Londonas: kinų telekomunikacijų bendrovių dominavimas kelia grėsmę saugumui

Kinijos bendrovių dominavimas telekomunikacijų sektoriuje gali dešimtmečiams kelti grėsmę pasaulio saugumui, pirmadienį perspėjo Jungtinės Karalystės elektroninės žvalgybos agentūros vadovas, sakydamas kalbą Singapūre.
„Huawei“
„Huawei“ / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Šalims pradedant diegti itin spartaus penktosios kartos (5G) mobiliojo ryšio tinklus, vis labiau nerimaujama, jog Pekinas gali pasinaudoti kinų bendrovių tiekiama įranga, kad šnipinėtų Vakarų vyriausybes.

„Strateginis iššūkis, kurį kelia Kinijos vaidmuo globalizuotų technologijų eroje, yra daug didesnė nei vienos telekomunikacijų įrangos kompanijos keliama grėsme. Tai svarbiausias strateginis iššūkis visiems mums“, – teigė britų kibernetinio saugumo agentūros GCHQ vadovas Jeremy Flemingas.

„Tai yra nepaprastai sudėtingas strateginis iššūkis, kuris gyvuos artimiausius kelis dešimtmečius.

Tai, kaip mes į jį atsakysime bus gyvybiškai svarbu klestėjimui ir saugumui kalbant toli gražu ne tik apie 5G sutartis“, – pridūrė jis.

Jungtinės Valstijos pernai ėmėsi ryžtingiau spausti savo sąjungininkus saugumo sumetimais neleisti Kinijos telekomunikacijų milžinei padėti jiems diegti 5G tinklus.

Nors JAV, Australija ir Naujoji Zelandija griežtai apribojo kompanijos veiklą savo rinkose, Londonas pavedė saugumo tarnyboms atlikti tyrimą, po kurio bus nuspręsta, ar „Huawei“ technologijos bus naudojamos plėtojant JK 5G tinklą.

„Huawei“ vadovybė gruodį susitiko su britų Nacionalinio kibernetinio saugumo centro aukšto rango pareigūnais ir sutiko laikytis virtinės papildomų techninių reikalavimų, kuriuos J.Flemingas pavadino kone „griežčiausiu priežiūros režimu“ bendrovei.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./„Huawei“
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./„Huawei“

„Mums reikalinga diversifikuota rinka, kurioje galima būtų konkuruoti kokybe, saugumu ir kaina“, – pareiškė J.Flemingas ir pridūrė, kad būtina išsamiai įvertinti potencialias rizikas, kurias kelia Kinijos įmonių įsileidimas į rinkas.

Kalbėdamas Singapūre su Pietryčių Azijos vyriausybių ir kariuomenių vadais, J.Flemingas pabrėžė, kad pusę iš 1,1 tūkst. kibernetinių atakų prieš Jungtinę Karalystę per pastaruosius dvejus metus surengė programišiai, remiami valstybių, tokių kaip Kinija ir Rusija.

„Mūsų saugumą ateityje garantuos ne mūsų programavimo kokybė, mūsų silicio komponentų dizainas ar mūsų kibernetinių operatorių sumanumas, o mus jungiantys saitai ir santykiai, leidžiantys mums ryžtingai kovoti su bendromis grėsmėmis“, – pridūrė jis.

Pernai Australija neleido naudoti „Huawei“ įrangos jos būsimam 5G tinklui vystyti, o Naujoji Zelandija uždraudė savo didžiausiai telekomunikacijų bendrovei naudoti „Huawei“ technologijas vystant mobiliuosius ryšius.

Abi šalys yra žvalgybos tinklo „Five Eyes“, kurios veikloje taip pat dalyvauja Jungtinė Karalystė, Kanada ir JAV, narės.

JAV prokurorai taip pat iškėlė kinų bendrovei kaltinimus dėl komercinių paslapčių vogimo. Jų teigimu, „Huawei“ motyvuoja savo darbuotojus vogti varžovų technologijas.

„Huawei“ yra antra pagal dydį pasaulyje išmaniųjų telefonų gamintoja po „Samsung“, taip pat tiekianti daugiausiai bevielių mobiliųjų tinklų įrangos, kurią daugelis šalių naudoja plėtodamos savo 5G tinklus.

Ši technologija leis beveik akimirksniu krauti tinklapius, siųsti didžiulius duomenų kiekius ir vystyti kitas itin modernias technologijas, tokias kaip autonominiai automobiliai.

„Huawei“ valdybos pirmininkas Guo Pingas sekmadienį pareiškė, kad 5G saugumo standartus turėtų nustatyti techniniai ekspertai, o ne politikai. Anot jo, „Huawei“ tikisi, jog kiekviena šalis priims sprendimus atsižvelgdama į „nacionalinius interesus ir aklai nevykdys kieno nors įsakymų“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų