Baltarusijos prezidentas A.Lukašenka trečiadienį parlamentui pateikė įstatymo projektą, kuriuo siūloma įšaldyti su Europos Sąjunga pasiektą susitarimą dėl leidimo gyventi neturinčių asmenų readmisijos.
„Dokumentas parengtas kaip atsakas į nedraugiškus ES ir jos valstybių narių veiksmus Baltarusijos atžvilgiu.
Tokį sustabdymą Baltarusiją vykdo pagal tarptautinę teisę. Susitarime numatyta, kad kiekviena šalis turi teisę iš dalies ar visiškai laikinai sustabdyti jo galiojimą, prieš tai oficialiai pranešusi kitai šaliai “, – skelbia Baltarusijos valstybinė žiniasklaida.
Kad Baltarusija ketina stabdyti readimisijos susitarimą su ES prabilta dar šių metų birželio mėnesį, bet formaliai šį sprendimą įtvirtinti nuspręsta tik dabar.
VU Tarptautinių santykių ir politikos mokslų docentas Laurynas Jonavičius 15min teigė, kad šis Baltarusijos žingsnis iš esmės nepakeis dabartinės situacijos.
L.Jonavičius: Tai yra de jure įtvirtinimas to, kas jau yra de facto.
„Formaliai suspendavimas vyksta tik po kelių mėnesių po pranešimo apie pasitraukimą iš sutarties. Tai tikėtina, kad trečiadienio sprendimas yra procedūros užbaigimas. Kas iš esmės neturi reikšmės, nes pas Lukašenką procedūros prasideda ir baigiasi jo individualioje laiko dimensijoje“, – sakė L.Jonavičius.
Pasak jo, dabar Minskas įstatymu įtvirtina tai, ką iš esmės vykdo jau ne vieną mėnesį.
„Baltarusija šio susitarimo nesilaiko nuo pat migracijos krizės pradžios. Dabar gi Minskas tik bando atsikratyti formalių įsipareigojimų, kurių pagrindu būtų galima kelti teisinius klausimus, bylinėtis. Todėl galima sakyti, kad tai yra de jure įtvirtinimas to, kas jau yra de facto“, – kalbėjo politologas.
Nors teoriškai teisiniu keliu Europos Sąjunga galėjo spręsti su Baltarusija migrantų klausimą, tačiau, pasak L.Jonavičiaus, tokia išeitis jau seniai atrodė gana miglota, nes Minskas yra nusisukęs nuo normalaus bendradarbiavimo su Bendrija.
„Baltarusija jau seniai suranda pretekstų, kodėl neturėtų vykdyti savo įsipareigojimų arba tiesiog piktybiškai jų nevykdo. Kadangi niekas nesiima rimtų veiksmų prieš Minską, turime būtent tokią situaciją“, – sakė L.Jonavičius.
Pasak politologo, norint priversti Baltarusiją laikytis pasirašytų susitarimų, pirmiausia tam turi būti politinė Bendrijos valia.
„Manau, kad politinės valios trūksta, yra nenoras veltis į gilesnes problemas. Jei įsivelsi į konfliktą su Baltarusija, kyla klausimas, kaip į tai reaguos Rusija, kaip tai paveiks tolimesnę situaciją dėl migrantų. Galbūt Afganistano kontekste migrantų antplūdis būtų dar didesnis. Be to, net ir teisiniai keliai įpareigoti Baltarusiją laikytis susitarimo yra labiau paremti geros valios principu, o ne priverstiniu būdu“, – teigė L.Jonavičius.
Readmisijos susitarimas su ES pasirašytas 2009 metais. Jis leido veiksmingai grąžinti į Baltarusiją asmenis, kurie neatitinka „atvykimo, buvimo ar gyvenimo“ ES sąlygų.