Maskvoje vykęs mitingas „pabuvo“ protestu Vienoje, o neseniai „vyko“ Otavoje

Kanadoje įsiplieskę vairuotojų protestai dėl COVID-19 skiepų paskatino ir įvairių melagienų bangą. Viena naujausių – kad sostinėje vyko didžiulis mitingas jiems palaikyti, platinama ir nuotrauka iš jo. Toks renginys tikrai vyko, tik ne dabar ir ne Otavoje – iš archyvų ištrauktoje nuotraukoje įamžinti žmonės, kurie piktinosi tuomečiu sovietų lyderiu Michailu Gorbačiovu.
Protestas Kanadoje
Protestas Kanadoje / „Zuma Press“/„Scanpix“ nuotr.

Nematyti Kanados vėliavų

Daugiau nei 400 socialinio tinklo „Facebook“ vartotojų pasidalijo nuotrauka, kurioje matyti tūkstančiai žmonių, susirinkusių į didžiulę aikštę. Iš ją supančių pastatų dėl tvyrančio lengvo rūko sunku iškart pasakyti, kur tai vyksta. Nors minia laiko nemažai plakatų, neįmanoma įžiūrėti, kas juose parašyta, ir suprasti, dėl ko žmonės susirinkę.

„Otava, Kanada“, – tik tiek prie nuotraukos parašė ją paskutinę sausio dieną savo paskyroje paviešinusi moteris iš Kalifornijos.

Galima spėti, kad tai buvo užuomina į sausio viduryje Kanadoje kilusį protestą prieš privalomus skiepus vilkikų vairuotojams, kertantiems sieną su JAV. Vadinamojo „Laisvės konvojaus“ (angl. „Freedom Convoy 2022“) dalyviai per keletą dienų pasiekė Otavą.

Remiantieji protestuotojus aiškino, esą vilkikų konvojus yra rekordinio ilgio, o sostinę ir visą šalį apėmęs protestas – neregėto masto. Todėl atidžiai pranešimų iš Kanados nesekantys žmonės galėjo patikėti, kad mitingas tikrai surengtas šiomis dienomis Otavoje.

Taip pat skaitykite: Vilkikų konvojus Kanadoje buvo ilgas, bet į Guinnesso rekordų knygą nepateko

Šiame mieste sausio 29-ąją išties vyko mitingas, kuriame ne tik prieš skiepus vairuotojams, bet ir valdžios pastangas suvaldyti koronaviruso plitimą, policijos vertinimu, dalyvavo 5-18 tūkst. žmonių. Daugelis jų neskubėjo skirstytis ir dalyvavo kitame mitinge po kelių dienų.

Tačiau aptariamoje blankių spalvų nuotraukoje įamžinti ne šie protestai. Nors joje galima įžiūrėti vėliavų, nematyti baltai raudonos Kanados vėliavos, kurių ne viena plevėsavo „Laisvės konvojaus“ susibūrimuose.

Taip pat skaitykite: Šventės dalyvius vairuotojus internautai pavertė Kanados protestuotojų rėmėjais

Taip pat skaitykite: Paramą renkančių vilkikų koloną internautai pavertė protesto Kanadoje rėmėjais

Otavoje net nėra tokios didelės aikštės, kurią suptų panašūs pastatai. Mitingas vyko ne tik ne šiame mieste, bet ir apskritai ne Kanadoje ir ne „Laisvės konvojaus“ metu.

Ir protestas prieš V.Putiną, ir koncertas

Prieš kelias savaites ta pati nuotrauka socialiniuose tinkluose buvo platinama dar aktyviau, tik su paaiškinimais, esą joje matyti demonstracija prieš ribojimus dėl COVID-19. Tiesa, internautai niekaip neapsisprendė dėl jos vietos: vieni rašė, kad tai – Viena, kiti – kad Paryžius.

Ekrano nuotr. iš „Facebook“/Tariamai Otavoje vykęs mitingas iš tiesų vyko prieš tris dešimtmečius Maskvoje
Ekrano nuotr. iš „Facebook“/Tariamai Otavoje vykęs mitingas iš tiesų vyko prieš tris dešimtmečius Maskvoje

Kaip tik tuo metu Austrijoje vykso tūkstantiniai protestai prieš privalomus skiepus nuo COVID-19. Jie įvesti nuo vasario. Prancūzai prieš įvairius ribojimus ir skiepus protestavo nuo praėjusios vasaros vidurio. Štai paskutinę liepos dieną demonstracijose dalyvavo apie 200 tūkst., vien Paryžiuje – beveik 15 tūkst. žmonių.

Bet nei vienas, nei kitas variantas nebuvo teisingas, mat fotografuota ne šiemet ir net ne pernai.

Nuotraukų paieškos sistema „Tineye“ nurodo, kad ta pati nuotrauka, kartais – su šmaikščiais prierašais, buvo platinama jau 2013-2014 m.

Vienoje socialinio tinklo „Reddit“ paskyroje ta pati nuotrauka prieš daugiau nei pusmetį buvo patalpinta su prierašu, kad „maždaug 1,6 mln. žmonių 1991 m. Maskvoje susirinko į „Metallica“ koncertą „Monsters of Rock“.

Toks koncertas – vienas masiškiausių muzikos istorijoje – tikrai vyko. Jis buvo surengtas 1991 m. rugsėjo pabaigoje, tik, kaip matyti iš nuotraukų, kitoje vietoje, jame dalyvavo ir „AC/DC“, kitos grupės.

2012 m. nuotrauka buvo platinama kaip tariamai daryta per tuo metu Rusijos sostinėje vykusius protestus prieš prezidentą Vladimirą Putiną.

Taip pat skaitykite: Protestas prieš Michailą Gorbačiovą „paverstas“ protestu prieš ribojimus dėl COVID-19

Pasitelkus „Google“ paieškos sistemą, tą pačią nuotrauką galima rasti naujienų agentūros AP archyve su pavadinimu „Neramumai Rusijoje 1991 m.“

Kaip nurodyta apraše, joje matyti tūkstančiai protestuotojų, 1991 m. kovo 10 d. susirinkusių Maskvoje į Maniežo aikštę netoli Kremliaus.

Jie reikalavo, kad Sovietų Sąjungos prezidentas M.Gorbačiovas su bendražygiais komunistais pasitrauktų iš valdžios. Kartu buvo reiškiama parama nepriklausomybę paskelbusioms Baltijos šalims.

„Kaip spėjama, 500 tūkst. žmonių minios demonstracija buvo didžiausia per 73 metų nuo komunistų atėjimo į valdžią“, – rašė AP.

Ten pat nurodyta, kad nuotraukos autorius – Dominique’as Mollard’as, kad ji padaryta 1991 m. kovo 10 d. 10.45 val.

Ekrano nuotr. iš „Facebook“/Archyvinė nuotrauka pateikiama kaip austrų protesto prieš ribojimus dėl COVID-19
Ekrano nuotr. iš „Facebook“/Archyvinė nuotrauka pateikiama kaip austrų protesto prieš ribojimus dėl COVID-19

Šią fotografiją galima rasti ir JAV dienraščio „USA Today“ 2016 m. publikuotoje galerijoje apie SSRS žlugimą. Naujienų agentūros TASS padaryta nuotrauka iš tos pačios demonstracijos skelbiama ir Jelcino centro tinklalapyje.

Fotografiją iš to paties renginio, tik padarytą kiek kitu kampu (ir su prierašu, kad ten galėjo būti 100 tūkst. žmonių) galima rasti ir nuotraukų bazėje „Getty Images“. Taip pat – panašią nuotrauką iš tų pačių metų sausį vykusios demonstracijos.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Facebook“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai