Maskvos ir Kijevo apsikeitimas kaliniais: pagrindiniai dalyviai

Rusija ir Ukraina šeštadienį pagaliau apsikeitė 70 kalinių.
Į Ukrainą parskraidinti kaliniai.
Į Ukrainą parskraidinti kaliniai. / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Jau šeštus metus tęsiantis aštriam konfliktui, abiejose šalyse buvo įkalinta dešimtys su juo susijusių žmonių.

Žemiau apžvelgiami žinomiausi kalinti asmenys, kuriais šeštadienį apsikeitė Maskva ir Kijevas.

Ukrainiečių režisierius O.Sencovas

Kino kūrėjas Olehas Sencovas yra žinomiausias Rusijoje kalintas ukrainietis.

2015 metais jis buvo apkaltinas terorizmu ir nuteistas kalėti 20 metų vienoje pataisos kolonijoje Arkties regione. Žmogaus teisių organizacija „Amnesty International“ palygino jo bylos nagrinėjimą su Josifo Stalino eros parodomaisiais teismais.

Per teismo posėdžius O.Sencovas liko nepalaužtas: dažnai šypsojosi, giedojo Ukrainos himną ir išsakydavo nepaklusnius komentarus.

43 metų režisierius pasmerkė Rusijos sprendimą 2014 metais aneksuoti Krymą, kur jis tuomet gyveno.

O.Sencovas buvo pasiųstas į griežtojo režimo koloniją atokiame Jamalo pusiasalyje, kur pernai 145 dienas atsisakydavo maisto, reikalaudamas paleisti visus ukrainiečių politinius kalinius.

Nors jo sveikata buvo smarkiai sutrikusi, o tokios tarptautinės kino žvaigždės kaip Johnny Deppas reiškė jam palaikymą, Kremliaus griežta pozicija O.Sencovo atžvilgiu nepakito.

Taip pat buvo paleistas ukrainietis Oleksandras Kolčenka, nuteistas kartu su O.Sencovu, bet gavęs švelnesnę bausmę.

Liudininkas MH17 byloje V.Cemachas

Į apsikeitimą buvo įtrauktas ir Volodymyras Cemachas, kuris, kaip manoma, buvo Rytų Ukrainos prorusiškų separatistų oro erdvės gynybos specialistas. Nyderlandų tyrėjai sieja jį su 2014 metais įvykdytu oro bendrovės „Malaysian Airlines“ reiso MH17 lėktuvo numušimu virš Rytų Ukrainos.

Prieš apsikeitimą olandų tyrėjai, vadovaujantys tarptautiniam tyrimui, šią savaitę apklausė jį Kijeve, naujienų agentūrai AFP pranešė vienas informuotas šaltinis. Tyrėjai laiko jį „liudininku“, o ne „įtariamuoju“, pridūrė šaltinis.

Žurnalistas K.Vyšynskis

52 metų Kyrylas Vyšynskis – Rusijos valstybinei naujienų agentūrai „RIA Novosti“ dirbęs žurnalistas – buvo suimtas pernai Kijeve ir apkaltintas „valstybės išdavimu“ Maskvos nurodymu. Jis turi tiek Rusijos, tiek Ukrainos pasus.

24 ukrainiečių jūrininkai

Rusų pasieniečiai pernai lapkritį per konfrontaciją prie Krymo krantų užėmė tris Ukrainos karinių jūrų pajėgų laivus ir areštavo 24 jų įgulų narius.

Įgulas sudarė 22 jūreiviai ir du Ukrainos saugumo tarnybos (SBU) agentai.

Maskva ketino teisti juos už Rusijos jūrų sienos neteisėtą kirtimą.

Ukrainiečiai S.Klychas ir M.Karpiukas

45 metų Stanislavas Klychas yra istorijos profesorius, o 55 metų Mykola Karpiukas – dviejų Ukrainos nacionalistų protesto grupių vyresnysis narys.

Jiedu buvo suimti 2014 metais Maskvoje ir nuteisti kalėti daug metų už dalyvavimą karo veiksmuose prieš Rusijos pajėgas per konfliktus Čečėnijoje 10-ame dešimtmetyje. Abu jie teigia, kad pripažino savo kaltę po kankinimų.

Ukrainiečių tinklaraštininkas P.Hrybas

21 metų Pavlo Hrybas buvo jauniausias kalinys ukrainietis. Kijevo teigimu, jį Baltarusijoje pagrobė Rusijos specialiosios pajėgos, kai šis buvo ten nuvykęs aplankyti draugo.

Rusijos teismas nustatė, kad P. Hrybas ragino draugą surengti sprogdinimą, ir skyrė aktyvistui šešerių metų laisvės atėmimo bausmę.

Ukrainos žurnalistas R.Suščenka

Ukrainos nacionalinei naujienų agentūrai „Ukrinform“ dirbęs 50 metų R.Suščenka buvo korespondentas Paryžiuje.

Jis buvo sulaikytas pernai atostogaudamas Maskvoje ir nuteistas kalėti 12 metų už šnipinėjimą, rusų prokurorams apkaltinus jį slapta dirbus Ukrainos karinei žvalgybos agentūrai ir siekus perimti Rusijos valstybės paslapčių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis