„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2023 02 11 /18:02

Melagienos apie žemės drebėjimus neslopsta: užkliuvo ir sprogimai, ir „Grammy“ šou

Žemės drebėjimai Turkijoje paskatino ne tik užuojautos, bet ir melagienų bangą. Socialiniuose tinkluose pasipylė svarstymai, kas juos galėjo sukelti: nuo to, esą kalti moksliniai tyrimai ar danguje nugriaudėjęs sprogimas, iki to, kad gamtos katastrofą paskatino populiarių atlikėjų pasirodymas kitoje pasaulio pusėje. Bet tai buvo natūralus reiškinys, kurį sukėlė pajudėjusios Žemės plutos plokštės.
Žemės drebėjimo Turkijoje padariniai
Žemės drebėjimo Turkijoje padariniai / „Reuters“/„Scanpix“

7,8 balo pagal Richterio skalę žemės drebėjimas Turkijos pietryčiuose ir Sirijos šiaurėje įvyko pirmadienį paryčiais. Prieš vidurdienį vidurdienį Turkiją sukrėtė dar vienas 7,5 stiprumo smūgis.

Iškart po katastrofos socialiniuose tinkluose imta svarstyti, kas galėjo sukelti tokią pragaištingą katastrofą. Daugelis šių įžvalgų – klaidinančios, paremtos nepagrįstomis drebėjimų sąsajomis su įvairiais įvykiais.

Prisiminė net N.Teslos aparatą

Viena iš aktyviausiai ir Lietuvoje platinamų melagienų – esą žemės drebėjimus sukėlė amerikiečių finansuojama atmosferos tyrimų programa HAARP. Bet tyrimams naudojamas radijo siųstuvas Aliaskoje gali paveikti tik nedidelę dalį virš jo esančio oro.

Taip pat skaitykite: Melagienų nereikėjo laukti ilgai: žemės drebėjimų priežastį „surado“ Aliaskoje

Ne mažiau populiarūs svarstymai, esą Žemės plutos plokštes išjudino sprogimas. Tiesa, skiriasi versijos, kokio pobūdžio jis buvo.

Viena moteris kitą dieną po drebėjimų savo paskyroje „Facebook“ paskelbė: „Manoma, jog Turkijos drebėjime buvo kažkoks plazminis sprogimas iš dangaus“.

Žemiau ji rusiškai paaiškino: „Ši paveikta sritis, taip, yra ant lūžio linijos! Be to, per visą regioną driekiasi dujotiekis ir naftotiekis! Žemės drebėjimo teritorijos ir vamzdynų zonos žemėlapis sutampa! <…>

Ekrano nuotr. iš „Facebook“/Internete plinta svarstymai, esą žemės drebėjimus sukėlė danguje įvykęs sprogimas
Ekrano nuotr. iš „Facebook“/Internete plinta svarstymai, esą žemės drebėjimus sukėlė danguje įvykęs sprogimas

Žemės drebėjimas Turkijoje yra tikras!.. Ir atrodo, kad prieš jį įvyko didžiulis sprogimas, panašus į plazmos sprogimą iš viršaus, kuris smogė į žemę, iki drebėjimui apimant maždaug 340 mylių pločio teritoriją!“

Moteris taip pat pasidalijo ekrano nuotrauka su nukentėjusio regiono žemėlapiu ir anglišku komentaru, kuris ir išverstas į rusų kalbą. Tą pačią ekrano nuotrauką galima rasti ir kitur internete.

Šiek tiek anksčiau ji pasidalijo trumpu Turkijos žiniasklaidos kompanijos „Haber Global“ vaizdo įrašu, kuriame, kaip paaiškinta ekrane, „žemės drebėjimo metu pasirodė šviesos spindulys“. Anot moters, „Turkijoje bandoma suprasti švytėjimo danguje prieš žemės drebėjimą ir jo metu priežastį“.

Kita „Facebook“ vartotoja paskelbė vokišką vaizdo įrašą apie vadinamąją Teslos žemės drebėjimo mašiną. 1893 m. garu varomą elektros generatorių užpatentavęs serbų-amerikiečių išradėjas, inžinierius Nikola Tesla tvirtino, kad ji po kelerių metų sukėlė žemės drebėjimą Niujorke, dėl to gavo tokį pavadinimą.

„Kalbant apie dabartinį stiprų žemės drebėjimą Turkijoje, šis straipsnis apie žemės drebėjimo mašiną gerai parodo, kodėl tokie stiprūs kataklizmai gali įvykti vienu metu, – greta įrašą iš „Telegram“ pacitavo moteris. – Tai – nematomas priešas, kuriam žmonija nejaučia jokio jausmo, nes viskas, ko negalima pamatyti, paliesti ir užuosti, atitinkamai nėra tikra. Visada siekiama manipuliuoti dažniais, kad būtų galima įgyvendinti tam tikrus planus.“

interestingengineering.com iliustracija/Nikola Tesla ir jo balandis
interestingengineering.com iliustracija/Nikola Tesla ir jo balandis

Įrašų apie švytėjimą danguje buvo ir kitose šalyse. „Tie šviesų pliūpsniai nėra normalūs per žemės drebėjimus, bet visuomet įvyksta per HAARP (Aukšto dažnio aktyviosios auroros tyrimų programos, kurios mokslinkai, pasitelkę itin galingą siųstuvą, tiria jonosferą – red. past.) operacijas“, – aiškino bent pora „Twitter“ vartotojų (čia, čia).

Kitas tame pačiame socialiniame tinkle paviešino minėtą Turkijos žiniasklaidos vaizdo įrašą ir pakomentavo, kad nebūna sutapimų“: „Turkija prieš savaitę paprieštaravo NATO plėtrai, o dabar patyrė didžiulį žemės drebėjimą“. Įtarimais dalijosi ir šis internautas.

„Ar kas nors galėtų paaiškinti, kokia čia mėlyna šviesa danguje? – prie pusės minutės įrašo, kuriame užfiksuoti drebėjimo metu dangų nušvietę keli šviesos pliūpsniai, retoriškai klausė dar vienas. – Dangus buvo giedras, taigi negalėjo būti žaibas. HAARP technologija egzistuoja dirbtinai paskatinti žemės drebėjimams.“

Priežasčių neranda

Panašus švytėjimas per žemės drebėjimus nėra kažkas antgamtiško ar specialiai sukurto. Tiesa, kaip ir kamuolinis žaibas, jis – gana retas ir mokslininkų sunkiai perprantamas reiškinys. JAV Geologijos tarnyba apie jį kalba atsargiai.

VIDEO: Gelbėjimo komanda Turkijoje iš po griuvėsių ištraukė kūdikį, kuris gulėjo po nuolaužomis beveik 90 valandų

Žalias ir mėlynas švytėjimas buvo matyti 2017-aisiais Meksikoje per 8,1 balo stiprumo žemės drebėjimą. L'Akviloje (Italija), kurią tokia gamtos katastrofa ištiko 2009 m., virš akmenimis grįstos gatvės buvo matyti 10 cm skersmens liepsnelės.

1988 m., gerą savaitę iki galingo požeminio smūgio Kvebeke (Kanada), žmonės pranešė apie ryškią rožinės-violetinės spalvos šviesą. Stiprius žybsnius prieš 8 balų žemės drebėjimą 2007 m. Peru net užfiksavo stebėjimo kamera.

Kadangi šis švytėjimas būna vis kitokių formų ir spalvų, žmonės prikuria įvairių paaiškinimų, kas tai galėtų būti – nuo paprasčiausio žaibo iki neatpažintų skraidančių objektų.

NASA tyrėjas, San Chosė fizikos universiteto profesorius Friedemannas Freundas su kolegomis išanalizavo 65 tokių šviesų pasirodymo atvejus nuo 1600 m. Tyrimo rezultatai 2014 m. buvo paskelbti „Seismological Research Letters“.

Mokslininkai padarė prielaidą, kad švytėjimas atsiranda dėl elektros iškrovų, kurias seisminio aktyvumo metu sukelia tam tikros uolos, „lyg ant Žemės plutos būtų įjungta baterija“.

Pavyzdžiui, bazalto ir gabro uolienų kristaluose yra mažų defektų, dėl kurių gali išsiskirti elektros krūvis. Tyrėjai apskaičiavo, kad sąlygos žybsniams susidaryti būdingos tik mažiau nei 0,5 proc. visų žemės drebėjimų. Švytėjimas dažniau matyti prieš žemės drebėjimus arba jų metu, ne vėliau.

Anksčiau atliktame tyrime buvo iškelta prielaida, kad dėl tektoninės įtampos atsirado vadinamasis pjezoelektrinis efektas, kai tam tikru būdu suspaustos kvarco uolienos sukuria stiprius elektrinius laukus.

Bet eksperimentas Naujojo Džersio Rutgerso universitete parodė, kad ir skirtingų medžiagų – miltų, plastikinių diskų, gipso – grūdeliai aktyvuoti gali sukelti įtampos šuolius. Mokslininkai šį efektą paaiškino trintimi, o tai prieštarautų ir abiem minėtoms teorijoms.

Užkliuvo net dainininkai

Ne viename įraše socialiniuose tinkluose aiškinama, esą apie žemės drebėjimą buvo žinoma iš anksto.

„9 šalių ambasadoriai išvyko iš Turkijos dvi dienos iki visų žemės drebėjimų. Ar jus tai stebina?“ – retoriškai klausė ši „Facebook“ vartotoja.

Vienas „Twitter“ vartotojas turkas žemės drebėjimų dieną parašė: „Prieš tris savaites Serkanas Karabakhas iš FETÖ (Turkijoje persekiojama tariamai teroristinė organizacija, kaltinama dėl 2016 m. įvykdyto perversmo Turkijoje – red. past.) pasakė, kad bus 7,4 stiprumo žemės drebėjimas. Amerikiečių laivas prisišvartavo Turkijoje ir mygtukas buvo paspaustas! Ambasados buvo uždarytos ir darbuotojai buvo atšaukti.“

Čia kalbama apie JAV karinio jūrų laivyno minininko „USS Nitze“ prisišvartavimą Stambule. Keliomis dienomis anksčiau kai kurios Europos Sąjungos šalys uždarė savo konsulatus Turkijoje ir atšaukė visų bei pasų išdavimą baimindamosi teroro išpuolių. Tokie sprendimai buvo priimti, kai kraštutiniai dešinieji Švedijoje, Nyderlanduose ir Danijoje sudegino Koranus.

Socialiniuose tinkluose pasirodė ir spėjimas, esą žemės drebėjimai kilo po „Grammy“ muzikos apdovanojimų, kurie vyko Los Andžele, už maždaug 12 tūkst. km, matuojant geografinį atstumą tarp šio miesto ir Gaziantepo (Turkija), netoli kurio buvo smūgių epicentras.

Ekrano nuotr. iš „Facebook“/Socialiniuose tinkluose kalbama net apie sąsajas tarp žemės drebėjimų ir Samo Smitho bei Kim Petras pasirodymo per „Grammy“ apdovanojimų ceremoniją
Ekrano nuotr. iš „Facebook“/Socialiniuose tinkluose kalbama net apie sąsajas tarp žemės drebėjimų ir Samo Smitho bei Kim Petras pasirodymo per „Grammy“ apdovanojimų ceremoniją

Internautams užkliuvo britų dainininko Samo Smitho ir vokiečių kilmės amerikiečių atlikėjos Kim Petras pasirodymas. Jo metu S.Smitho galvą dengė skrybėlė su šėtoniškais ragais, o K.Petras buvo įkalinta narve.

Taip duetas, laimėjęs apdovanojimą už geriausią pop dueto ar grupės pasirodymą, atliko dainą „Unholy“ (šis žodis anglų kalboje reiškia „nešventas, nedoras, nuodėmingas“).

S.Smithas ir K.Petras, kuri tapo pirmąja minėtą apdovanojimą pelniusia translyte, sulaukė prieštaringų vertinimų. Daugelis žiūrovų juos sukritikavo už demonišką šou, nors daina yra labiau nešvanki nei šėtoniška.

Net Šėtono bažnyčios, 1966 m. įkurtos San Fransiske, atstovas pareiškė, kad pasirodymas buvo nieko ypatingo, labiau „meh“ (šiuo jaustuku anglakalbiai apibūdina ką nors nuobodaus ir neįdomaus). Tačiau sąmokslo teorijų ieškotojams renginys pasirodė lyg būsimos katastrofos pranašystė.

„Zuma press“/„Scanpix“/Galingas žemės drebėjimas Turkijoje
„Zuma press“/„Scanpix“/Galingas žemės drebėjimas Turkijoje

„Dar vienas sutapimas. Vakar „Grammy“ apdovanojimų ceremonijoje amerikiečiai atvirai šlovino Šėtoną. Ir tiesiogine to žodžio prasme po to tą pačią naktį – siaubingi žemės drebėjimai visoje planetoje, su dešimtimis tūkstančių aukų“, – paiškino vienas „Facebook“ vartotojas.

Apie nelaimę įspėjo

Naujausiais duomenimis, žuvusiųjų skaičius Turkijoje ir Sirijoje jau perkopė 25 tūkst., bet jis greičiausiai ir toliau augs. Keliuose miestuose pastatai buvo sulyginti su žeme, padaryta daug kitos žalos.

Ši katastrofa buvo natūralus ir net tikėtinas reiškinys. Kodėl ji įvyko ir buvo tokia pragaištinga, paaiškino britų visuomeninis transliuotojas BBC.

Žemės pluta sudaryta iš atskirų gabalų, vadinamų plokštėmis, kurios glaudžiasi viena prie kitos. Jos dažnai bando judėti, bet trintis į gretimą plokštę saugo nuo didesnių planetos paviršiaus pokyčių.

„Reuters“/„Scanpix“/Galingas žemės drebėjimas Turkijoje
„Reuters“/„Scanpix“/Galingas žemės drebėjimas Turkijoje

Tačiau kartais spaudimas taip sustiprėja, kad viena plokštė staiga užšoka ant kitos. Kaip tik tuomet įvyksta žemės drebėjimas. Šį kartą Arabijos plokštė judėjo į šiaurę ir trenkėsi į Anatolijos plokštę. Italijos mokslininkai paskaičiavo, kad žemės plokštės poslinkis gali būti 190 km ilgio ir 25 km pločio.

Nyderlandų seismologijos ekspertas Frankas Hoogerbeetsas iš tiesų trys dienos iki katastrofos įspėjo, kad gali įvykti panaši nelaimė.

„Anksčiau ar vėliau šiame regione (pietų-centrinėje Turkijoje, Jordanijoje, Sirijoje, Libane) įvyks maždaug 7,5 balo stiprumo žemės drebėjimas“, – vasario 3-iąją jis parašė savo paskyroje „Twitter“.

Žemės drebėjimai Turkijoje nėra retenybė, dažnai jų stiprumas viršija 5, 6 ar net 7 balus. Aukų skaičius įvairuoja vienos-kelių iki keliasdešimties, kelių šimtų ar net tūkstančių. 1999 m. per tokią gamtos katastrofą netoli Stambulo žuvo daugiau nei 17 tūkst. žmonių.

Tokio paties stiprumo kaip šį kartą – 7,8 balo – stiprumo žemės drebėjimas rytinėje dalyje 1939-aisiais nusinešė beveik 33 tūkst. gyvybių.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“