Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Maltoje sudužęs lėktuvas užminė mįslę

Maltoje pirmadienį vos pakilusio iš šios šalies tarptautinio oro uosto lengvojo žvalgybinio lėktuvo sudužimas, nusinešęs visų penkių juo skridusių žmonių gyvybes, užminė mįslių, ką konkrečiai darė šis privatus užsakytas orlaivis. Lėktuvas, turėjęs vykdyti neatskleistą žvalgybos operaciją, netrukus po pakilimo staiga pasviro į dešinę, rėžėsi į žemę bei užsiliepsnojo.
Maltoje sudužo lėktuvas
Maltoje sudužo lėktuvas / „Twitter“ nuotr.
Temos: 2 Lėktuvas Malta

Maltos premjeras Josephas Muscatas parlamentui sakė, kad labiausiai tikėtina incidento priežastis buvo žmogaus klaida arba mechaninis gedimas.

Jis paneigė, kad lėktuvas vykdė slaptą karinę žvalgybos operaciją virš konfliktų draskomos Libijos, kuri yra vos 350 km piečiau salos.

„Aišku, kad orlaivyje nebuvo jokios bombos ir iki jam atsitrenkiant į žemę nebuvo jokio sprogimo“, – sakė J.Muscatas.

„Aviacijos ekspertai kol kas nenustatė jokių pažeidimų nors šiame etape niekas dar neaišku“, – sakė jis.

J.Muscatas teigė, kad skrydis, kuriam Maltos vyriausybė buvo suteikusi leidimą, buvo surengtas vykdant Prancūzijos muitinės stebėjimo operaciją – aiškinantis ir prekybos žmonėmis, ir narkotikų kontrabandos kelius nuo Libijos krantų.

Prancūzijos gynybos ministerija nesutiko su pirminiu Maltos pateiktu aukų apibūdinimu, kuriuo tvirtinta, kad tai buvo muitinės pareigūnai, tačiau patvirtino, kad lėktuvas veikė jos vardu ir vykdė „žvalgybos misijas Viduržemio jūroje“.

Trys iš žuvusiųjų buvo Gynybos ministerijos darbuotojai. Du kiti buvo pilotai, dirbę privačioje Liuksemburgo kompanijoje „CAE Aviation“, kurios specializacija yra stebėjimas iš oro ir kuri reguliariai dirba su Europos kariuomene.

VIDEO: Maltos oro uoste sudužo lėktuvas, yra žuvusių

„CAE Aviation“ sakė, kad lėktuvą „valdė patyrusi įgula, nepatyrusi jokių techninių problemų per ankstesnius skrydžius“.

Prancūzija pastaraisiais metais Libijoje vaidina gana svarbų vaidmenį.

Valdant buvusiam prezidentui Nicolas Sarkozy, 2011 metais Libijoje buvo surengta Vakarų šalių „neskraidymo zonos palaikymo“ misija. Ši operacija padėjo nuversti ir nukauti buvusį diktatorių Muamarą Kadhafi, bet taip pat iš dalies lėmė šalį apėmusį chaosą, iš kurio ji niekaip negali išsikapstyti.

Paryžius liepą patvirtino, kad specialiosios pajėgos veikia šioje konfliktų draskomoje Šiaurės Afrikos valstybėje, kai sudužus sraigtasparniui žuvo trys jų kariai.

Arti Libijos

Dvimotoris turbosraigtinis orlaivis „Metroliner“ buvo registruotas Jungtinėse Valstijose ir buvo išnuomotas kompanijai „CAE aviation“.

Netrukus po pakilimo 7 val. 20 min. vietos (8 val. 20 min. Lietuvos) laiku jis staiga pasviro į dešinę, rėžėsi į žemę bei užsiliepsnojo, o ugnis pasklido kelyje, kuris juosia įsibėgėjimo taką, ir sugriovė apsauginę sieną ir tvorą.

„Oficiali informacija, filmuota medžiaga ir liudininkai, iš jų – trys ginkluotųjų Maltos pajėgų nariai, buvę netoliese esančiose kareivinėse, ir du komercinių oro linijų pilotai, aiškiai liudija, kad nebuvo jokio sprogimo iki smūgio“, – sakoma vyriausybės pranešime.

„Skrydis buvo surengtas vykdant Prancūzijos muitinės stebėjimo operaciją, kuri vyksta pastaruosius penkis mėnesius, o jos tikslas išsiaiškinti neteisėtos įvairių rūšių prekybos ir kontrabandos kelius – tarp jų ir prekybos žmonėmis bei narkotikais“, – sakoma pranešime.

„Skrydis buvo registruotas Maltos oro eismo valdymo tarnyboje kaip vietinis skrydis, o po kelių valandų lėktuvas turėjo grįžti į Maltą niekur nenutūpęs“, – sakoma jame.

Dėl nelaimės oro uostas buvo keturias valandas uždarytas, kol buvo šalinamos orlaivio nuolaužos, o 13 atvykstamųjų reisų buvo nukreipti į Siciliją.

Tačiau terminalas evakuotas nebuvo ir tik du skrydžiai buvo atšaukti iki vėl buvo pradėtos teikti normalios paslaugos.

Malta yra atsidūrusi ant fronto linijos, Europai bandant suvaldyti migrantų srautus, kurie mėgina pasiekti Italiją iš Libijos laivais, kuriuos kontroliuoja prekeiviai žmonėmis, dažnai taip pat įsipainioję į nelegalią prekybą narkotikais ir ginklais.

Ši sala taip pat užima gerą strateginę vietą, kuri padeda Vakarams stebėti padėtį Libijoje, kurios vienybės vyriausybės pajėgos stengiasi išstumti „Islamo valstybės“ (IS) kovotojus iš paskutinių jų pozicijų džihadistų bastione.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?