M. Johnsonas sako kitą savaitę sieksiąs gauti Atstovų Rūmų pritarimą pagalbai Ukrainai

JAV Atstovų Rūmų pirmininkas Mike'as Johnsonas (Maikas Džonsonas) sekmadienį pareiškė, kad ateinančią savaitę bandys gauti Kongreso žemųjų rūmų pritarimą nacionalinio saugumo paketui, į kurį įtraukta pagalba Ukrainai, Izraeliui ir sąjungininkams Azijoje.
Wilfredo Lee / AP
Wilfredo Lee / AP

M. Johnsonas ilgas savaites patiria didžiulį politinį spaudimą iš savo kolegų respublikonų įstatymų leidėjų, susiskaldžiusių dėl tolesnės Vašingtono pagalbos su Rusijos invazija kovojančiai Ukrainai.

Atstovų Rūmuose jau daug savaičių blokuojamas 95 mlrd. dolerių vertės (89 mlrd. eurų) paketas, kuriuo būtų siunčiama parama JAV sąjungininkams: didelis karinės pagalbos paketas Kyjivui, pagalba Izraeliui, taip pat – humanitarinė pagalba civiliams Ukrainoje ir Gazos Ruože bei finansavimas, skirtas papildyti Taivanui tiekiamą ginkluotę.

Senatas šį paketą patvirtino vasario mėnesį.

Anksti sekmadienį įvykusi precedento neturinti Irano ataka prieš Izraelį dar labiau padidino spaudimą M. Johnsonui, bet taip pat suteikė jam galimybę pabrėžti, kad būtina skubiai patvirtinti finansavimą.

Aiškiai mato kelią

M. Johnsonas „Fox News“ laidai „Sunday Morning Futures“ sakė, kad jis ir respublikonai „supranta būtinybę palaikyti Izraelį“ ir ateinančią savaitę bandys paspartinti pagalbos patvirtinimą.

„To paketo detalės šiuo metu derinamos, – sakė jis. – Mes svarstome galimybes ir visus šiuos papildomus klausimus.“

Respublikonų kongresmenas Mike'as Turneris (Maikas Terneris) iš Ohajo, Atstovų Rūmų žvalgybos komiteto pirmininkas, NBC laidoje „Meet the Press“ sakė, kad M. Johnsonas aiškiai pasakė, kad mato Izraelio, Ukrainos ir sąjungininkų Azijoje finansavimo kelią, kuris galėtų būti pateiktas balsavimui ateinančią savaitę.

Atstovų Rūmų pirmininkas išreiškė paramą teisės aktams, kurie dalį finansavimo Kyjivui struktūrizuotų kaip paskolas, sudarytų sąlygas JAV panaudoti įšaldytą Rusijos centrinio banko turtą ir apimtų kitus politikos pakeitimus.

Tačiau šiuo metu vienintelis paketas, turintis platų abiejų partijų paramą Kongrese, yra Senato priimtas įstatymo projektas, apimantis maždaug 60 mlrd. dolerių (56 mlrd. eurų) Ukrainai ir 14 mlrd. dolerių (13 mlrd. eurų) Izraeliui.

Baltųjų rūmų nacionalinio saugumo atstovas spaudai Johnas Kirby (Džonas Kerbis) paragino pirmininką „kuo greičiau pateikti tą paketą balsavimui“.

„Mums nereikėjo jokių priminimų apie tai, kas vyksta Ukrainoje, – NBC sakė J. Kirby. – Tačiau praėjusi naktis tikrai labai pabrėžia grėsmę, su kuria Izraelis susiduria labai labai sunkioje kaimynystėje.“

D. Trumpo parama

M. Johnsonas, ieškantis būdų, kaip užtikrinti finansavimą Ukrainai, bendravo ir su Baltaisiais rūmais, ir su buvusiu prezidentu Donaldu Trumpu (Donaldu Trampu), numanomu respublikonų kandidatu į prezidentus.

Be kita ko, iškilus grėsmei jo darbo vietai, M. Johnsonas penktadienį nuvyko į Floridą, kur vyko renginys D. Trumpo klube „Mar-a-Lago“. D. Trumpas išreiškė paramą M. Johnsonui ir pareiškė, kad su juo palaiko „labai gerus santykius“.

„Jis ir aš esame 100 proc. vieningi dėl šių svarbių darbotvarkės klausimų, – teigė M. Johnsonas. – Kalbant apie pagalbą Ukrainai, jis pristatė paskolos koncepciją, kuri yra tikrai svarbi ir, manau, turi didelį pritarimą.“

Tačiau D. Trumpas, laikydamasis „Pirmiausia – Amerika“ darbotvarkės, įkvėpė daugelį respublikonų siekti labiau izoliacianistinės pozicijos. Parama Ukrainai įstrigo praėjus daugiau kaip dvejiems metams nuo plataus masto karo pradžios, o kažkada plačiai remiamas reikalas tapo viena sudėtingiausių M. Johnsono problemų.

Dešiniųjų pažiūrų respublikonė iš Džordžijos Marjorie Taylor Greene (Mardžori Teilor Grin) paragino nušalinti M. Johnsoną. Ji penktadienį išvyko iš Kapitolijaus ir žurnalistams sakė, kad jos pastangos vis labiau palaikomos.

Nors jokie kiti respublikonai atvirai nepalaikė M. T. Greene, vis daugiau griežtos linijos konservatorių atvirai niekina M. Johnsoną ir nepaiso jo lyderystės.

„Vienintelė išeitis“

Tuo metu vyresnieji respublikonų įstatymų leidėjai, remiantys pagalbą Ukrainai, vis labiau nusivilia delsimu. Ukrainos kariuomenei trūksta amunicijos, o Rusija įsidrąsina ir tikisi, kad pasieks laimėjimų pavasario ir vasaros puolime.

Šią savaitę didžiulė raketų ir dronų ataka sunaikino vieną didžiausių Ukrainos elektrinių ir apgadino kitas.

„Rusija pradeda įsitvirtinti. Ukraina pradeda prarasti gebėjimą apsiginti, – sakė M. Turneris. – Jungtinės Valstijos turi žengti pirmyn ir aprūpinti Ukrainą reikalingais ginklais.“

„Priežastis, kodėl Senato įstatymo projektas yra vienintelis įstatymo projektas, yra skuba“, – sakė Atstovų Rūmų Užsienio reikalų komiteto vyriausiasis demokratas Gregory Meeksas (Gregoris Miksas).

„Mes priimame Senato įstatymo projektą, jis nukeliauja tiesiai ant prezidento stalo ir Ukraina iškart pradeda gauti pagalbą. Tai vienintelė išeitis“, – teigė jis.

Daugelis demokratų taip pat užsiminė, kad tikriausiai padėtų M. Johnsonui įveikti pastangas pašalinti jį iš pirmininko kėdės, jei jis sušauks balsavimą.

„Esu vienas iš tų, kurie jį išgelbėtų, jei galėtume užtikrinti Izraelio, Taivano, Ukrainos ir tam tikrą pagrįstą sienų apsaugą“, – sakė Teksaso demokratas Henry Cuellaras (Henris Kueljaras).

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis