Mianmaro opozicijos lyderei skirta 18 mėnesių namų arešto

Kariškių valdomo Mianmaro teismas antradienį demokratinės opozicijos lyderei ir Nobelio taikos premijos lauretei Aung San Suu Kyi už vidaus saugumo įstatymo pažeidimą skyrė 18 mėnesių laisvės atėmimo bausmę.
Daugelyje pasaulio šalių įvyko protestai dėl Mianmaro karinės chuntos teismo sprendimo.
Daugelyje pasaulio šalių įvyko protestai dėl Mianmaro karinės chuntos teismo sprendimo. / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Teismas Aung San Suu Kyi skyrė trejus metus kalėjimo, tačiau šalį valdančios chuntos nurodymu bausmė buvo sušvelninta iki pusantrų metų. Chunta nurodė, kad jai skirtą bausmę Aung San Suu Kyi galės atlikti savo namuose Jangone.

Buvo neabejojama, kad demokratijos aktyvistė bus pripažinta kalta šioje byloje, kuri, kaip teigia kritikai, buvo sufabrikuota, nes režimas siekia ją laikyti izoliuotą prieš kitais metais numatytus visuotinius rinkimus.

Demokratinio judėjimo buvusioje Birmoje lyderė kalėjime ar namų arešto sąlygomis praleido 14 iš 20 pastarųjų metų.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Aung San Suu Kyi
Aung San Suu Kyi

Pastarieji Aung San Suu Kyi pateikti kaltinimai susiję su keistu incidentu, kai gegužę prie jos namo paežerėje nekviestas priplaukė amerikietis Johnas Yettaw ir čia praleido dvi dienas. Disidentė buvo apkaltinta namų arešto sąlygų pažeidimu.

Teismo metu – 2 tūkst. saugumo pareigūnų

J.Yettaw, kuris buvo teisiamas su Aung San Suu Kyi, antradienį dėl trijų kaltinimų, tarp jų imigracijos taisyklių pažeidimų ir „plaukimo rajone, kuriame draudžiama tai daryti“, buvo skirti iš viso septyneri metai kalėjimo ir sunkiųjų darbų.

Teismo procesas vyko liūdnai pagarsėjusiame Jangono Inseino kalėjime. Čia buvo imtasi griežtų saugumo priemonių, o kalėjimo rajone budėjo mažiausiai 2 tūkst. saugumo pareigūnų, pranešė liudininkai.

Visuose valstybiniuose laikraščiuose antradienį buvo paskelbtas tas pats komentaras, kuriame Aung San Suu Kyi rėmėjams buvo pagrasinta nekelti problemų, o pašaliečiai įspėti nesikišti į Mianmaro reikalus.

„Žmonės, kurie remia demokratiją, nenori matyti riaušių ir protestų, kurie gali pakenkti jų tikslui“, – rašoma laikraštyje „New Light of Myanmar“ ir kituose leidiniuose paskelbtame komentare.

„Antivyriausybinės grupės šalyje ir už jos ribų bei Jungtinės Valstijos kaltina Vyriausybę trukdant Aung San Suu Kyi dalyvauti rinkimuose, – rašoma jame. – Priimta Konstitucija ir būsimų rinkimų įstatymas lems, kas gali dalyvauti rinkimuose, o kas negali.“

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Johnas Yettaw
Johnas Yettaw

Kritikai teigia, kad karinis režimas sufabrikavo Aung San Suu Kyi bylą, kad galėtų laikyti ją uždarytą prieš 2010 metais numatytus daugiapartinius rinkimus ir jų metu.

J.Yettaw „pasiuntė Dievas“

Kaltintojai tvirtino, kad leisdama J.Yettaw dvi dienas praleisti savo namuose Aung San Suu Kyi pažeidė jai skirto namų arešto sąlygas ir Vidaus saugumo įstatymą, nors amerikietis atvyko nekviestas.

Anksčiau buvo planuota teismo nutartį paskelbti rugpjūčio 4 dieną, tačiau teisėjas atidėjo bylos nagrinėjimą iki rugpjūčio 11-osios, kai blogai pasijutęs J.Yettaw buvo paguldytas į ligoninę.

Tačiau pirmadienį prieš vidurnaktį amerikietis karo veteranas buvo grąžintas į kalėjimo kamerą, pranešė šaltiniai ligoninėje.

Mormonas J.Yettaw teisme sakė, kad Dievas pasiuntė jį įspėti Aung San Suu Kyi, kad „teroristai“ rengiasi ją nužudyti.

H.Clinton ragina paleisti nuteistuosius

Jos nereikėjo teisti, ji neturėjo būti nuteista, – pareiškė Hillary Clinton.JAV valstybės sekretorė Hillary Clinton antradienį paragiono Mianmaro valdžią paleisti Aung San Suu Kyi. „Jos nereikėjo teisti, ji neturėjo būti nuteista, – sakė Kongo Demokratinėje Respublikoje su oficialiu vizitu besilankanti H.Clinton. – Mes teberaginame, kad ji būtų paleista iš tebesitęsiančio namų arešto.“

Ji pareikalavo, kad karinė chunta paleistų ir amerikietį J.Yettaw. „Taip pat raginame paleisti daugiau kaip 2 tūkst. politinių kalinių, įskaitant amerikietį J.Yettaw. Mums didelį susirūpinimą kelia jam skirta griežta bausmė, ypač turint omenyje jo sveikatos būklę“, – pareiškė H.Clinton.

„Birmos chunta turi nedelsdama nutraukti daugybę represijų savo šalyje ir pradėti dialogą su opozicija bei etninėmis grupėmis, – pridūrė H.Clinton. – Priešingu atveju kitais metais numatyti rinkimai bus visiškai neteisėti.“

ES grasina naujomis sankcijomis

Europos Sąjunga (ES) antradienį pasmerkė Mianmaro teismo nuosprendį demokratinio judėjimo lyderei Aung San Suu Kyi ir pažadėjo imtis naujų sankcijų prieš šalį valdantį karinį režimą, paskelbė ES pirmininkaujanti Švedija.

„Europos Sąjunga atsakys papildomomis priemonėmis tiems, kurie atsakingi už šį nuosprendį“, – sakoma 27 šalių Bendrijai pirmininkaujančios šalies pareiškime.

„Be to, ES dar sustiprins ribojančias priemones Mianmaro režimui, įskaitant ir jo ekonominius interesus“, – nurodoma pareiškime.

„Nuosprendis laikyti įkalintą Aung San Suu Kyi yra nepateisinamas ir nepriimtinas“, – pareiškė Europos Komisijos vadovas Jose Manuelis Barroso.

„Aung San Suu Kyi laikymas areštavus dėl išgalvotų priežasčių pažeidžia jos pagrindines laisves ir netarnauja deklaruojamiems nacionaliniams interesams“, – pabrėžė J.M.Barroso.

ES pirmininkaujančios Švedijos ministras pirmininkas Fredrikas Reinfeldtas teismo sprendimą pavadino neteisėtu.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Aung San Suu Kyi namas, į kurį atplaukė amerikietis Johnas Yettaw
Aung San Suu Kyi namas, į kurį atplaukė amerikietis Johnas Yettaw

Naujos ES sankcijos apims „prekybos ribojimus tam tikroms valstybės kompanijoms bei draudimą įvažiuoti į ES keturiems pagrindiniams asmenims, atsakingiems už šį sprendimą“, – sakoma jo pareiškime.

Šaltinis ES sakė, kad ES pradėjo „raštišką procedūrą“, skatinančią paskelbti sankcijas jau penktadienį be jokių papildomų pasitarimų, jeigu tam neprieštarauja ES šalys.

Svarstys JT Saugumo Taryba

JT Saugumo Taryba rinksis vėliau antradienį svarstyti Mianmaro teismo sprendimo dar 18 mėnesių taikyti kovotojai už demokratiją Aung San Suu Kyi namų arešto režimą.

Šį mėnesį 15 narių Saugumo Tarybai pirmininkaujantis Didžiosios Britanijos ambasadorius Jungtinėse Tautose Johnas Sawersas sakė, kad Saugumo Taryba susirinks 15 val. JAV rytų pakrantės (22 val. Lietuvos) laiku svarstyti teismo sprendimo, kuris pasaulyje sukėlė Mianmaro valdžios smerkimo bangą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai