Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Makedonų parlamentas pritarė pasiūlymui, galinčiam priartinti šalį prie narystės ES

Šiaurės Makedonija pritarė Prancūzijos pasiūlymui, galinčiam priartinti šią Balkanų šalį prie narystės Europos Sąjungoje ir įveikti Bulgarijos prieštaravimus.
Šiaurės Makedonijos vėliavos
Šiaurės Makedonijos vėliavos / 123RF.com nuotr.

Pasiūlymas 120 narių turinčiuose rūmuose priimtas 68 balsais, 61 mandatą turinčią kairiųjų koaliciją parėmus mažoms etninių albanų partijoms. Opozicijos įstatymų leidėjai protestuodami paliko posėdžių salę ir susilaikė nuo balsavimo.

Protestuotojai vėl susirinko prie parlamento, kaip ir kasdien jau daugiau nei 10 dienų. Protestai kartais peraugdavo į smurtą.

Pagal pasiūlymą, kurį praėjusį mėnesį pristatė Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas, Šiaurės Makedonija įsipareigotų pakeisti savo konstituciją, kad būtų pripažinta bulgarų mažuma, apsaugotos mažumų teisės ir uždrausta neapykantos kalba, kaip to reikalauja nuo 2007 metų ES priklausanti Bulgarija.

Susitarimas taip pat atvertų kelią pradėti derybas dėl kaimyninės Albanijos, kuri irgi siekia prisijungti prie ES, narystės.

E.Macronas pabrėžė, kad jo pasiūlyme nekvestionuojamas oficialus makedonų kalbos egzistavimas, tačiau pažymėjo, kad, kaip ir visi susitarimai, jis „paremtas kompromisais ir pusiausvyra“.

Tačiau keičiant Šiaurės Makedonijos konstituciją gali iškilti didelių kliūčių, nes tam reikia dviejų trečdalių balsų daugumos, t.y. 80 balsų.

Pagrindinė opozicinė partija, centro dešinioji VMRO-DPMNE, ir jos sąjungininkai, taip pat viena nedidelė kairiųjų partija, kartu turinčios 46 mandatus, pareiškė, kad niekada nesutiks keisti konstitucijos.

Įstatymų leidėjai taip pat nubalsavo už tai, kad derybos su ES vyktų lygiateisiškai ir principingai, laikantis tarptautinės teisės normų, be išlygų gerbiant makedonų kalbą ir nacionalinį identitetą.

Vyriausybė pabrėžė, kad pasiūlymas nekelia pavojaus nacionaliniams interesams ar šalies tapatybei. Vis dėlto VMRO-DPMNE ir kitos jėgos su tokia pozicija nesutinka ir teigia, kad ją priimti reikštų nusileisti Bulgarijos reikalavimams, keliantiems pavojų Šiaurės Makedonijos istorijai, kalbai tapatybei, kultūrai ir paveldui.

„Tai nusikaltimas prieš visą tautą. Nuo pat nepriklausomybės paskelbimo dar nebuvo tokios didelės klaidos“, – sakė VMRO-DPMNE įstatymų leidėjas Aleksandras Nikoloskis.

Bulgarija priėmė minimą Prancūzijos pasiūlymą, bet šios šalies premjero Kirilo Petkovo centristinė vyriausybė buvo nuversta parlamentui birželio 22 dieną nubalsavus už nepasitikėjimą kabinetu.

Viena mažesnioji valdančiosios koalicijos partija pasitraukė iš keturių partijų aljanso, pareiškusi, kad K. Petkovo nusiteikimas nebeblokuoti Šiaurės Makedonijos stojimo į ES yra „tautos išdavystė“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų