Melagienų kūrėjai neapsisprendžia: tai „išbraukia“ D.Trumpą iš „Mirotvorec“ sąrašo, tai vėl įrašo

Rusų propagandininkai, panašu, kad niekaip negali apsispręsti: pastaruoju metu vieni tvirtina, kad naujai išrinktas JAV prezidentas Donaldas Trumpas neva įtrauktas į juodąjį „Mirotvorec“ sąrašą, o kiti tuo pat metu tvirtina, kad jis iš jo buvo išbrauktas, vos Ukrainoje sužinota apie tai, kad buvo išrinktas.
Donaldas Trumpas
Donaldas Trumpas / „Shutterstock“

Koks tai sąrašas?

2014 m. rugpjūtį sukurta Ukrainos interneto svetainė „Mirotvorec“ save pristato kaip nusikaltimų Ukrainos nacionaliniam saugumui, taikai, žmonijos saugumui ir tarptautinei teisei bei tvarkai požymių tyrimo centrą.

Ji išgarsėjo dėl publikacijų, kuriose buvo skelbiama asmeninė informacija apie žmones, kurie, aktyvistų duomenimis ar vertinimais, dalyvavo remiant apsišaukėliškas Donecko ir Luhansko liaudies respublikas, lankėsi aneksuotame Kryme ar tiesiog skelbė priešiškus pareiškimus Ukrainos atžvilgiu.

„Twitter“ nuotr./Tinklalapis „Mirotvorec“
„Twitter“ nuotr./Tinklalapis „Mirotvorec“

Šį šaltinį ne kartą kritikavo JT, Europos Sąjungos ir ESBO atstovai dėl galimos grėsmės žmonių, kurių asmeniniai duomenys jame buvo skelbiami, saugumui.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis yra pareiškęs, kad neturi svertų uždaryti svetainę.

Svetainės aprašyme aiškiai nurodoma, kad sąrašą kuria ne oficialūs Ukrainos pareigūnai, o savanoriai žurnalistai ir visuomenininkai.

Todėl pats teiginys, esą „Ukraina įtraukė“ asmenį į „Mirotvorec“ sąrašą, nėra teisingas.

Nors oficialaus statuso svetainė neturi, remdamiesi ja Ukrainos pareigūnai gali papildomai atsižvelgti, abejodami, ar vertėtų vieną ar kitą asmenį leisti į šalį.

Visa „Mirotvorec“ svetainėje pateikta informacija yra orientacinio, tačiau jokiais būdais ne oficialaus pobūdžio.

Ukrainiečių prezidentas Volodymyras Zelenskis su kariais / HANDOUT / AFP
Ukrainiečių prezidentas Volodymyras Zelenskis su kariais / HANDOUT / AFP

„Įrašytas“ ne pirmą kartą

„Mirotvorec“ sąrašas nuolat tampa propagandininkų taikiniu.

Apie tai, kad ten esą atsidūrė D.Trumpo pavardė, pirmą kartą buvo paskelbta dar 2018 metais. Tai buvo netiesa.

Informacija apie tai buvo platinama tik prorusiškuose šaltiniuose, kaip „įrodymą“ demonstruojant tik vieną ir tą pačią suklastotą ekrano nuotrauką.

Be to, remiantis Ukrainos žiniasklaidos pranešimais, „Mirotvorec“ paneigė D.Trumpo įtraukimą į duomenų bazę.

Šįkart, anot melagienų platintojų, jis buvo įtrauktas po rinkimų paaiškėjus rezultatams. Pranešimai apie tai pasirodė šių metų lapkritį, jau netrukus po JAV prezidento rinkimų.

Taip buvo akcentuojama, kad ukrainiečiai labai daug vilčių siejo su demokratų kandidate Kamala Harris, o laimėjus respublikonų kandidatui, neva nusprendė jo neįsileisti į šalį.

Tą neva įrodanti ekrano nuotrauka buvo suklastota. Šioje duomenų bazėje nėra jokio Donaldo Trumpo.

Be to, suklastotoje ekrano nuotraukoje pavaizduotas svetainės dizainas skiriasi nuo originalo.

Visų pirma, tikrojoje emblemoje pavaizduoti pasaulio žemynai, o ne tik Ukrainos žemėlapis. Svetainės antraštė yra tamsesnio mėlyno atspalvio, taip pat skiriasi šoninės skiltys su Rusijos ir Ukrainos karo dienų skaitikliu bei informacija apie kitus bendruomenės projektus.

„Reuters“/„Scanpix“/Donaldas Trumpas
„Reuters“/„Scanpix“/Donaldas Trumpas

Po išrinkimo „pridėjo“, po to paties –„išbraukė“

2024 m. lapkričio pradžioje, netrukus po D.Trumpui sėkmingų prezidento rinkimų, ėmė sklisti ir kita melagiena: jo pavardė esą buvo ištrinta iš „Mirotvorec“ sąrašo.

Anot įrašų, D.Trumpas jau anksčiau buvo jame dėl savo pozicijos Ukrainos atžvilgiu, o štai išbrauktas buvo būtent dėl to, kad šalies valdžia suprato bendradarbiavimą būsiant neišvengiamu.

Vienoje tokioje publikacijoje teigiama: „D.Trumpas į sąrašą įtrauktas nuo 2018 m. dėl žodžių apie Krymo statusą: politikas pavadino jį Rusijos regionu, nes visi pusiasalio gyventojai kalba rusiškai“.

Tačiau nėra jokių įrodymų, kad D.Trumpo pavardė išvis buvo atsidūrusi „Mirotvorec“ sąrašuose. Tą teigia ir patys interneto svetainės kūrėjai, ragindami nepasitikėti prorusiška propaganda.

„Mirotvorec“ direktorius Romanas Zaicevas savo paskyroje socialiniame tinkle „Facebook“ pasidalijo ekrano nuotraukos klastote ir pavadino jos platinimą „sąmoningu Rusijos propagandos klastočių skleidimu Ukrainos informaciniame lauke“.

Tą pačią dieną pagrindiniame „Mirotvorec“ puslapyje pasirodė retrospektyva į duomenų bazę tariamai įtrauktų įžymybių ekrano nuotraukų klastočių. Ten demonstruojama ir ekrano nuotrauka su D.Trumpu.

„Zuma press“/„Scanpix“/Donaldas Trumpas
„Zuma press“/„Scanpix“/Donaldas Trumpas

15min verdiktas: melas. Tai melagingi teiginiai – jokios patvirtintos informacijos apie D.Trumpo įtraukimą į „Mirotvorec“ nebuvo, todėl ir melagienos, kad jis esą buvo išbrauktas po rinkimų, taip pat neturi pagrindo.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų