Pasak ministrės, Malaizijai ir daugeliui kitų besivystančių šalių iškilo grėsmė tapti sąvartynais, kai praėjusiais metais Kinija uždraudė importuoti plastikines atliekas, pranešė naujienų agentūra „The Associated Press“.
Yao Bi Ying pareiškė, kad 60 konteinerių, užpildytų atliekomis, buvo pristatyti kontrabanda į nelegalias Malaizijos įmones perdirbimui ir bus išsiųsti atgal į šalis, iš kurių buvo atgabenti.
Pirmuosius dešimt konteinerių planuojama grąžinti per dvi savaites, pranešė ministrė, pademonstravusi susirinkusiems žurnalistams netoli Kvala Lumpūro esančiame jūrų uoste laikomų dėžių turinį.
Kaip pažymėjo žiniasklaida, tarp atliekų buvo laidų iš Jungtinės Karalystės, pieno produktų butelių iš Australijos, kompaktinių diskų iš Bangladešo, namų ūkio ir elektroninių atliekų iš JAV, Kanados, Japonijos, Saudo Arabijos ir Kinijos.
„Raginame išsivysčiusias šalis peržiūrėti savo plastikinių atliekų tvarkymo procedūras ir nustoti siųsti šiukšles į besivystančias šalis“, – pareiškė ministrė, pavadinusi tokią praktiką „nesąžininga ir nepagrįsta“.
Tuo tarpu Malaizijos ministras pirmininkas Mahathiras Mohamadas pareiškė, kad išsivysčiusių šalių, pavyzdžiui, JAV, Kanados ir Japonijos praktika, kai neperdirbamos atliekos išvežamos į neturtingesnes šalis, yra „labai neteisinga“ ir turėtų būti nutraukta.
M.Mahathiras pažymėjo: „Labai neteisinga, kad turtingos šalys savo atliekas siunčia į neturtingas šalis, nes neturtingos šalys neturi kito pasirinkimo ir tai galbūt joms padeda gauti šiek tiek pajamų“.
Kinija praėjusiais metais uždraudė importuoti plastikines atliekas, todėl šiukšles imta siųsti į kelias Pietryčių Azijos šalis.
Filipinai praėjusią savaitę taip pat pranešė planuojantys sugrąžinti dešimtis atliekų konteinerių, kuriuos Kanada neteisėtai įvežė 2013–2014 metais.