„Jei yra kokių nors abejonių dėl Pekino ketinimų, tai jie yra balso ir pasirinkimo atėmimas iš honkongiečių, jų suvienodinimas su pagrindinės [Kinijos] teritorijos dalies kinais. Gana dviejų sistemų“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė valstybės sekretorius Mike'as Pompeo, Vašingtonui ir Pekinui įnirtingai ginčijantis dėl Honkongo laisvių.
Pratęsdama susibūrimų draudimą, įvestą kovai su koronaviruso plitimu, Honkongo valdžia iš esmės uždraudė kasmetinį 1989-ųjų kruvinų įvykių Tiananmenio aikštėje minėjimą, kuris būdavo didelis susibūrimas ir kontrastas priverstinei tylai pagrindinėje Kinijos teritorijos dalyje.
„Raginame Honkongo pareigūnus leisti žmonėms taikiai prisiminti Kinijos Komunistų partijos aukas“, – pareiškė JAV valstybės departamento atstovė Morgan Ortagus.
Praėjusią savaitę Jungtinės Valstijos dėl Pekino planų priimti naują kontroversišką nacionalinio saugumo įstatymą Honkongui atšaukė šiam miestui suteiktą specialųjį statusą, sudarydamos sąlygas atimti iš šios teritorijos prekybines ir ekonomines privilegijas.
Kaip sakė M.Pompeo, šis statusas atšauktas todėl, kad Kinija nebegerbia savo susitarimo su Didžiąja Britanija dėl Honkongo perdavimo, pagal kurį šiam miestui turi būti užtikrinta plati autonomija.
Honkongo lyderė Carrie Lam anksčiau antradienį apkaltino Jungtines Valstijas, kad šios taiko „dvigubus standartus“ reaguodamos į šią šalį krečiančius smurtinius protestus, kuriuose reikalaujama rasinio teisingumo.