„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Masinių protestų Sudane aukų skaičius išaugo iki 11

Sudano aktyvistai pirmadienį pranešė, kad per susirėmimus su saugumo pajėgomis, kilusius per masinius protestus prieš šalį valdančius kariškius, žuvo mažiausiai 11 žmonių.
Protestas Sudane
Protestas Sudane / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Sekmadienį dešimtys tūkstančių Sudano gyventojų išėjo į šalies sostinės Chartumo ir kitų miestų gatves. Tai buvo pirma masinė demonstracija po kruvino susidorojimo praėjusį mėnesį, kai saugumo pajėgos išvaikė sėdimąjį streiką prie kariuomenės būstinės sostinėje Chartume. Protestuotojai reikalavo, kad kariškiai perduotų valdžią civiliams.

Generolai valdymą perėmė armijai balandžio mėnesį nuvertus Omarą al Bashirą po visoje šalyje vykusių protestų prieš tris dešimtmečius trukusį jo valdymą geležiniu kumščiu.

Garsus aktyvistas Nazimas Sirrajas pirmadienį naujienų agentūrai „The Associated Press“ sakė, kad šalia sostinės esančiame Umdurmane netoli mokyklos buvo rasti trys kūnai. Visi trys žmonės buvo nušauti rajone, kur saugumo pajėgos užkirto kelią į ligoninę einantiems protestuotojams ir paleido ašarines dujas, norėdamos išvaikyti minią, sakė aktyvistas.

Vienas sužeistas žmogus mirė pakeliui į Chartumo ligonę, pridūrė jis.

Pasak N. Sirrajo, iš viso žuvo 11 žmonių, vienas jų – Atbaros mieste, į šiaurę nuo Chartumo esančiame geležinkelio mazge, kur gruodį kilo O.al Bashirą nuvertęs sukilimas.

Sudano gydytojų komitetas, demonstracijas inicijavusio Sudano profesionalų asociacijos (SPA) padalinys, patvirtino žuvusiųjų skaičių.

Sekmadienį vakare pareigūnai pranešė, kad per demonstracijas žuvo mažiausiai septyni žmonės ir dar beveik 200 buvo sužeista. Iš jų 27 turėjo šautinių kulkų padarytų žaizdų.

Valdančioji karinė taryba dėl žmonių aukų kaltina protestuotojų lyderius, neva pakeitusius suplanuotą demonstracijos maršrutą.

Karinės tarybos narys generolas leitenantas Gamalas Omaras pareiškė apgailestaujantis, jog protestuotojams atstovaujančios Laisvės ir permainų deklaracijos pajėgos pakeitė eisenos maršrutą, nukreipdamos ją link prezidentūros ir kariuomenės būstinės.

Pasak jo, saugumo pajėgos panaudojo ašarines dujas, kad išvaikytų akmenis į juos svaidžiusius protestuotojus.

Sukarintos greitojo palaikymo pajėgos (RSF) suėmė „elementus“, šaudžiusius į saugumo pajėgas Umdurmane, nušovusius du žmones ir sužeidusius tris RSF narius. Visoje šalyje buvo sužeista daugiau nei dvi dešimtys saugumo pajėgų narių, nurodė G.Omaras.

Protestų lyderis Mohammedas al Asamas pažadėjo, kad protestuotojai tęs savo „revoliucinę veiklą“, kol kariuomenė perduos valdžią civiliams.

„Karinė taryba turi tik vieną galimybę – patenkinti Sudano žmonių reikalavimus“, – sakė jis vaizdo įraše, sekmadienį vakare paskelbtame SPA paskyroje socialiniame tinkle „Facebook“.

Įtampa tarp valdančiosios karinės tarybos ir protestuotojų tvyro jau kelias savaites, žlugus abiejų šalių deryboms dėl valdžios pasidalijimo susitarimo ir birželio 3 dieną saugumo pajėgoms žiauriai išvaikius sėdimojo streiko prie kariuomenės būstinės dalyvius Chartume.

Pasak protestų organizatorių, per vėliau vykusį susidorojimą visame Sudane žuvo mažiausiai 128 žmonės. Tuo metu pareigūnai sako, kad žuvusiųjų buvo 61, iš jų trys – saugumo pajėgų nariai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs