„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2022 02 01 /13:58

Mianmaro protestuotojai streiku ir plojimais paminėjo pirmąsias pučo metines

Mianmare pučo priešininkai antradienį nepaisydami chuntos įspėjimų tyliu streiku ir protestais, per kuriuos buvo plojama, minėjo pirmąsias kariuomenės įvykdyto valdžios užgrobimo metines, pranešė naujienų agentūros AFP korespondentai.
Mianmaro kariai Jangono gatvėse
Mianmaro kariai Jangono gatvėse / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Karinis perversmas, užbaigęs dešimtmetį trukusį demokratijos eksperimentą šioje Pietryčių Azijos valstybėje, išprovokavo didžiulio masto protestus ir kruviną susidorojimą su kitaminčiais, per kuriuos žuvo daugiau kaip 1 500 civilių gyventojų, rodo vienos vietos stebėjimo grupės duomenys.

Mianmaro komercinės sostinės Jangono ir antrojo pagal dydį šalies miesto Mandalėjaus gatvėse 16 val. vietos (11 val. 30 min. Lietuvos laiku) nuaidėjo plojimai, užbaigę „tylų streiką“ prieš perversmą, pranešė AFP žurnalistai ir vietos gyventojai.

„Mes plojome, – sakė vienas Mandalėjaus gyventojas. – Mano kaimynai taip pat plojo.“

Chunta nurodė parduotuvėms antradienį dirbti, tačiau apie 10 val. ryto Jangono gatvės, kuriose prieš tai virė gyvenimas, ėmė tuštėti. Panašūs vaizdai buvo matomi ir Mandalėjuje bei pietiniame Tanintarji regione.

Mandalėjaus garsusis nefrito turgus antradienį ryte atsidarė, tačiau ten buvo palyginti nedaug žmonių, AFP sakė vienas vietos gyventojas.

„Mano rajone niekas neina į lauką, gatvėse patruliuoja saugumo pajėgos“, – sakė jis.

„Namuose žaidžiu internetinius žaidimus ir taip dalyvauju tyliame streike“, – pridūrė jis.

Per panašų streiką pernai gruodį visoje šalyje ištuštėjo miestų ir gyvenviečių gatvės.

Antradienį ryte vietos žiniasklaida pranešė apie kelis žaibiškus sambūrius Jangone ir Mandalėjuje, kurių metu protestuotojai išskleidė prodemokratinius plakatus ir paleido signalinių raketų.

Prieš pirmąsias perversmo metines chunta pagrasino perimti įmones, kurios antradienį nedirbs, ir įspėjo, kad triukšmingi protestai ar prieš kariuomenę nukreiptos „propagandos“ platinimas gali užtraukti kaltinimus dėl tėvynės išdavimo ar kovos su terorizmu įstatymų pažeidimo.

Antradienį publikuotuose komentaruose chuntos lyderis Minas Aungas Hlaingas pakartojo kariškių poziciją, esą jie buvo priversti perimti valdžią po masiško sukčiavimo per 2020 metų rinkimus, kuriuose Aung San Suu Kyi Nacionalinė lyga už demokratiją (NLD) nugalėjo kariuomenės remiamą partiją. Nepriklausomi stebėtojai sakė, jog tie rinkimai didžia dalimi buvo laisvi ir sąžiningi.

Chunta iki 2023 metų rugpjūčio surengs „laisvus ir sąžiningus“ rinkimus, jei šalyje bus atkurtas stabilumas, sakė Minas Aungas Hlaingas valstybiniam laikraščiui „Global New Light of Myanmar“.

Chuntos informacijos grupė antradienį išplatino nedatuotą vaizdo medžiagą, kurioje matyti kariuomenę palaikančios demonstracijos nenurodytose šalies vietovėse.

Kai kurie demonstrantai laikė iškėlę valstybės vėliavas ir skandavo kariškius palaikančius šūkius, kiti turėjo plakatų su užrašais, smerkiančiais „Liaudies gynybos pajėgas“, suformuotas kovai su chunta.

„Jei streikas, kaip skelbiama, vyksta, tai yra griausminga tyla, skardus „ne“ kariniam valdymui“, – AFP sakė anksčiau Mianmare dirbęs analitikas Davidas Mathiesonas.

Sankcijos

Jungtinės Valstijos, Jungtinė Karalystė ir Kanada pirmadienį paskelbė koordinuotas sankcijas Mianmaro pareigūnams, įskaitant pareigūnus, susijusius su nušalintos civilinės lyderės Aung San Suu Kyi baudžiamuoju persekiojimu.

JAV ėmėsi sankcijų prieš generalinę prokurorę Thidą Oo, Aukščiausiojo Teismo pirmininką Tuną Tuną Oo ir Kovos su korupcija komisijos pirmininką Tiną Oo, kurie, anot Vašingtono, glaudžiai susiję su „politiškai motyvuotu“ Aung San Suu Kyi baudžiamuoju persekiojimu.

„Koordinuojame šiuos veiksmus su Jungtine Karalyste ir Kanada.., siekdami toliau skatinti atsakomybę už perversmą ir režimo smurtą“, – sakė JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas.

Prezidentas Joe Bidenas išplatintame pareiškime nurodė, jog dirba kartu su sąjungininkais, kad būtų patraukti atsakomybėn asmenys, atsakingi už „baisų smurtą prieš civilius“, „kenkimą regioniniam stabilumui“ ir „klestinčią“ korupciją.

Dar vienas Aung San Suu Kyi teismas

Nušalintai civilinei lyderei jau anksčiau buvo skirti šešeri metai kalėjimo už neteisėtą radijo stotelių importą ir disponavimą jomis, kurstymą protestuoti prieš kariuomenę ir COVID-19 taisyklių pažeidimą.

Nobelio taikos premijos laureatė, kuri yra sulaikyta nuo pernai vasario 1-ąją įvykdyto perversmo, taip pat turės stoti prieš teismą dėl kaltinimų darius poveikį šalies rinkimų komisijai per 2020 metų rinkimus.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Aung San Suu Kyi
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Aung San Suu Kyi

Byla bus perduota teismui per šešis mėnesius, pirmadienį pranešė informuotas šaltinis.

Jis pridūrė, kad buvusiam prezidentui Winui Myintui iš NLD taip pat bus pareikštas analogiškas kaltinimas.

Pirmadienį nušalinti Mianmaro įstatymų leidėjai iš šešėlinės Nacionalinės vienybės vyriausybės kreipėsi į žiniasklaidą Paryžiuje.

Atstovas žmogaus teisių klausimais Aungas Myo Minas paragino tarptautinę bendriją paskelbti ginklų embargą ir sugriežtinti ekonomines sankcijas, kad būtų nutraukta bet kokia prekyba su režimu.

Jungtinių Tautų specialioji pasiuntinė Noeleen Heyzer paragino paskelbti „humanitarinę pauzę“, kad būtų sudarytos sąlygos pristatyti pagalbą. Ji taip pat įspėjo, kad tūkstančiai žmonių dėl konflikto buvo priversti palikti savo namus.

Pasekdama Vašingtono pavyzdžiu, Jungtinė Karalystė ėmėsi sankcijų prieš Thidą Oo, Tiną Oo ir trečią pareigūną – šalies rinkimų komisijos pirmininką.

„Birmos (Mianmaro) kariuomenė naudoja vis brutalesnę ir baisesnę taktiką, siekdama išlaikyti valdžią“, – sakė organizacijos „Burma Campaign UK“ vykdomoji direktorė Anna Roberts, sveikindama naujas sankcijas.

„Britanijos vyriausybė elgiasi teisingai.., visgi, ji turi paspartinti naujų sankcijų įgyvendinimą. Būtina maksimaliai padidinti spaudimą, kol kariuomenė dar yra pažeidžiamesnė“, – sakė ji.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs