M.Pompeo vadina derybas su Š.Korėja dėl denuklearizacijos „labai produktyviomis“ 

JAV valstybės sekretorius Mike'as Pompeo šeštadienį pareiškė, kad dvi dienas Pchenjane vykusios derybos su Šiaurės Korėjos pareigūnais dėl šalies branduolinio arsenalo likvidavimo buvo „labai produktyvios“. 
Mike'as Pompeo
Mike'as Pompeo / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Vis dėlto M.Pompeo, kalbėdamas su žurnalistams prieš išskrisdamas į Tokiją, pateikė nedaug naujų detalių, kaip Šiaurės Korėja vykdys įsipareigojimą „denuklearizuotis“ mainais į JAV saugumo garantijas.

„Tai sudėtingi klausimai, tačiau padarėme pažangą beveik visose pagrindinėse srityse. Kai kur – didelę pažangą, kitur dar reikės padirbėti,“ – sakė jis.

Per dvi dienas trukusį vizitą JAV valstybės sekretorius daugiau nei aštuonias valandas Pchenjano diplomatiniame komplekse derėjosi su Šiaurės Korėjos lyderio Kim Jong Uno dešiniąja ranka Kim Yong Cholu.

Kim Jong Unas per praėjusį mėnesį įvykusį istorinį susitikimą su Amerikos prezidentu Donaldu Trumpu sutiko „dirbti siekiant visiškos Korėjos pusiasalio denuklearizacijos“ mainais už saugumo garantijas ir pavojingos konfrontacijos su JAV pajėgomis nutraukimą.

D.Trumpas po susitikimo pareiškė, kad krizė sėkmingai įveikta, tačiau lyderių pasirašytame trumpame bendrame pareiškime nėra aiškaus nusiginklavimo plano, todėl M.Pompeo buvo pavesta tartis dėl konkrečių dalykų.

Baigęs savo trečiąjį vizitą Pchenjane, valstybės sekretorius šeštadienį išskrido į Tokiją informuoti Japonijos ir Pietų Korėjos užsienio reikalų ministrų apie pasiektus rezultatus.

„Kalbėjomės apie tai, ką šiaurės korėjiečiai toliau daro ir kaip kartu galime siekti visiškos Šiaurės Korėjos denuklearizacijos, kuriai pritarė tiek pirmininkas Kim Jong Unas, tiek prezidentas Trumpas,“ – žurnalistams sakė M.Pompeo.

„Jie ir toliau yra pasirengę to siekti. Pirmininkas Kim Jong Unas tebėra įsipareigojęs; šįryt turėjau galimybę pasikalbėti su prezidentu Trumpu,“ – pažymėjo valstybės sekretorius.

„Žinau, kad mano kolega mūsų derybų metu taip pat kalbėjosi su pirmininku Kim Jong Unu. Tai buvo produktyvios, geros valios derybos,“ – pridūrė jis.

Tačiau iš praktinių žingsnių M.Pompeo paminėjo tik tai, kad abiejų šalių sudaryta darbo grupė liepos 12 dieną susitiks aptarti per 1950–1953 metų Korėjos karą žuvusių amerikiečių palaikų perdavimą.

Jis taip pat sakė, kad pasiekta pažangos tariantis dėl vieno iš Šiaurės Korėjos raketų objektų sunaikinimo „praktinių aspektų“.

Šeštadienio derybos vyko viloje, esančioje oficialiame komplekse netoli dabartinio Šiaurės Korėjo lyderio senelio Kim Il Sungo ir tėvo Kim Jong Ilo mauzoliejaus.

M.Pompeo vienu metu paliko kompleksą, kad galėtų saugiau telefonu pasikalbėti su D.Trumpu, o jam grįžus derybos tęsėsi beveik šešias valandas.

JAV valstybės sekretorius, kuriam dabar tenka užduotis sukurti nusiginklavimo programą, siekia, kad Pchenjanas oficialiai deklaruotų savo branduolinės programos dydį ir kad būtų sudarytas tvarkaraštis, kaip, kontroliuojant ir tikrinant tarptautiniams ekspertams, ji bus ateityje nutraukta.

Daugelis ekspertų abejoja Kim Jong Uno, kurio autokratinis režimas ilgai laikė branduolinį atgrasymą strateginiu tikslu, nuoširdumu ir dauguma jų nesitiki, kad šis procesas bus greitas, nors Vašingtonas ir nori, kad rezultatų būtų pasiekta per metus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų