2019 03 23 /18:57

Masinė demonstracija prieš „Brexit“: milijonas į Londono gatves išėjusių žmonių reikalavo antro referendumo

Šimtai tūkstančių Europos Sąjungos šalininkų iš visos Jungtinės Karalystės šeštadienį dalyvavo Londone vyksiančiose eitynėse, per kurias reikalauta surengti pakartotinį referendumą dėl šalies narystės bloke, Didžiąją Britaniją krečiant politinei krizei dėl „Brexit“. Organizatorių teigimu, Londono gatvėse susirinko per milijoną žmonių.
Londone – masinė demonstracija prieš „Brexit“
Londone – masinė demonstracija prieš „Brexit“ / „Scanpix“/AP nuotr.

Britanijos išstojimo iš ES priešininkai vidurdienį (14 val. Lietuvos) laiku susirinko prie Haid parko ir nužygiavo prie Vestminsterio. Šios demonstracijos šūkis – „Atiduokite (teisę nuspręsti) žmonėms“.

Tarp renginio oratorių: Škotijos vyriausybės vadovė Nicola Sturgeon, Londono meras Sadiqas Khanas ir opozicinės Leiboristų partijos lyderio pavaduotojas Tomas Watsonas. Jie kreipėsi į žmones, susirinkusius į mitingą prie parlamento.

Eitynėse Londone susirinko žmonės iš visos Didžiosios Britanijos. Į Londoną išreikšti savo nepasitenkinimo dėl „Brexit“ atvykę Rebekah ir Colinas su savo trimis sūnumis portalui CNN sakė, kad žmonėms reikia antro referendumo.

„Leiskite žmonėms nuspręsti. Mes norime, kad mūsų sūnūs turėtų tokias pačias galimybes, kokias turėjome ir mes“.

Kitas protesto dalyvis, Rogeris iš Londono, sakė CNN, kad nerimą jam kelia tai, kokį ekonominį poveikį „Brexit“ turės Didžiajai Britanijai.

„Jau savaime suprantama, kad „Brexit“ stipriai paveiks šalies ekonomiką. „Brexit“ stipriai paveiks ir mūsų vaikų ateitį“, – sakė jis.

Gatvėse – milijonas žmonių

Kaip praneša CNN, protesto organizatorių teigimu, Londono gatvėse susirinko apie milijoną žmonių. Jei skaičiai teisingi, šis protestas gali tapti vienu didžiausių sostinėje per kelis pastaruosius dešimtmečius.

Panaši demonstracija prieš „Brexit“ spalio mėnesį į Londono gatves pritraukė apie 700 tūkst. žmonių.

Šeštadienio protestas rengiamas ES lyderiams šią savaitę sutikus atidėti „Brexit“ ir premjerei Theresai May mėginant iš trečio karto įtikinti parlamento narius pritarti jos suderėtai išstojimo sutarčiai.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Theresa May
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Theresa May

Tačiau jos laukia bauginamas iššūkis, nes įstatymų leidėjai jau daug mėnesių neįstengia susitarti, kaip turėtų būti įgyvendinama per 2016 metų referendumą gyventojų išreikšta valia pasitraukti iš bloko. Britanijos visuomenė šiuo klausimu taip pat yra smarkiai susiskaldžiusi.

Jeigu Th.May pastangos bus sėkmingos, Britanija, kuriai grėsė kovo 29-ąją nutraukti ryšius su ES neturint jokios sutarties, išstos gegužės 22-ąją pernai premjerės su Briuseliu suderinta „Brexit“ sutartimi numatytomis sąlygomis.

Priešingu atveju – jeigu įstatymų leidėjai sutartį trečiąkart atmes – Londonas turės skubiai parengti naują planą arba susitaikyti, kad šalis jau balandžio 12-ąją išstos iš ES be sutarties. To dar būtų galima išvengti paprašius ilgesnio pratęsimo ir sutikus dalyvauti gegužę vyksiančiuose Europos Parlamento rinkimuose.

Bet koks tolesnis atidėjimas veikiausiai išprovokuos naujų raginimų surengti antrąjį referendumą, galintį tapti vienintele galimybe išeiti iš aklavietės.

„Paskutinis žodis“

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Londone – masinė demonstracija prieš „Brexit“
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Londone – masinė demonstracija prieš „Brexit“

Proeuropietiška organizacija „People's Vote“ protestą surengė po panašios demonstracijos spalio mėnesį, kurioje dalyvavo maždaug pusė milijono žmonių.

Organizatoriai užsakė šimtus autobusų ir net traukinį protestuotojams iš visos šalies į sostinę atvežti.

Tarp dalyvių yra 96 metų Antrojo pasaulinio karo veteranas Stephenas Goodallas, kuris traukiniu atvyko 300 km iš Pietvakarių Anglijos drauge su keturioms kartoms priklausančiais šeimos nariais, įskaitant provaikaitę.

„Aš – senas žmogus ir rezultatas manęs nepaveiks, bet jis daug metų veiks mano šeimą ir daug mano pažįstamų žmonių“, – sakoma jo pareiškime, kurį paskelbė organizatoriai.

Ministrė pirmininkė ne kartą atmetė galimybę surengti antrą referendumą šiuo klausimu ir tvirtino, kad toks balsavimas skaldytų visuomenę, be to, juo būtų sulaužyti pažadai gerbti 2016-ųjų referendumo rezultatą.

Tuo tarpu pagrindinė opozicinė Leiboristų partija atrodo nesutarianti šiuo klausimu.

Per savo 2018 metų suvažiavimą ji parėmė antrą referendumą kaip paskutinę priemonę, ragindama likti muitų sąjungoje su ES ir išlaikyti glaudžius ryšius su bendrąja rinka.

Tačiau vieni parlamentarai aktyviai ragina vėl leisti pasisakyti žmonėms, o kiti – atstovaujantys išstojimo šalininkų regionams centrinėje ir Šiaurės Anglijoje – tam kategoriškai nepritaria.

Susiskaldymą pademonstravo ir tai, kad mažiausiai pustuzinis leiboristų šešėlinių ministrų drauge su lyderio pavaduotoju T.Watsonu dalyvauja šeštadienio demonstracijoje, o pati partija paprašė aktyvistų vietoje to padėti vykdyti kampaniją prieš gegužės 2-ąją planuojamus vietos valdžios rinkimus.

T.Watsonas sakė dabar „nenoromis“ nusprendęs agituoti už referendumą ir paremsiantis Th.May susitarimą, jei jis taip pat bus pateiktas žmonėms.

„Šalies susitaikymas gali prasidėti tik jei visi mes gausime paskutinį žodį, o tada gyvensime su rezultatu, – sakė jis. – Pasitikiu žmonėmis, kuriems atstovauju. Ir tik jie gali sutvarkyti šią netvarką.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis