Melagienų kūrėjai susiejo G.Thunberg ir A.Hitlerį

Aplinkosaugos aktyvistė Greta Thunberg yra parašiusi ne vieną knygą, o kai kurios jų net tapo bestseleriais visame pasaulyje. Pastaruoju metu ji vis labiau kliūva klimato krizės neigėjams, tad nenuostabu, kad daugėja ir su G.Thunberg susijusių melagienų. Socialiniuose neseniai pasirodė tariamas jos knygos viršelis, kuris ir stilistiškai, ir pavadinimu primena nacių lyderio Adolfo Hitlerio „Mein Kampf“.
Greta Thunberg / „Scanpix“ nuotr.
Greta Thunberg / „Scanpix“ nuotr.

Socialiniuose tinkluose platinamas vaizdas knygos, kurios viršelį puošia G.Thunberg nuotrauka ir A.Hitlerio kūrinį pašaipiai primenantis užrašas „Mein klima“.

„Mein Kampf“ – A.Hitlerio autobiografinis veikalas.

1925–1926 m. išleistoje knygoje būsimasis nacių diktatorius ne tik aprašė, kaip virto antisemitu, bet ir išdėstė politinę ideologiją bei ateities planus, susijusius su Vokietija.

Tai buvo Trečiojo reicho darbotvarkės projektas ir aiškus košmaro, kuris apims Europą 1939–1945 m., aprašymas. Per pirmuosius metus iš viso parduota 9473 knygos egzemplioriai.

Kai kuriose šalyse jos leidimas ir platinimas buvo ar net tebėra uždraustas arba ribojamas įvairių reikalavimų.

Maištingoji paauglė

Švedijos aplinkosaugos aktyvistė, siekianti spręsti klimato kaitos problemą, G.Thunberg gimė 2003 m. sausio 3 d. Stokholme, Švedijoje.

2018 metų rugpjūtį G.Thunberg pradėjo savąjį „mokyklų streiką už klimatą“ (angl. „Fridays for tuture“) prie Švedijos parlamento pastato ir nuo to laiko įkvėpė ir mobilizavo prie šių pastangų prisidėti milijonus jaunuolių.

Šie protestai netruko sulaukti tarptautinio dėmesio. Paauglė sulaukė daugybės kvietimų pasisakyti apie klimato kaitą.

Ji sakė kalbas Pasaulio ekonomikos forume Davose (Šveicarija), Europos Parlamente, taip pat Italijos, Prancūzijos, Jungtinės Karalystės ir Jungtinių Amerikos Valstijų įstatymų leidybos institucijose.

Garsiausiu jos biografijos įvykiu tapo 2019 m. rugsėjo mėn. jos pasirodymas JT klimato renginyje Niujorke, į kurį ji keliavo neišmetamųjų teršalų neišskiriančia jachta.

„Esame masinio išnykimo pradžioje, o jūs galite kalbėti tik apie pinigus ir sekti pasakas apie amžiną ekonomikos augimą. Kaip jūs drįstate!“ – ši jos pasakytos kalbos ištrauka iki šiol plačiai cituojama.

Viršelio imitacija

Socialiniuose tinkluose, siekiant pašiepti klimato aktyvistę, platinamas viršelis maksimaliai panašus į 1943 metų leidimo A.Hitlerio knygos viršelį.

15min nuotr./Socialiniuose tinkluose platinama klastotė
15min nuotr./Socialiniuose tinkluose platinama klastotė

G.Thunberg asmeniniame puslapyje išvardyti projektai, kuriuose aktyvistė yra dalyvavusi, taip pat visos jos parašytos knygos.

Ji yra dviejų knygų autorė: 2019 metais buvo išleistas jos kalbų rinkinys „Niekas nėra per mažas kažką pakeisti“ (ang. „No One Is Too Small to Make a Difference), o šiemet buvo publikuota „Klimato knyga: faktai ir sprendimai“ (ang. „The Climate Book: The Facts and the Solutions“).

Ir vienos bendraautorė – kartu su pagalbininkais rašyta „Lyg degtų namai: mūsų kova su klimato kaita“ išversta ir į lietuvių kalbą.

Knygos „Mein klima“ G.Thunberg niekada nerašė.

Ne pirmas kartas

A.Hitlerio knygos imitacijos ir anksčiau buvo pasirodžiusios socialiniuose tinkluose.

Į koliažą, kuriuo buvo aktyviai dalijamasi socialiniuose tinkluose, ypač prorusiškuose kanaluose susirašinėjimų programėlėje „Telegram“ ir tinklaraščiuose, sudėtos dviejų knygų nuotraukos.

Ekrano nuotr. iš „Telegram“/Socialiniuose tinkluose platinama Volodymyro Zelenskio knygos nuotrauka ir ji lyginama su Adolfo Hitlerio kūryba, tačiau tokios knygos nėra
Ekrano nuotr. iš „Telegram“/Socialiniuose tinkluose platinama Volodymyro Zelenskio knygos nuotrauka ir ji lyginama su Adolfo Hitlerio kūryba, tačiau tokios knygos nėra

Vienoje – puikiai atpažįstama A.Hitlerio „Mein Kampf“, kitoje – nedidelė knygelė plastikinėje pakuotėje, ant jos atspausdintas susirūpinusio V.Zelenskio atvaizdas. Geltonomis raidėmis mėlyname fone ukrainietiškai užrašytas pavadinimas, identiškas A.Hitlerio knygai, – „Моя боротьба“ („Mano kova“).

Nuotraukų analizės programa „FotoForensics“ patvirtina, kad kažką laikančios rankos nuotrauka buvo pakeista: aiškiai matyti, kad buvo iš kitur įkeltas „viršelis“ (Ukrainos vadovo nuotrauka), o ant jos užrašyta frazė „Mano kova“.

V.Zelenskio knygos tokiu pavadinimu ar viršeliu nėra. Atvirkštinė vaizdų paieška nepasiūlo nė vieno tinklalapio, kuriame būtų galima pamatyti tokį knygos viršelį, rasti informacijos apie jo knygą „Mano kova“. Išmetamos vien nuotraukos iš prezidento biuro, kuriose jis atrodo panašiai kaip ant tariamos knygos viršelio.

Plačiau apie tai skaitykite: Dar neišleista Volodymyro Zelenskio knyga jau susieta su Adolfo Hitlerio kūryba.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai