2019 02 07 /15:43

Londonas ir Briuselis susitarė surengti daugiau derybų „Brexit“ klausimais

Europos Komisijos pirmininkas Jeanas-Claude'as Junckeris ir Didžiosios Britanijos ministrė pirmininkė Theresa May ketvirtadienį susitarė surengti tolesnių derybų dėl Jungtinės Karalystės išstojimo iš Europos Sąjungos, įvykus jųdviejų „energingam“ susitikimui Briuselyje.
Theresa May ir Jeanas-Claude'as Junckeris
Theresa May ir Jeanas-Claude'as Junckeris / AFP/„Scanpix“ nuotr.

ES vyriausiasis derybininkas Michelis Barnier pirmadienį Strasbūre susitiks su britų „Brexit“ sekretoriumi Stephenu Barclay, o Th.May ir J.C.Junckeris surengs dar vieną susitikimą iki vasario pabaigos, sakė EK pirmininko atstovas Margaritis Schinas.

Vis dėlto J.C.Junckeris sakė Th.May, kad kitos 27 ES narės dėl pernai lapkritį parengtos „Brexit“ sutarties“ iš naujo nesiderės.

Pasak M.Schino, J.C.Junckeris „pabrėžė, kad ES27 iš naujo nebeatvers išstojimo sutarties, kuri yra rūpestingai subalansuotas kompromisas“.

Atstovas pridūrė, kad Th.May „iškėlė įvairių galimybių“ apeiti daugiausiai nesutarimų kurstantį klausimą – susitarimą dėl vadinamosios apsidraudžiamosios priemonės (backstop), turinčią neleisti vėl atsirasti realiai sienai tarp Airijos Respublikos ir Šiaurės Airijos.

Po maždaug pusantros valandos trukusio J.C.Junckerio ir Th.May susitikimo M.Schinas sakė, kad ES ir Britanija jau „padarė reikšmingų nuolaidų, kad užsitikrintų sutartį“.

„Vieta pragare“

Artėjant kovo 29 dieną numatytam Britanijos pasitraukimui iš Bendrijos Th.May sulaukė griežto ES pareigūnų pasipriešinimo, vos užsiminusi apie lapkričio mėnesį ES patvirtintos, bet JK parlamento atmestos skyrybų sutarties derybų atnaujinimą.

Tvyrant giliems nesutarimams tarp abiejų šalių, Europos Vadovų Komisijos pirmininkas Donaldas Tuskas dar labiau padidino įtampą trečiadienį, viešai nusistebėjęs, „kaip atrodo speciali vieta pragare tiems“ britų politikams, kurie propagavo Jungtinės Karalystės išstojimą iš ES iš pradžių neapgalvoję, kaip tą padaryti.

„Svarsčiau, kaip atrodo speciali vieta pragare tiems, kas propagavo „Brexit“, neturėdami net plano apmatų, kaip tai saugiai padaryti“, – sakė EVT vadovas.

Kad skyrybų tema yra itin opi, rodo ir faktas, kad likus kelioms valandoms iki planuoto Th.May ir D.Tusko viešo susitikimo priešais kameras, jo filmavimas buvo atšauktas.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Donaldas Tuskas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Donaldas Tuskas

Vietoje draugiškų bučinių, kuriuos įpratęs dalinti J.-C.Junckeris, EK vadovas Th.May ištiesė ranką ir po gana formalaus pasisveikinimo greitai palydėjo ją į savo biurą, vienam žurnalistui šūktelint iš paskos: „Premjere, ar tai pragaras?“

Pasak JK pareigūnų, Th.May svarbiausias uždavinys – nepakliūti į „spąstus“ dėl kontroversiškos „apsidraudžiamosios priemonės“, kuria siekiama išvengti daug laiko atimančių patikrinimų pasienyje tarp JK provincijos Šiaurės Airijos ir ES narės Airijos. Britai būgštauja, kad dėl šios priemonės Britanija gali būti priversta neribotą laiką laikytis ES prekybos taisyklių.

„Alternatyvūs susitarimai“

Th.May vis tiek bandys tartis dėl pakeitimų 585 puslapių Didžiosios Britanijos išėjimo iš ES projekte, nors ES lyderiai ir toliau tam atkakliai priešinasi.

Britų premjerė sako esanti įsitikinusi, kad galima būtų rasti „alternatyvių susitarimų“, o ES pareigūnai daug savaičių prašo Londono juos bent jau įvardyti.

Airijos ministras pirmininkas Leo Varadkaras trečiadienį pareiškė, kad „alternatyvūs susitarimai gali reikšti ką tik nori“.

„Galbūt atėjo tiems, kurie sukūrė šias problemas, parodyti šiek tiek kūrybingumo“, – pridūrė jis.

Tuo metu Londone opozicija ėmėsi veiksmų.

Leiboristų partijos lyderis Jeremy Corbynas premjerei Th.May raštu išdėstė, ko nori už pritarimą vyriausybės pasiektam „Brexit“ planui.

Savo laiške J.Corbynas vėl pareikalavo, kad Britanijai būtų suteikta nuolatinė narystė Europos Sąjungos muitų sąjungoje, nors Th. May ne kartą tokią perspektyvą atmetė.

J.Corbynas pareiškė vyriausybės vadovei, kad ji neužsitikrins leiboristų paramos, jei tiktai gaus iš ES garantijų dėl aštraus Airijos sienos klausimo.

Opozicijos lyderis pabrėžė siekiantis „suderinimo su muitų sąjungos taisyklėmis, bendro išorės tarifo ir komercinės politikos susitarimo, kuris leistų JK reikšti nuomonę dėl būsimų ES prekybos sutarčių“.

J.Corbyno pozicija nusivylė kai kurie leiboristų įstatymų leidėjai, kurie tikėjosi, kad jis pritars raginimams surengti antrą referendumą dėl Britanijos narystės bloke.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis