2016 11 07 /15:44

M.Saakašvilis – jau nebe Odesos regiono gubernatorius

Buvęs Gruzijos prezidentas Michailas Saakašvilis traukiasi iš Ukrainos Odesos regiono gubernatoriaus posto, kurį užėmė praėjusių metų gegužės mėnesį. Apie tai skelbia UNIAN.
Michailas Saakašvilis
Michailas Saakašvilis / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

M.Saakašvilį korupcijos alinamo Odesos regiono gubernatoriumi pernai paskyrė Ukrainos prezidentas Petro Porošenka. Tačiau gruzinas pastaraisiais mėnesiais viešai skelbė nusivylimą dėl nesėkmingų pastangų išstumti korumpuotus pareigūnus.

Atsistatydinimo pareiškime buvęs Gruzijos vadovas netgi paskelbė, kad P.Porošenka pats remia korupciją Odesoje.

M.Saakašvilis taip pat teigė žengsiantis naują žingsnį „šioje kovoje“, bet kol kas neaišku, ką jis turi omenyje. Tapęs Odesos regiono gubernatoriumi jis neteko Gruzijos pilietybės.

„Nusprendžiau atsistatydinti ir pradėti naują kovos etapą. Nepasiduosiu ir nepavargsiu. Tegu niekas nesitiki, kad manimi atsikratys“, – tvirtino M.Saakašvilis.

Jis pareiškė, kad „paskutiniu lašu“, perpildžiusiu jo kantrybės taurę, tapo neseniai pareigūnų pateiktos elektroninės turto ir pajamų deklaracijos.

Paaiškėjo, kad kai kurie deputatai ir valstybės tarnautojai prašydavo finansinės paramos, nors deklaravo milijonų JAV dolerių vertės turtą.

M.Saakašvilis pridūrė, kad prezidento Petro Porošenkos partija Odesos srityje palaikė korupcinius klanus, o į pastaruoju metu į valdžią atėję jauni pareigūnai, norintys įnešti naujų vėjų į senąją sistemą, „ne tik nėra ginami, bet ir yra visiškai bejėgiai, nes aukščiausioji valdžia užsiundo juos“ jokių reformų nepageidaujančiais veikėjais.

„Iš tikrųjų Odesos srityje prezidentą palaiko du klanai: banditiškas kriminalinis (Odesos mero Oleho, – red.) Truchanovo – sudarytas iš 10-ojo dešimtmečio žudikų, ir (Odesos srities tarybos pirmininko Anatolijaus, – red.) Urbanskio korupcinis klanas“, – tvirtino M.Saakašvilis.

„Scanpix“/AP nuotr./Michailas Saakašvilis
„Scanpix“/AP nuotr./Michailas Saakašvilis

„Visa valdžia srityje atiduota šitiems dviem veikėjams ir jų sąjungininkams separatistams iš partijos „Mūsų kraštas“, – pridūrė jis.

M.Saakašvilis žadėjo nepasiduoti ir nepalikti Odesos žmonių korumpuotų valdininkų savivalei.

Tvirtai palaikė revoliuciją

M.Saakašvilis tvirtai palaikė 2014 metų Ukrainos provakarietišką revoliuciją, per kurią buvo nuverstas Rusijos palaikomas šalies prezidentas, ir padėjo šalį nukreipti suartėjimo su Vakarais kryptimi.

Šis ekscentriško būdo veikėjas, kuriam anksčiau teko kovoti trumpame kare su Rusija, pernai gegužę buvo Ukrainos prezidento P.Porošenkos paskirtas vadovauti strategiškai svarbiai Odesos sričiai prie Juodosios jūros.

Tačiau jis ne kartą buvo įsivėlęs į ginčus su kai kuriais P.Porošenkos artimos aplinkos valdininkais ir dažnai buvo kaltinamas per didelėmis asmeninėmis politinėmis ambicijomis.

M.Saakašvilis kaltino P.Porošenką jam „melavus“ ir netęsėjus jam duoto pažado paversti šį Juodosios jūros pakrantės regioną bemuite užsienio importo ir eksporto zona.

Socialiniame tinkle „Facebook“ M.Saakašvilis parašė, kad jo policijos viršininkas buvo pirmasis per daugelį metų, kuris „niekada neėmė kyšių“.

„Bet pirmiausia iš jo buvo atimta didžioji dalis jo galių, o tada jį pradėta puldinėti iš visų pusių“, – rašė Odesos gubernatorius.

Jis taip pat kaltino P.Porošenką jam „melavus“ ir netęsėjus jam duoto pažado paversti šį Juodosios jūros pakrantės regioną bemuite užsienio importo ir eksporto zona.

M.Saakašvilio atsistatydinimas turės dvejopą reikšmę Vakarų palaikomam Ukrainos lyderiui.

Ukrainos prezidentas netenka politinio varžovo, galinčio pretenduoti į jo postą, metu, kai Ukraina ir toliau yra susitelkusi visą dėmesį į daugiau nei dvejus metus trunkantį separatistinį karą šalies rytinėje dalyje, kuris jau nusinešė beveik 10 tūkst. gyvybių.

Tačiau M.Saakašvilio pareiškimas išryškina šalį persmelkusios pareigūnų korupcijos lygį, praėjus beveik trejiems metams po visuomenės sukilimo, kuris, iš pažiūros, turėjo atnešti pokyčių šioje vienoje skurdžiausių Europos ir blogiausiai valdomų valstybių.

M.Saakašvilis užsitikrino Jungtinių Valstijų palankumą, kai būdamas Gruzijos prezidentas ėmėsi valyti korumpuotas policijos pajėgas ir nukreipė šią Kaukazo valstybę ekonomiškai skaidresniu keliu.

„Scanpix“/„RIA Novosti“ nuotr./Odesos regiono gubernatorius Michailas Saakašvilis
„Scanpix“/„RIA Novosti“ nuotr./Odesos regiono gubernatorius Michailas Saakašvilis

Tačiau po Gruzijos pralaimėjimo Rusijai per trumpą, bet pragaištingtą 2008 metų karą M.Saakašvilio žvaigždė pradėjo leistis: 2012 metais jis pralaimėjo rinkimus ir tapo daugelio, jo teigimu, politiškai motyvuotų tyrimų Gruzijoje taikiniu.

Persikėlęs į Ukrainą jis žadėjo susidoroti su korupcija Odesos srityje, kaip tai jau buvo padaręs Gruzijoje.

Kol kas neaišku, kokie yra tolesni M.Saakašvilio politiniai planai, nežinoma, ar jis ketina pasilikti Ukrainoje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų