L.Gonzi, kuris ragino nelegalizuoti skyrybų paskutinėje jas draudžiančioje Europos šalyje, sakė, kad dabar parlamentas turi priimti atitinkamą įstatymą. Referendumo rezultatai nėra įpareigojami.
„Tai nėra toks rezultatas, kokio norėjau, bet žmonių valią reikia gerbti, ir parlamentas turėtų priimti įstatymą dėl skyrybų įvedimo“, – sakė premjeras.
Malta yra viena iš vos dviejų pasaulio valstybių, kuriose draudžiama skirtis. Kita tokia šalis yra Filipinai.
2004 metais dėl didžiulio visuomenės spaudimo skyrybas legalizavo anksčiau jas draudusi Čilė.
Maltos šeštadienio referendume 306 tūkst. rinkėjų, kurių didžioji dauguma yra katalikai, buvo klausiama, ar parlamentas turėtų priimti naują įstatymą, kuriuo poroms būtų leista išsiskirti po ketverių gyvenimo atskirai metų.
Teisiniu požiūriu pripažįstamas gyvenimas atskirai šioje mažiausioje Europos Sąjungos (ES) valstybėje yra dažnas reiškinys, tačiau maltiečiams sunku susituokti dar kartą.
„Balsas „Taip“ laimėjo ir mes raginame parlamentarus balsuoti dėl įstatymo projekto už skyrybų įvedimą“, – sakė advokatė Deborah Schembri, kuri vadovavo „Taip“ kampanijai.
Balsai dar skaičiuojami, tad oficialūs rezultatai turi būti paskelbti vėliau sekmadienį, bet D.Schembri sakė, kad „Taip“ balsavo maždaug 54 proc. rinkėjų.
Skyrybų priešininkų kampanijos atstovas Arthuras Galea Salomone pripažino, kad „žmonių pasirinkimas aiškus – jie pasirinko skyrybų įvedimą“.
Skyrybų įstatymas tikriausiai bus prastumtas parlamente, nes L.Gonzi valdančioji Nacionalistų partija turi vos vienos vietos persvarą, o analitikai yra sakę, kad mažiausiai vienas jos parlamentaras parėmė „Taip“ kampaniją.
Katalikų Bažnyčia, kuri Maltoje turi didelę įtaką, oficialios kampanijos prieš referendumą nevykdė.
Tačiau Maltos, kur 95 proc. gyventojų laiko save katalikais, arkivyskupas Paulas Cremona laiške perspėjo tikinčiuosius, kad jiems reiks pasirinkti šeimos vertybių kūrimą arba griovimą.
Santuokas gali anuliuoti tik Katalikų Bažnyčios bažnytinis tribunolas sudėtinga ir retai taikoma procedūra, kuri užtrunka maždaug aštuonerius metus.
Vienintelė skyrybų draudimo išimtis taikoma su užsieniečiais susituokusiems maltiečiams arba tiems Maltos piliečiams, kurie nuolat gyvena užsienyje.
Pranešti klaidą
Sėkmingai išsiųsta
Dėkojame už praneštą klaidą