Prancūzijos pareigūnai pranešė, kad šiuo metu Kalė uostamiesčio pakraštyje įkurtoje gyvenvietėje, pramintoje „Džiunglėmis“, apsistoję apie 3 tūkst. pabėgėlių, siekiančių kirsti tunelį ir įsitvirtinti Jungtinėje Karalystėje.
Daugiausia migrantų atvyko į Prancūziją iš šalių, kuriose vyksta pilietiniai karai ar neramumai. Skaičiuojama, kad daugelis pabėgėlių spruko iš Sirijos, Somalio, Sudano ir Eritrėjos. Taip pat esama mažesnių grupių iš Etiopijos, Egipto, Afganistano, Irako ir Irano.
Abiejose Eurotunelio pusėse esančių valstybių vyriausybės sustiprino saugumą ir atkakliai ieško būdų sumažinti imigrantų srautą. Tuo metu žmonių kontrabandininkai išnaudoja susidariusią situaciją ir ima didesnį mokestį už žmonių pervežimą per sieną. Labdaros organizacijos „l'Auberge des Migrants” darbuotoja Maya Konforti, padedanti pabėgėliams „Džiunglių“ stovykloje, patvirtino, jog nelegalus gabenantys nusikaltėliai padvigubino kainą.
Prieš du mėnesius kelionė sunkvežimiu iš Prancūzijos į Jungtinę Karalystę pro Eurotunelį žmogui kainavo vidutiniškai 351 svarą sterlingą. Šiuo metu tokia pat nelegali kelionė atsieina vidutiniškai nuo 562 iki 772 svarų sterlingų asmeniui. Pasak labdaros organizacijos, kuo sudėtingiau tampa nelegaliai kirsti sieną, tuo sparčiau lobsta žmonių kontrabandininkai.
Kalė miesto merė Natacha Bouchart įsitikinusi, jog migrantai renkasi Prancūziją iškeisti į Didžiąją Britaniją dėl palankesnės socialinės sistemos. Mat, prieglobsčio prašytojai turi teisę per savaitę gauti beveik 37 svarus sterlingus bei nemokamą būstą. Taip pat politikė tvirtino, jog neramumų tėvynėse išvargintiems žmonėms Britų salynas atrodo lyg Eldoradas, kuriame gausu gerai apmokamo darbo pasiūlymų ir paprasta gauti socialines pašalpas. Kadangi Didžiojoje Britanijoje nemažai darbo, apmokamo grynaisiais, migrantai tiki, jog patekus į šalį nelegaliai, jų nebus įmanoma susekti ir deportuoti.
Politikas pažadėjo išspręsti problemą
Naktį iš šeštadienio į sekmadienį apie 2500 nelegalių migrantų Kalė uostamiestyje šturmavo apsaugines tvoras ir prasiveržė į tunelį. Į kitą tunelio pusę pabėgėliai keliavo pėsčiomis traukinių bėgiais ir pasislėpę sunkvežimių priekabose. Nors pareigūnai bandė juos sulaikyti, net keliems šimtams pavyko pasprukti. Skaičiuojama, kad 70 proc., bandančiųjų kirsti sieną, pavyksta tai padaryti.
Po karšto savaitgalio Didžiosios Britanijos vyriausybė sušaukė Cobra (skubus Vyriausybės atstovų susirinkimas ekstremalios situacijos šalyje atveju) susitikimą, kuriam vadovavo užsienio reikalų ministras Philipas Hammondas, mat premjeras Davidas Cameronas atostogauja.
Susitikimo metu Ph. Hammondas paskelbė planą, kurio imsis Prancūzijos ir Didžiosios Britanijos vyriausybės, kad migrantų krizė būtų išspręsta kuo greičiau ir efektyviau.
Aplink Eurotunelį Kalė mieste šiuo metu diegiama daugiau apsaugos kamerų, statomos aukštesnės apsauginės tvoros, o kartu su pareigūnais darbą pradėjo ir daugiau pėdsekių šunų. Užsienio reikalų ministras Ph. Hammondas, savo ruožtu pažadėjo, prie Eurotunelio išsiųsti 100 papildomų apsaugos darbuotojų. Politikas pranešime spaudai tvirtino, kad po kritinio savaitgalio vyriausybė pagaliau rado išeitį ir pastarosiomis dienomis situacija prie Eurotunelio gerėja.
Siekiant atgrasyti imigrantus nuo masiško migravimo į Didžiąją Britaniją, įvestas naujas reikalavimas būstų nuomotojams. Nuo šiol kiekvienas nuomojamo namo savininkas privalės gauti nuomininkų patvirtinimą apie teisę gyventi Jungtinėje Karalystėje. Iš nelegalių migrantų lobstantiems nuomotojams sugriežtintos bausmės. Anksčiau už nelegalui nuomojamą būstą savininkas atsipirkdavo administracine nuobauda. Nuo šiol bausmė sugriežtinta iki penkerių metų nelaisvės.
Jungtinės Karalystės Vidaus reikalų ministerija pranešė kovosianti su nelegalais savais būdais. Prieglobsčio prašytojai, atvykę į šalį iš neramumų krečiamų tėvynių, privalo būti apgyvendinami Vyriausybės skirtose patalpose bei gali prašyti pabėgėlio pašalpos. Imigracijos ministras Jamesas Brokenshire‘as patvirtino, kad pašalpų gavėjai nuo šiol bus atidžiai tikrinami ir neteks finansinių išmokų jei bandys gyventi šalyje nelegaliai ir neprašys pabėgėlio statuso. Teigiama, kad ši naujovė – būdas paneigti migrantų įsivaizdavimą Jungtinę Karalystę kaip pieno ir medaus kraštą.