„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2023 03 28 /2023 03 29

Migrantai Meksikoje sukėlė gaisrą, pražudžiusį mažiausiai 38 žmones

Netoli Jungtinių Valstijų sienos esančiame Meksikos migrantų sulaikymo centre antradienį per gaisrą, kurį, kaip manoma, sukėlė prieš deportaciją protestuojantys migrantai, žuvo mažiausiai 38 žmonės, pranešė pareigūnai ir pareikalavo teisingumo.

Vėlų pirmadienio vakarą gaisras kilo Nacionalinio migracijos instituto (INM) patalpose Siudad Chuareso mieste, todėl buvo pasitelkti ugniagesiai gelbėtojai ir dešimtys greitosios pagalbos automobilių.

Meksikos prezidentas Andresas Manuelis Lopezas Obradoras teigė, kad migrantai užkūrė ugnį, nes bijojo, kad bus deportuoti.

„Jie padėjo kilimėlius prie sulaikymo centro durų ir protestuodami juos padegė, tačiau neįsivaizdavo, kad tai sukels tokią baisią tragediją“, – sakė jis žurnalistams.

Jungtinių Tautų pabėgėlių reikalų agentūros (UNHCR) vadovas Filippo Grandi išreiškė solidarumą su aukų artimaisiais ir paragino regiono šalis „humaniškai, teisingai ir veiksmingai spręsti didėjančių gyventojų srautų per Ameriką“ problemą.

Šalia sulaikymo įstaigos kilo pyktis, giminaičiai skandavo reikalavimus įvykdyti teisingumą prie improvizuotos aukoms skirtos koplytėlės.

„Kiekvienas migrantas turi teisę būti saugus ir apsaugotas“, – sakė Franas Martinas Perezas iš Venesuelos.

„Nes mes nesame nusikaltėliai“, – pridūrė jis.

Teisių gynimo grupė „Amnesty International“ teigė, kad šis gaisras yra „griežtos ir žiaurios imigracijos politikos“ Meksikoje ir Jungtinėse Valstijose pasekmė.

„Šie pražūtingi įvykiai atskleidžia išties nežmonišką imigracijos vykdymo užtikrinimo sistemą. Kaip įmanoma, kad Meksikos pareigūnai paliko žmones užrakintus be galimybės išsigelbėti nuo gaisro?“ – sakė teisių grupės direktorė Amerikai Erika Guevara-Rosas.

Vaizdo įrašas kelia klausimų

Keliose žiniasklaidos priemonėse išplatintame ir vyriausybės ministro patvirtintame stebėjimo kamerų užfiksuotame vaizdo įraše matyti, kaip sulaikymo centro sargybiniai išeina, kai liepsnos apima patalpą su joje įkalintais migrantais.

„Šį vaizdo įrašą turėjome nuo vakar vakaro. Tačiau, kad nesutrukdytume tyrimui, iš pagarbos aukoms, turėjome būti atsargūs“, – teigėvidaus reikalų ministras Adanas Augusto Lopezas.

Venesuelietė, pasivadinusi Viangly, desperatiškai laukė informacijos apie savo 27-erių vyrą.

„Šeimos narys galėjo mirti, o tau nesako, ar jis miręs“, – kalbėjo ji trūkčiojančiu balsu.

INM duomenimis, centre buvo apgyvendinti 68 suaugę vyrai iš Centrinės ir Pietų Amerikos, o mažiausiai 38 imigrantai žuvo ir 28 buvo sužeisti. Šis skaičius buvo patikslintas, palyginti su ankstesniu INM skaičiavimu – 40 žuvusiųjų.

Tarp žuvusiųjų ir sužeistųjų buvo žmonių iš Gvatemalos, Hondūro, Venesuelos, Salvadoro, Kolumbijos ir Ekvadoro, pranešė Meksikos pareigūnai.

Gvatemalos užsienio reikalų ministras Mario Bucaro žurnalistams sakė, kad žuvo 28 jo šalies piliečiai.

Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Antonio Gutteresas paragino atlikti „išsamų gaisro tyrimą“.

Jis pažadėjo „toliau bendradarbiauti su šalių, kuriose vyksta mišrus žmonių judėjimas, pareigūnais, kad būtų sukurti saugesni, labiau reglamentuoti ir organizuoti migracijos keliai“, teigė atstovas spaudai.

„Nereikalingas pavojus“

Su Teksaso valstijoje esančiu El Pasu besiribojantis Siudad Chuaresas yra vienas iš pasienio miestų, kuriame įstrigo daugybė dokumentų neturinčių migrantų, ieškančių prieglobsčio Jungtinėse Valstijose.

Kovo 13 dieną šimtai migrantų, kuriems nusibodo laukti pasienyje, bandė šturmuoti tarptautinį tiltą, bet jiems kelią užkirto JAV agentai.

„Blogėjančios sąlygos pasienyje esančiose migrantų patalpose reiškia, kad pažeidžiamiems prieglobsčio prašytojams gresia nereikalingas pavojus“, – teigė humanitarinė organizacija, pasivadinusi Tarptautiniu gelbėjimo komitetu.

„Norint suteikti prieglobsčio prašytojams reikiamą apsaugą, labai svarbu sustiprinti Meksikos migracijos koridorių sistemas“, – pridūrė ji.

JAV ambasadorius Meksikoje Kenas Salazaras sakė, kad ši tragedija yra „priminimas regiono vyriausybėms, kaip svarbu ištaisyti neveikiančią migracijos sistemą ir nelegalios migracijos keliamą pavojų.“

JAV prezidento Joe Bideno administracija tikisi sustabdyti rekordinį migrantų ir prieglobsčio prašytojų srautą, kurie, norėdami patekti į Jungtines Valstijas, leidžiasi į dažnai pavojingas žmonių kontrabandininkų organizuojamas keliones.

Kiekvieną mėnesį sieną iš Meksikos į JAV bando kirsti apie 200 000 žmonių, kurių dauguma bėga nuo skurdo ir smurto Centrinėje ir Pietų Amerikoje.

Tarptautinės migracijos organizacijos duomenimis, nuo 2014-ųjų daugiau nei 7 600 migrantų žuvo arba dingo tranzito metu Amerikoje.

JT agentūros duomenimis, iš jų apie 4 400 žmonių žuvo arba dingo be žinios, kertant JAV ir Meksikos sieną.

VIDEO: Meksikos pasienyje žuvo 38 žmonės, teisių gynėjai – tai žiaurios imigracijos politikos pasėkmė

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs