„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2019 07 27 /18:27

Maskvoje per demonstraciją už sąžiningus rinkimus sulaikyta šimtai žmonių

Rusijos policija šeštadienį sulaikė mažiausiai 561 asmenį, kurie buvo susirinkę prie Maskvos merijos reikalauti laisvų ir sąžiningų vietos valdžios rinkimų, pranešė protestus stebinti nevyriausybinė organizacija „OVD Info“.
Protestas Maskvoje
Protestas Maskvoje / „Scanpix“ nuotr.

Remiantis oficialiais duomenimis, eitynėse dalyvavo maždaug 3,5 tūkst. žmonių.

Tūkstančiai žmonių per socialinius tinklus pažadėjo dalyvauti nesankcionuotame mitinge, tarnyboms atsisakius įregistruoti virtinę opozicijos ir nepriklausomų kandidatų į rugsėjį vyksiančius Maskvos miesto dūmos rinkimus.

„Scanpix“ nuotr./Protestas Maskvoje
„Scanpix“ nuotr./Protestas Maskvoje

Visi sulaikytieji buvo išvežti į policijos nuovadas, kur jiems bus surašyti pažeidimo protokolai.

„Informuojame, kad policija imsis visų priemonių, būtinų užtikrinti piliečių saugumui, neleisti pažeisti viešosios tvarkos“, – pažymėjo policija.

Pasak pareigūnų, akcijos organizatoriai buvo raštu perspėti, kad jų veiksmai prieštarauja įstatymams.

Tyrėjai surengė reidus keleto diskvalifikuotų kandidatų namuose ir kampanijų štabuose, o pagrindiniam Kremliaus kritikui Aleksejui Navalnui už raginimus dalyvauti demonstracijoje skirta 30 parų arešto.

Keletas kitų iškilių opozicijos veikėjų ir neįregistruotų kandidatų buvo areštuoti likus kelioms valandoms iki mitingo pradžios.

Tarnybos sugriežtino veiksmus prieš opozicijos politikus, tvyrant pykčiui dėl prastėjančios gyvenimo kokybės ir smunkant V.Putino populiarumo reitingams.

Vietos rinkimai yra reta galimybė disidentams pareikšti savo balsą politiniame gyvenime, nors prieš Kremlių nusistačiusios partijos per ilgiau kaip 20 metų besitęsiantį V.Putino valdymą yra išstumtos iš parlamento.

Šeštadienį Maskvos centre budėjo stiprios saugumo pajėgos. Vienas AFP žurnalistas sakė, kad mažiausiai 50 žmonių buvo sulaikyti prieš demonstracijos oficialią pradžią 14 val. vietos (ir Lietuvos) laiku.

Protestus stebinčios organizacijos pranešė dar apie dešimtis kitų areštų.

Praeitą savaitgalį apie 22 tūkst. žmonių Maskvoje dalyvavo didžiausiame per kelerius pastaruosius metus proteste, tarnyboms atsisakius įregistruoti kai kuriuos opozicijos kandidatus dėl esą suklastotų parašų, nors kritikai sako, kad valdžios argumentai nepagrįsti.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Protestas Maskvoje
AFP/„Scanpix“ nuotr./Protestas Maskvoje

Opozicijai pagrasinus liepos 27-ąją surengti dar didesnę demonstraciją, A.Navalnas buvo įkalintas, o kelių neįregistruotų kandidatų namuose ir kampanijos štabuose praeitą naktį buvo atliktos kratos.

Prieš demonstraciją buvo sulaikytas ir neįregistruotas kandidatas Dmitrijus Gudkovas. Anksčiau jis per „Facebook“ parašė, kad Rusijos ateičiai yra iškilęs pavojus.

„Jeigu dabar pralaimėsime, rinkimai kaip politinė priemonė liausis egzistavę, o represinė mašina stums šalį į 1937-uosius, – pabrėžė jis, turėdamas omenyje Stalino laikų represijas. – Kalbame apie tai, ar mūsų dienomis Rusjoje yra teisėta dalyvauti politikoje; kalbame apie šalį, kurioje mums teks gyventi.“

68 metų pensininkė Jelena Rastovka sakė AFP: „Bijojau visą gyvenimą, bet dabar jau gana. Jeigu liksime namuose – niekas nepasikeis.“

„Valdžia suima žmones, norinčius mesti jai iššūkį. Pažiūrėkit, ką jie daro – valdžiai nepatinka liaudis“, – pridūrė ji.

Kai kurie kiti opozicijos veikėjai, tarp jų A.Navalno bendražygis Ilja Jašinas ir Kovos su korupcija fondo (FBK) vadovas Ivanas Ždanovas šeštadienio irgi pranešė esantys sulaikyti.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Aleksejus Navalnas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Aleksejus Navalnas

Nepriklausomi kandidatai ragino Rusijos žmones tęsti kovą ir sakė, kad nuo to priklauso jų šalies likimas.

„Nebekalbame apie mandatus, – per „Facebook“ rašė Dmitrijus Gudkovas. – Jeigu dabar pralaimėsime, rinkimai kaip politinė priemonė liausis egzistavę, o represinė mašina stums šalį į 1937-uosius.“

Per pastaruosius 20 metų V.Putinas pažabojo nepriklausomą žiniasklaidą, o opozicijos partijos liko be atstovų parlamente.

„Scanpix“/AP nuotr./Vladimiras Putinas
„Scanpix“/AP nuotr./Vladimiras Putinas

Įtemptas metas

A.Navalnui nebuvo leista varžytis su V.Putinu per 2018 metų prezidento rinkimus dėl teistumo vienoje sukčiavimo byloje, laikomoje bausme už jo aktyvistinę veiklą.

Vietos valdžios rinkimai laikomi vienintele išlikusia teisėta galimybe opozicijos politikams įgyti balsą Rusijos politiniame gyvenime.

Kremlių palaikantys kandidatai mėgaujasi akivaizdžia valstybės parama, o nepriklausomi veikėjai sako, kad jiems keliamos visos įmanomos biurokratinės kliūtys.

Kiekvienas jų organizavo realiai veikiančias kampanijas ir surinko po maždaug 5 000 savo šalininkų parašų.

Tačiau tarnybos atsisakė juos įregistruoti, nes dalis parašų neva esantys suklastoti – įskaitant netgi tuos, kurių tikrumą patvirtino kai kurie iškilūs veikėjai arba kandidatų giminaičiai.

A.Navalno sąjungininkė Liubov Sobol protestuodama pradėjo bado streiką.

Ketvirtadienį ši 31 metų veikėja pareikalavo, kad pareigūnai iš naujo patikrintų jos pateiktus dokumentus ir grasino tęsti streiką prie Maskvos rinkimų komisijos būstinėje.

Tačiau ji buvo išnešta iš pastato ant sofos. Pareigūnai vėliau sakė turėję išnešti sofą, kad „atsikratytų blakių“.

Kritikai sako, kad užuot tyrę rinkimų įstatymų pažeidimus pareigūnai pradėjo tyrimą dėl trukdymo rinkimų tarnybų darbui.

Už šį pažeidimą protestų organizatoriams gresia iki penkerių metų laisvės atėmimo.

„Absurdas tampa norma“

Laikraštis „Vedomosti“ rašo, kad Maskva pradeda atrodyti panaši į kokią nors George'o Orwello antiutopiją.

Pareigūnai siekia įtikinti žmones „savo melo sąžiningumu“, sakoma jo straipsnyje.

„Pastarosiomis dienomis absurdas tapo norma“, – pridūrė „Vedomosti“.

Beveik 11 tūkst. per feisbuką išreiškė susidomėjimą opozicijos organizuojamu mitingu.

Policija paprašė žiniasklaidos priemones informuoti tarnybas, ar jos planuoja nušviesti protestus, ir paragino šalies žmones į demonstraciją neiti.

30-metė iliustratorė Viktorija Popova sakė negalinti praleisti šio protesto.

„Neįmanoma, kad neateičiau. Neįmanoma jaustis bejėgei, nesugebančiai nieko pakeisti“, – naujienų agentūrai AFP sakė ji.

„Kas būtų pagalvojęs, kad taps svarbu dalyvauti tokiame keistame ir nuobodžiame renginyje kaip Maskvos dūmos rinkimai?“ – stebėjosi V. Popova.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs