Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Sankcijų supykdytas Vladimiras Putinas grasina didinti spaudimą JAV

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas sekmadienį pareiškė, kad 755 amerikiečiai, dirbantys Jungtinių Valstijų diplomatinėse atstovybėse šioje šalyje, turės grįžti namo, taip pat perspėjo, kad Maskvos ir Vašingtono ryšiai ilgam pablogės, JAV Kongresui pritarus naujoms sankcijoms Kremliaus atžvilgiu.
Vladimiras Putinas Suomijoje
Vladimiras Putinas Suomijoje / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

V.Putinas tiesmukai pridūrė, kad Rusija turi „didelį priemonių rinkinį“, kuriomis ji galėtų atsakyti Jungtinėms Valstijoms už sankcijų sugriežtinimą, bet išreiškė viltį, kad to neprireiks.

Vienas JAV Valstybės departamento pareigūnas V.Putino pareiškimą pasmerkė kaip „apgailestaujamus ir netinkamus veiksmus“. Jis pridūrė, kad Vašingtonas dabar svarsto galimą atsaką.

Penktadienį Rusijos užsienio reikalų ministerija pareikalavo, kad Vašingtonas iki rugsėjo 1-osios savo diplomatinių atstovybių darbuotojų skaičių sumažintų iki 455 žmonių – tai yra, kad jų liktų tiek pat, kiek Jungtinėse Valstijose dirba Rusijos diplomatinio korpuso darbuotojų ir jų pagalbininkų.

V.Putinas: „Daugiau negu tūkstantis bendradarbių (JAV misijų – red.) – diplomatų ir techninių darbuotojų – dirbo ir iki šiol dirba Rusijoje. 755 turi nutraukti šią savo veiklą.“

„Daugiau negu tūkstantis bendradarbių (JAV misijų – red.) – diplomatų ir techninių darbuotojų – dirbo ir iki šiol dirba Rusijoje. 755 turi nutraukti šią savo veiklą“, – interviu televizijai „Rossija 1“ sakė V.Putinas.

Tiesa, JAV ambasadoje dirba ne tik amerikiečiai, bet ir Rusijos piliečiai.

Valstybės departamentas nepatvirtino, kiek žmonių dirba amerikiečių diplomatinėse atstovybėse toje šalyje.

V.Putinas pridūrė, kad „artimiausiu laiku“ pagerėjimo Maskvos ir Vašingtono santykiuose tikėtis neverta.

„Mes gana ilgai laikėme, tikėjomės, galbūt, pagerėjimo (JAV ir Rusijos santykių – red.), puoselėjome tokią viltį, kad padėtis pasikeis. Tačiau, sprendžiat iš visko, jei ji ir pasikeis, tai įvyks negreit. Aš manau, jog mes privalome parodyti, kad mes taip pat be atsako nieko nepaliksime“, – sakė V.Putinas.

Didinamas spaudimas

V.Putinas perspėjo, kad Rusija gali dar labiau padidinti spaudimą, bet išreiškė viltį, kad tokių priemonių nereikės.

Jeigu „mėginimų spausti Rusija“ daroma žala dar labiau padidės, „galėtume svarstyti kitokias atsako priemones. Vis dėlto tikiuosi, kad mums nereikės to daryti“, pridūrė V.Putinas.

Rusija „neabejotinai turi ką pasakyti ir apriboti mūsų bendros veiklos sritis, kurios yra jautrios amerikiečiams“, teigė Kremliaus vadovas.

Jeigu „mėginimų spausti Rusija“ daroma žala dar labiau padidės, „galėtume svarstyti kitokias atsako priemones. Vis dėlto tikiuosi, kad mums nereikės to daryti“, pridūrė V.Putinas.

„Kol kas esu nusiteikęs“ prieš bet kokias papildomas atsako priemones, sakė Rusijos lyderis.

Ketvirtadienį JAV Senatas beveik vienbalsiai patvirtino teisės aktą, numatantį sugriežtinti sankcijas Rusijai už jos numanomą kišimąsi į 2016 metų JAV prezidento rinkimus, taip pat už 2014 metais įvykdytą Krymo aneksiją. Tuo pačiu teisės aktu taip pat numatomos sankcijos Iranui ir Šiaurės Korėjai.

Dabar šis projektas bus pateiktas pasirašyti prezidentui Donaldui Trumpui. Pastarasis per rinkimų kampaniją pabrėždavo, kad sieks gerinti ryšius su Rusija, bet kritikai teigia, kad tokia pozicija yra nesuprantama.

Rusija taip pat paskelbė, kad nuo rugpjūčio 1-osios nebeleis JAV ambasadai naudotis dviem kompleksais: sandėliais Maskvoje ir vienu vasarnamiu sostinės apylinkėse.

„Manau, turėtume parodyti, kad neketiname žiūrėti ir nesiimti jokio atsako“ po „nepagrįstų priemonių, kurių ėmėsi amerikiečių pusė“, pabrėžė V.Putinas.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Baracko Obamos atsisveikinimo kalba
AFP/„Scanpix“ nuotr./Baracko Obamos atsisveikinimo kalba

Gruodį tuometis JAV prezidentas Barackas Obama nurodė išsiųsti iš šalies 35 rusų diplomatus ir uždaryti du Rusijos ambasados vasarnamius. Vašingtonas tvirtino, kad tuos kompleksus Maskva naudojo šnipinėjimui vykdyti.

Tuo metu Kremlius sakė, kad nesiims jokių atsakomųjų priemonių iki D.Trumpo kadencijos pradžios.

Siūlymai bendradarbiauti

Vienas iš pagrindinių JAV nusiskundimų – kad per įtemptos 2016 metų rinkimų kampanijos įkarštį veikėjai iš Rusijos įsilaužė į Demokratų partijos elektroninio pašto sistemas.

V.Putinas sekmadienį sakė, kad Maskva „kelis kartus siūlė užmegzti bendradarbiavimą su amerikiečių puse“ kibernetinio saugumo srityje.

V.Putinas: „Tačiau užuot pradėję dirbti konstruktyviai mes girdime tik nepagrįstus kaltinimus apie kišimąsi į Jungtinių Valstijų vidaus reikalus.“

„Tačiau užuot pradėję dirbti konstruktyviai mes girdime tik nepagrįstus kaltinimus apie kišimąsi į Jungtinių Valstijų vidaus reikalus“, – skundėsi jis.

V.Putinas ir D.Trumpas per liepos 7–8 dienomis vykusius pokalbius Didžiojo dvidešimtuko (G-20) Hamburge kuluaruose tarėsi dėl galimybės įkurti „neįveikiamą kibernetinio saugumo dalinį“, kad ateityje būtų užkirstas kelias kompiuterinėms atakoms prieš rinkimus.

D.Trumpo Respublikonų partijos aukšto rango nariai paniekinamai atsiliepė apie šį sumanymą.

Senato ginkluotųjų pajėgų komiteto narys Lindsey Grahamas sakė, kad galbūt ši „ne pats kvailiausias sumanymas, kokį man yra tekę girdėti, bet arti to“.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Lindsey Grahamas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Lindsey Grahamas

Buvęs respublikonų kandidatas į prezidentus senatorius Johnas McCainas sarkastiškai sakė esantis „tikras, kad Vladimiras Putinas galėtų būti puikus pagalbininkas šiose pastangose, nes jis užsiima kompiuteriniais įsilaužimais“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs