„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Maskvos teismas dviem mėnesiams sulaikė šnipinėjimu įtariamą JAV žurnalistą

Maskvos teismas ketvirtadienį nurodė dviem mėnesiams sulaikyti šnipinėjimu įtariamą JAV žurnalistą Evaną Gershkovichą.
Spaudos konferencija
Spaudos konferencija / 123rf.com

Maskvos Lefortovo rajono teismo išplatintame pranešime teigiama, kad tarptautinio verslo dienraščio „The Wall Street Journal“ reporteriui buvo paskirta kardomoji priemonė – suėmimas vienam mėnesiui ir 29 dienoms, iki šių metų gegužės 29-osios.

Pasibaigus šiam periodui jo sulaikymas gali būti pratęstas.

Rusijos valstybinė naujienų agentūra TASS, remdamasi šaltiniu teisėsaugos institucijose, pranešė, kad E. Gershkovicho byla laikoma „visiškai slapta“ ir kad pats žurnalistas įtarimus neigia.

Rusijos Federalinė saugumo tarnyba (FSB) anksčiau ketvirtadienį pranešė apie E. Gershkovicho suėmimą ir nurodė, kad jis įtariamas „šnipinėjimu Amerikos vyriausybės naudai“.

„The Wall Street Journal“ ketvirtadienį pareiškė esantis labai susirūpinęs dėl savo reporterio bei paneigė Rusijos jam mestus kaltinimus.

Organizacija „Reporteriai be sienų“ (RSF) taip pat išreiškė didelį susirūpinimą „tuo, kas atrodo kaip keršijimas“.

JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas ketvirtadienį pareiškė, kad yra labai susirūpinęs dėl to, jog Rusija suėmė E.Gershkovichą, ir pasmerkė Maskvos siekį nubausti Vakarų žiniasklaidą.

„Esame labai susirūpinę dėl to, kad Rusija, kaip skelbiama, sulaikė JAV pilietį žurnalistą“, – teigiama A.Blinkeno išplatintame pranešime.

JAV pareigūnai teigė palaikantys ryšius su sulaikyto žurnalisto šeima ir dienraščiu, o JAV valstybės departamentas kreipėsi į Rusiją, kad ši užtikrintų konsulinę prieigą.

„Rusijos vyriausybės vykdomas JAV piliečių persekiojimas yra nepriimtinas. Griežčiausiai smerkiame E. Gershkovichaus sulaikymą“, – skelbiama Baltųjų rūmų spaudos sekretorės Karine Jean-Pierre pareiškime.

„Noriu primygtinai pakartoti, kad amerikiečiai turėtų atsižvelgti į JAV vyriausybės įspėjimą nevykti į Rusiją. JAV piliečiai, gyvenantys ar keliaujantys Rusijoje, turėtų nedelsiant išvykti“, – pridūrė ji.

Jungtinės Karalystės užsienio reikalų sekretorius Jamesas Cleverly taip pat kritikavo Rusijos sprendimą sulaikyti amerikiečių žurnalistą, teigdamas, kad tai rodo visišką žiniasklaidos laisvės nepaisymą.

„Mes stovime petys į petį su JAV gindami šiuos pagrindinius demokratijos principus“, – reaguodamas į „Wall Street Journal“ žurnalisto suėmimą socialiniame tinkle „Twitter“ pareiškė jis.

Pasmerkimo Maskva sulaukė ir iš Europos Sąjungos.

„Žurnalistams turi būti leista laisvai užsiimti savo profesija ir jie nusipelno apsaugos. Rusijos valdžia dar kartą parodė, kad sistemingai nepaiso žiniasklaidos laisvės“, – tviteryje parašė ES diplomatijos vadovas Josepas Borrellis.

„Sučiuptas už rankos“

Jis buvo suimtas Jekaterinburge, mieste maždaug už 1 800 km į rytus nuo Maskvos, tačiau buvo perkeltas į Rusijos sostinę ir bus sulaikytas iki gegužės 29 d., kol vyks teismo procesas.

Kremlius ir Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė spaudai Marija Zacharova tvirtina, kad žurnalistas buvo „sučiuptas už rankos“.

Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas perspėjo Vašingtoną nedaryti spaudimo JAV dirbančiai Rusijos žiniasklaidai ir žurnalistams.

„Tai neturi nutikti“, – teigė jis spaudos konferencijos metu.

E.Gershkovichas, laisvai kalbantis rusiškai, prieš pradėdamas dirbti „Wall Street Journal“ praėjusių metų pradžioje, dirbo naujienų agentūros AFP žurnalistu Maskvoje.

Prieš tai jis dirbo reporteriu Rusijos sostinėje anglų kalba leidžiamoje naujienų svetainėje „The Moscow Times“.

Jo šeima emigravo į JAV iš Rusijos, kai jis buvo vaikas.

E. Gershkovichas buvo sulaikytas tuo metu, kai žurnalistai iš Vakarų Rusijoje susiduria su vis didesniais apribojimais.

Vakarietiškų žiniasklaidos priemonių darbuotojai ne kartą yra teigė, kad juos seka, ypač kelionių už didžiųjų Rusijos miestų ribų metu.

Daug Rusijos gyventojų vengia bendrauti su užsienio žiniasklaida dėl griežtų cenzūros įstatymų, priimtų po Maskvos invazijos į Ukrainą.

„Problema ta, kad pagal neseniai atnaujintus Rusijos įstatymus ir FSB šnipinėjimo sąvoką šiandien galima įkalinti bet kurį asmenį, kuris tiesiog domisi karo [Ukrainoje] reikalais“, – socialiniame tinkle teigė Rusijos politikos analitikė Tatjana Stanovaja.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų