Maltos valdantieji skelbia pergalę visuotiniuose rinkimuose

Maltos valdančioji Darbo partija sekmadienį paskelbė pergalę visuotiniuose rinkimuose, remdamasi preliminariais rezultatais.
Robertas Abela
Robertas Abela / ZUMAPRESS / Scanpix nuotr.
Temos: 2 Rinkimai Malta

Per šeštadienį vykusį balsavimą rinkėjų aktyvumas buvo žemiausias per pastaruosius dešimtmečius – 85,5 procento. Balsuoti buvo užsiregistravę kiek per 355 tūkst. rinkėjų.

Premjeras Robertas Abela per pokalbį su „TVM News“ sakė, kad jo partija iškovojo daugumą parlamente, tačiau nepateikė jokių detalių.

Galutinių rezultatų nesitikima iki vėlaus sekmadienio ar net pirmadienio.

Šimtai pagrindinių Maltos politinių jėgų – Darbo ir Nacionalistų partijų – atstovų balsų skaičiavimo salėje Našaro mieste stebėjo, kaip pareigūnai tikrina biuletenius ir siunčia juos į elektronines balsų skaičiavimo mašinas. Darbo partijos delegatai vienu metu ėmė džiūgauti ir šokinėti iš džiaugsmo.

Prieš rinkimus buvo prognozuojama, kad darbą tęs ta pati vyriausybė, nepaisant susirūpinimo dėl korupcijos ir tebetvyrančio pykčio dėl vienos žurnalistės nužudymo.

Apklausos rodė, kad rinkimus tvirtai laimės Darbo partijos lyderis ministras pirmininkas R.Abela. Jo kampanijai buvo palankios vyriausybės taikytos COVID-19 pandemijos valdymo priemonės ir neblogi ekonomikos pasiekimai per devynerius valdymo metus.

Tačiau padėtį temdė korupcija tarp aukšto rango politikų, atskleista žurnalistė Daphne Caruanos Galizios. Pastaroji 2017 metų spalį buvo nužudyta susprogdinus automobilį, ir ši ataka sukrėtė pasaulį.

Pernai paskelbtose viešo tyrimo išvadose sakoma, kad valstybė vadovaujant tuomečiam premjerui Josephui Muscatui sukūrė „nebaudžiamumo kultūrą“, palankią norėjusiems nutildyti reporterę.

J.Muscatas atsistatydino 2020 metų sausį kilus dideliems protestams dėl numanomų premjero pastangų apsaugoti savo sąjungininkus nuo tyrimo dėl D.Caruanos Galizios žūties.

Tuomet prie vyriausybės vairo stojo Darbo partijos lyderiu išrinktas R.Abela.

Naujasis ministras pirmininkas stengėsi užtikrinti gerą valdymo praktiką ir žiniasklaidos laisvę, nors kovos su korupcija aktyvistai ir D.Caruanos Galizios šeima tvirtino, kad jis nuveikė nepakankamai.

Per paskutinį kampanijos mitingą ketvirtadienį R.Abela ragino vėliavomis mojuojančius šalininkus „patikėti man pirmąjį mandatą, kad galėčiau toliau keisti padėtį“.

Tačiau opozicinės Nacionalistų partijos lyderis Bernardas Grechas didino spaudimą, reikalaudamas daugiau veiksmų ir keldamas klausimus dėl vyriausybės sandorių, susijusių su plėtros projektais.

Ketvirtadienį kreipdamasis į savo šalininkus B.Grechas perspėjo, kad „mūsų demokratija pakibusi ant plauko“.

Analitikai prognozavo, kad rinkėjų aktyvumas šiemet bus mažesnis, nors Maltoje paprastai balsuoja apie 90 proc. piliečių. Ūpą galėjo mažinti blanki rinkimų kampanija, aptemdyta susirūpinimo dėl Rusijos invazijos Ukrainoje poveikio.

Tai buvo pirmieji visuotiniai rinkimai Maltoje, kuriuose buvo leista balsuoti 16–17 metų jaunuoliams. Anksčiau tokią teisę jie turėjo vietos ir Europos Parlamento rinkimuose.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų