Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Londonas: Rusijos valdžia tikriausiai prisidėjo prie A.Navalno apnuodijimo

Jungtinė Karalystė sekmadienį pareiškė, kad Rusija turi atsakyti į „virtinę labai rimtų klausimų“ apie opozicijos lyderio Aleksejaus Navalno apnuodijimą, leisdama suprasti mananti, kad prie šio rezonansinio incidento tam tikru būdu galėjo prisidėti rusų valdžia.
Aleksejus Navalnas
Aleksejus Navalnas / „Scanpix“/AP nuotr.

Pasak užsienio reikalų sekretoriaus Dominico Raabo, „akivaizdu“, jog Kremliaus kritikas buvo apnuodytas SSRS sukurta nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičiok“, panaudota prieš Rusijos buvusį dvigubą agentą Sergejų Skripalį 2018 metais Solsberyje.

Vokietija, kur gydomas praėjusį mėnesį prastai pasijutęs A.Navalnas, teigia turinti „neabejotinų įrodymų“, kad buvo panaudota būtent ši medžiaga, tačiau Maskva tvirtina, kad apnuodijimo įrodymų nėra.

„Kalbant apie [kaltės] priskyrimą, labai sunku sugalvoti patikimą paaiškinimą, kad tai būtų kas nors kita nei tam tikra rusų valdžios apraiška, nes „Novičiok“ tiesiog sunku gauti, sunku kontroliuoti“, – televizijai „Sky News“ sakė D.Raabas.

„Taigi, dabar aišku yra tai, kad Rusijos vyriausybė turi atsakyti į virtinę labai rimtų klausimų“, – pridūrė jis.

Ketvirtadienį su savo kolega vokiečiu Heiko Maasu pasikalbėjęs D.Raabas pareiškė, jog Britanija bendradarbiaus su Cheminio ginklo uždraudimo organizacija (OPCW), siekdama paskatinti Rusiją atsakyti į tuos klausimus.

VIDEO: A.Navalno bendražygiai paskelbė jo tyrimą, nufilmuotą vos kelios dienos prieš apnuodijimą

Pasak britų diplomatijos vadovo, tyrimas nustatytų, ar prie apnuodijimo prisidėjo rusų vyriausybė, o pats cheminio ginklo panaudojimas yra „šlykštus“ ir „grynas gangsterizmas“.

Londono santykiai su Maskva yra įtempti jau dvejus metus dėl Solsberyje įvykdyto pasikėsinimo į S.Skripalio gyvybę. Britanija teigia, kad už tą ataką atsakingi Rusijos agentai.

Sergejus Skripalis
Sergejus Skripalis

S.Skripalis ir jo dukra Julija liko gyvi po išpuolio, per kurį, kaip įtariama, medžiaga „Novičiok“ buvo ištepta jų namų durų rankena.

Vienas britų policininkas taip pat susirgo ir pasveiko, tačiau viena moteris mirė praėjus keturiems mėnesiams po kontakto su kvepalų buteliuku, kuriame, kaip manoma, buvo šio cheminio ginklo pėdsakų.

Ataka įvyko praėjus 12 metų po to, kai nuskambėjo įtarimų, kad Rusija atsakinga už buvusio KGB agento Aleksandro Litvinenkos, apnuodyto radioaktyviu polonio izotopu, nužudymą. Maskva neigia kaip nors prisidėjusi prie abiejų atakų.

Šių metų pradžioje Londonas apkaltino su Rusija siejamus programišius bandymu pavogti informacijos apie koronaviruso vakcinos tyrimus iš JK, JAV ir Kanados laboratorijų, taip pat mėginimu įsikišti į pernai Britanijoje vykusius parlamento rinkimus.

JK taip pat paskelbė sankcijas 25 rusams dėl jų įtariamo vaidmens 2009 metais kalėjime mirusio advokato Sergejaus Magnickio, paviešinusio įtariamo Rusijos pareigūnų plataus masto mokestinio sukčiavimo schemą, byloje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai