Kaip skelbia britų visuomeninio transliuotojo BBC naujienų rusų kalba tarnyba, iš viso, anot Italijos prokuroro Carlo Nocerino, laive buvo 23 žmonės: 13 italų žvalgybos pareigūnų, aštuoni Izraelio žvalgybos „Mossad“ agentai, kapitonas Claudio Carminati ir jo žmona rusė.
C.Nocerino teigimu, kapitonas ir jo žmona buvo vieninteliai žmonės jachtoje, kurie neturėjo nieko bendra su žvalgyba.
Per šį incidentą nuskendo keturi žmonės: vienas išėjęs į pensiją „Mossad“ atstovas, du italai ir kapitono žmona rusė.
Pilna jachta agentų
Visi kompanijos nariai vienas kitą gerai pažinojo ir mažame kruize ketino švęsti vieno iš bendražygių gimtadienį.
Toks žvalgybos pareigūnų susitelkimas vienoje vietoje savaime nestebina, nurodo BBC.
Madžorės ežeras driekiasi per Italijos Lombardijos ir Pjemonto regionus bei Šveicarijos Tičino kantoną.
Lombardijoje yra įsikūrusios kelios įmonės, kuriančios technologijas kariniams ir civiliniams tikslams.
O Šveicarija – ir tai ne paslaptis, yra tranzitinė bazė daugeliui pasaulio žvalgybos agentūrų.
Daugelis nelemto kruizo keleivių, kaip ir daugelis kitų tos pačios veiklos atstovų su skirtingais pasais, turi namus bei butus Šveicarijoje.
Nors kelionė jachta buvo pristatyta kaip visiškai privatus pramoginis renginys, daugelis didžiųjų Italijos leidinių teigė, kad iš tikrųjų tai buvo dviejų žvalgybos pareigūnų darbinis susitikimas.
Kas atsitiko?
Jachtos kapitonas C.Carminati iki šiol negali pasakyti, kas tiksliai atsitiko, nors iš pirmo žvilgsnio viskas buvo akivaizdu: 15 metrų laivą staiga užklupo 70 km/val. viršijantis audros vėjas.
„Vos per 30 sekundžių atsidūrėme apokalipsės epicentre. Laivas akimirksniu apvirto, ir mes visi atsidūrėme vandenyje“, – Italijos laikraščiui „Corriere della Sera“ sakė kapitonas.
Anot jo, tądien blogų orų nebuvo prognozuota, o be jų ežere plaukiojo kur kas daugiau laivų.
C.Carminati pripažino, kad atsiliko nuo grafiko ir sutartu laiku jachta į uostą negrįžo, tačiau šio vėlavimo priežastys kol kas nenustatytos.
Šiuo metu atliekamas tyrimas dėl įtarimų, kad jachtos kapitonas galėjo suorganizuoti laivo katastrofą ir tyčinę žmogžudystę.
Kas žuvo?
Kaip rašoma BBC naujienų tarnybos rusų kalba interneto svetainėje skelbiamame straipsnyje, nuskendusios kapitono žmonos vardas Anna Božkova, jai buvo 50 metų.
Ji gyveno Italijoje dar prieš sutikdama C.Carminati ir, kaip išsiaiškino policija, visi jos dokumentai bei buvimo šalyje statusas buvo legalūs.
Du žuvę italai – Tiziana Barboni (53 m.) ir Claudio Alonzi (62 m.) – tarnavo Italijos specialiosiose tarnybose.
Ketvirtoji auka, 50-metis Erezas Shimoni, buvo „Mossad“ darbuotojas, tačiau tragedijos metu jau buvo atsargoje.
Izraelio spauda nerašė nei apie jį, nei apie jo mirtį, net po to, kai Italijos žiniasklaida jį įvardijo.
Tik ketvirtą dieną po nelaimės Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu patvirtino, kad Madžorės ežere žuvęs vyras – buvęs „Mossad“ agentas.
„Mossad“ neteko brangaus draugo ir atsidavusio profesionalo, kuris savo gyvenimą paskyrė Izraelio saugumui. Atsižvelgdami į jo veiklos pobūdį, negalime atskleisti jo asmens duomenų“, – sakoma B.Netanyahu biuro pranešime.
Dingę liudytojai
Pasak BBC naujienų rusų kalba tarnybos straipsnio, likę keleiviai arba patys išplaukė į krantą, arba buvo išgelbėti greta plaukusių laivų ir į pagalbą atskubėjusių vandens policijos bei ugniagesių patrulių.
Įdomu, kad iš kitų laivų ekipažų pranešimų apie didelį vėjo gūsį Madžorės ežere nebuvo.
Oficiali keturių keleivių žūties versija – nuskendimas. Tačiau Italijos spauda skelbia, kad pomirtinė teismo medicinos ekspertizė nebuvo atlikta arba jos rezultatai nutylėti.
Italijos spaudai keista ir tai, kad išgyvenę kompanijos nariai suskubo dingti beveik iškart po incidento.
Pasak žurnalistų, jie greitai paliko ligoninę, kurioje buvo gydomi, paskubomis susikrovė daiktus viešbučiuose ir apartamentuose, kur buvo apsistoję, bei dingo.
Be to, vietos ligoninėje neliko jokių įrašų apie tai, kam tą dieną buvo suteikta pagalba.
Paaiškėjo, kad izraeliečiai tiesiog paliko išsinuomotus automobilius, pagal tvarką negrąžinę jų nuomos kompanijoms.
Nelaimė ežere įvyko gegužės 28 dieną, sekmadienį, o jau pirmadienį jie iš Milano išskraidinti specialiu skrydžiu į Izraelį, nurodo BBC.
Išgyvenusių jachtos keleivių pavardės neskelbiamos. Prokuroras C.Nocerino aiškino, kad tai įprasta praktika: tokiais atvejais viešinami tik nukentėjusiųjų duomenys.
Sudužusi jachta dar neatgabenta į krantą, dėl to įvykio tyrimas negali būti atliktas iki galo, BBC sakė C.Nocerino.
„Ji vis dar yra ežero dugne ir gali užtrukti dar dvi ar tris dienas, kol ją iškels“, – sakė jis.
Pagal vieną versiją, nelaimės priežastimi galėjo tapti laivo perkrova.
Teigiama, kad jachta buvo skirta 15 žmonių, o gabeno 23. Tai galėjo neleisti kapitonui manevruoti esant blogam orui.
Tyrimo metu ketinama patikrinti, ar laivas atitiko saugumo reikalavimus, taip pat dokumentaciją ir jachtos būklę išplaukiant iš uosto.
Tačiau, kaip pastebima BBC naujienų rusų kalba tarnybos straipsnyje, jachtos keleiviai ir jų dingimas iškart po incidento paliko erdvės spėlionėms.
Saugumo tarnybų darbą išmanantys ekspertai taip pat teigė, kad patyrę agentai negalėjo tiesiog susigrūsti į kur kas mažesniam keleivių skaičiui skirtą jachtą.
Teigiama, kad ketinama skrupulingai tirti nelaimės jachtoje aplinkybes, tačiau nebus aiškinamasi, kodėl joje susirinko daug specialiųjų tarnybų agentų.