Šalia metro stoties „Mokslų akademija“ išsirikiavo merginos su gėlėmis, netoli jų gyvą grandinę sudarė vietos ligoninės medikai, dar viena grandinė susiformavo Nepriklausomybės prospekte, informavo naujienų agentūros „Interfax“ korespondentas.
Pasak liudininkų, panašios akcijos vyksta dar keliuose sostinės mikrorajonuose.
Pirmoji „solidarumo grandinė“ buvo surengta Minske išvakarėse, šalia Komarovo turgaus. Ten buvo susirinkusios per 200 baltai apsirengusių moterų su gėlėmis. Paskui visoje sostinėje buvo sudaromos kitos moterų „solidarumo grandinės“. Panašios akcijos vyko ir kituose Baltarusijos miestuose.
S.Cichanouskajos padėjėja ragina Baltarusijos valdžią paskelbti tikrus rinkimų rezultatus
00:11
Baltarusijos opozicijos pagrindinės kandidatės į prezidentus Sviatlanos Cichanouskajos padėjėja Maryja Kalesnikava paragino šalies valdžią paviešinti per praeitą savaitgalį vykusius rinkimus tikruosius balsų skaičiavimo rezultatus.
„Kreipiamės į esamą valdžią. Raginame ją: parodykite realius balsavimo rezultatus pagal kiekvieną rinkimų apylinkę; leiskite rinkėjams patikrinti dokumentus“, – sakoma per socialinius tinklus išplatintame M.Kalesnikavos pranešime.
Buvusi pretendento į prezidento postą Viktaro Babarykos rinkimų kampanijos štabo vadovės taip pat paragino vyriausybę liautis naudoti jėgą prieš taikiai protestuojančius opozicijos šalininkus ir varžyti jų laisvę, paleisti visus politinius kalinius ir sulaikytus demonstrantus.
Be to, M.Kalesnikava pasiūlė Baltarusijos miestų merams ateinantį savaitgalį sudaryti sąlygas organizuoti masinius susirinkimus.
„Duokite žmonėms galimybę taikiai išreikšti savo nuomonę“, – sakė ji.
„Visas pasaulis supranta, kad kelio atgal Baltarusijai nėra. Žiniasklaida rašo, kad Baltarusijos liaudis neatleis šio esamos valdžios žiaurumo, tarptautiniai politikai vienas po kito ragina dabartinį prezidentą sustabdyti tyčiojimąsi iš liaudies. Dabartinių įvykių įvertinti nesugeba tik Baltarusijos valdžia. Negi ji tikisi, kad rytoj ištrinsime iš atminties šių dienų įvykius?“ – kalbėjo M.Kalesnikava.
Pasklido žinia, kad A.Lukašenka rengia skubų kreipimąsi į tautą
23:31
Prezidentas Aliaksandras Lukašenka rengia skubų kreipimąsi į tautą, paskelbė keli Rusijos ir Baltarusijos leidiniai, tačiau vėliau vienas po kito šią žinią paneigė arba pašalino, kai paaiškėjo, kad pirminis jos šaltinis – anoniminis „Telegram“ kanalas „Diletant“, o jokio oficialaus patvirtinimo nėra.
Baltarusijos VRM vadovas prisiėmė atsakomybę už nukentėjusius „atsitiktinius žmones“
23:21
Baltarusijos vidaus reikalų ministras Juras Karajevas ketvirtadienį pareiškė prisiimantis atsakomybę ir atsiprašantis „atsitiktinių asmenų“, sužeistų per pastarosiomis dienomis šalį krėtusius saugumo pajėgų ir opozicijos demonstrantų susirėmimus.
Kalbėdamas per valstybinę televiziją ONT ministras sakė atsiprašantis „tų, kas atsidūrė šalia ir laiku neišėjo, nesuspėjo laiku atšokti. Žmonių, kuriems kliuvo... Už šitą, kaip dabar sakoma, smurtą, aš, kaip vadas, kaip viršininkas, noriu prisiimti atsakomybę, privalau prisiimti. Tiesiog žmogiškai atsiprašyti šių žmonių.“
Po sekmadienį įvykusių prezidento rinkimų, kurių rezultatai, anot autoritarinio lyderio Aliaksandro Lukašenkos režimo oponentų, buvo suklastoti, tūkstančiai žmonių buvo sulaikyti per taikius masinius protestus, kuriuos brutaliai nuslopino milicija.
Iš viso nuo protestų pradžios buvo sulaikyta apie 6,7 tūkst. žmonių.
Per demonstracijas vienas žmogus žuvo, daugiau kaip 250 nukentėjusiųjų gydomi ligoninėse. Trečiadienio vakarą patvirtinta dar vieno protestuotojo, kuris buvo sulaikytas sekmadienį pietrytiniame Gomelio mieste, mirtis.
Baltarusijos vidaus reikalų ministerija ketvirtadienį pranešė, kad per protesto akcijas nukentėjo daugiau kaip 100 teisėsaugos organų darbuotojų.
VRM vadovas ketvirtadienį lygino dabartinę padėtį Baltarusijoje su konfliktu tarp Armėnijos ir Azerbaidžano dėl separatistinio Kalnų Karabacho, kur jam yra tekę tarnauti.
„Ten irgi [smurtas] prasidėjo nuo taikių protestų. Jais sumaniai naudojasi tie, kam to reikia“, – užsiminė J.Karajevas.
Jo nuomone, Baltarusijoje reikia dėti visas įmanomas pastangas, kad „būtų užkirstas kelias tokiam perėjimui“ prie padėties, panašios į praeito amžiaus 10-ame dešimtmetyje susiklosčiusią Kalnų Karabache.
Ministras sakė, kad smurtą gatvėse sustabdyti įmanoma „laikantis protingos pilietinės pozicijos“.
„Nereikia aštrinti padėties, eiti į gatves ir provokuoti neramumus“, – pareiškė jis.
Kiek anksčiau A.Lukašenka paliepė pareigūnams „išsiaiškinti dėl faktų“, susijusių su opozicijos protestų dalyvių sulaikymu, sakė viena aukšto rango pareigūnė.
Anksčiau ketvirtadienį kelių svarbių Baltarusijos įmonių, įskaitant sunkiųjų mašinų gamybos milžinę BelAZ, statybinių medžiagų gamintoją „Keramin“ ir metalurgijos įmonę BMZ, darbuotojai paskelbė pradedantys streiką, protestuodami dėl teisėsaugos griežtų veiksmų demonstrantų atžvilgiu.
„Prezidentas išklausė darbo kolektyvų nuomonės ir pavedė išsiaiškinti dėl visų faktų, [susijusių su] sulaikymais, įvykdytais pastarosiomis dienomis. Šiuo metu vyksta intensyvus darbas šia linkme. Jau iki šiandienos vakaro paleista daugiau kaip tūkstantis žmonių su pasižadėjimu nedalyvauti nesankcionuotuose renginiuose, o nepilnamečiai perduoti pasirašius tėvams“, – sakė Respublikos Tarybos pirmininkė Natalja Kačanova.
„Mums nereikalingos peštynės. Mums nereikalingas karas“, – tvirtino ji.
23:01
Masinės protesto akcijos Minske ir kituose Baltarusijos miestuose ketvirtadienio vakarą vyksta netikėtai taikiai. Keturias naktis milicija ir OMON žmones mušė lazdomis, į juos šaudė guminėmis kulkomis, naudojo ašarines dujas ir kurtinančias granatas, tūkstančiais uždarinėjo į areštines.
Ketvirtadienio vakarą nieko to nebėra – niekas netrukdo žmonėms rinktis, skanduoti šūkius, dainuoti dainas.
Baltarusijoje per tūkstantį mokslininkų paragino valdžią nutraukti smurtą
21:58
Daugiau kaip tūkstantis Baltarusijos mokslininkų pasirašė kreipimąsi, ragindami šalies valdžią nutraukti smurtą prieš opozicijos demonstrantus ir paleisti per protesto akcijas areštuotus žmones.
„Mes, žemiau pasirašę Baltarusijos Respublikos mokslininkai, dėstytojai, mokslo įstaigų darbuotojai, reikalaujame: nedelsiant nutraukti bet kokį smurtą taikių piliečių atžvilgiu; paleisti visus sulaikytus demonstrantus ir politinius kalinius. Jėgos struktūrų veiksmus laikome neteisėtais, nepriimtinais, ir pažeidžiančiais Baltarusijos Respublikos Konstituciją, nes žmogus, jo teisės, laisvės ir jų realizavimo garantijos yra aukščiausia vertybė ir visuomenės bei valstybės tikslas“, – sakoma kreipimesi, kurį paskelbė portalas onliner.by.
Po sekmadienį įvykusių prezidento rinkimų, kurių rezultatai, anot autoritarinio lyderio Aliaksandro Lukašenkos režimo oponentų, buvo suklastoti, tūkstančiai žmonių buvo sulaikyti per taikius masinius protestus, kuriuos brutaliai nuslopino milicija.
Iš viso nuo protestų pradžios buvo sulaikyta apie 6,7 tūkst. žmonių.
Per demonstracijas vienas žmogus žuvo, daugiau kaip 250 nukentėjusiųjų gydomi ligoninėse. Trečiadienio vakarą patvirtinta dar vieno protestuotojo, kuris buvo sulaikytas sekmadienį pietrytiniame Gomelio mieste, mirtis.
Baltarusijos vidaus reikalų ministerija ketvirtadienį pranešė, kad per protesto akcijas nukentėjo daugiau kaip 100 teisėsaugos organų darbuotojų.
Kaip rašo onliner.by, per susitikimą su mokslinių tyrimų institutų direktoriais Baltarusijos mokslų akademijos prezidiumo pirmininkas Vladzimiras Husakovas pareikalavo, kad būtų imtasi atsakomųjų priemonių prieš kreipimosi signatarus.
„Buvau priverstas šiandien jus pakviesti, kad įvestumėt tvarką savo institutuose. Privalote žinoti, kuo gyvena kiekvienas žmogus – ypač jaunimas. Mes didžiavomės, kad atsinaujinome ir pririnkome jaunimo – bet jie juk nevaldomi! Ką jie daro laboratorijose – niekas nežino. Įsivaizduojate – „mokslininkai prieš smurtą!“ Ir visa tai prasidėjo nuo Mokslų akademijos“, – portalas citavo kreipimusi pasipiktinusio akademijos vadovo žodžius.
Vakare protesto akcijos tęsiasi, kol kas smurto prieš protestuotojus neužfiksuota
21:31
Minske ir kituose Baltarusijos miestuose ketvirtadienio vakarą tęsiasi ryte prasidėjusios protesto akcijos.
Akcijos išsibarsčiusios po visą sostinę. Žmonės renkasi metropoliteno stoties „Puškinskaja“ rajone, kur prieš dvi dienas žuvo demonstrantas, mikrorajonuose, kur anksčiau vyko smurtiniai susirėmimai su OMONu, ir kitose vietose.
Pavyzdžiui, daugiau kaip 300 gydytojų dalyvavo solidarumo akcijoje prie Minsko medicinos universiteto, geležinkelio darbuotojai ir vietiniai gyventojai susirinko prie geležinkelininkų kultūros rūmų. Nedideli vietos gyventojų protestai taip pat vyksta miegamuosiuose rajonuose.
Kaip praneša naujienų agentūros „Interfax“ korespondentas, akcijos vyksta taikiai, daug žmonių su gėlėmis, balionais, plakatais su užrašu „Ne smurtui“. Automobilių vairuotojai protestų dalyvius palaiko garso signalais.
Protestus taip pat rengia ir kitų miestų gyventojai.
Kol kas nėra informacijos apie protestuotojų vaikymą ir sulaikymą. Ankstesnėmis dienomis demonstracijas slopindavo teisėsaugos institucijos
Baltarusijoje lieka sulaikyti daugiau kaip 20 žurnalistų
19:23
Baltarusijoje, ketvirtadienio vakaro duomenimis, per protestus buvo sulaikyti 68 žurnalistai, o 23 iš jų tebėra nelaisvėje, pranešė Baltarusijos žurnalistų asociacija (BŽA).
„Rugpjūčio 13-ąją 17 val. 40 min. turima informacija apie žurnalistus: lieka sulaikyti 23 žurnalistai, nuo rugpjūčio 9-osios sulaikyti – 68, smurto prieš žurnalistus ir sutraumuotų kolegų atvejų – 29“, – sakoma asociacijos pranešime.
Baltarusijoje sulaikomi tiek baltarusių, tiek užsienio žiniasklaidos atstovai, įskaitant rusus, lenkus ir ukrainiečius.
Trečiadienį Baltarusijos vidaus reikalų ministras Jurijus Karajevas savo pavaldiniams nurodė „neliesti“ žurnalistų per masines protesto akcijas, „išskyrus atvejus, kai jie atsiduria tarp pažeidėjų ir teisėsaugos pajėgų“.
Minske žmonės suformavo maždaug 5 km ilgio „solidarumo grandinę“
18:02
Minske žmonės suformavo maždaug 5 km ilgio „solidarumo grandinę“ nuo metropoliteno stoties „Puškinskaja“ iki stoties „Kuncauščyna“, ketvirtadienį pranešė naujienų agentūra „Interfax“, remdamasi liudininkų pasakojimu.
Kaip pranešama, akcijoje dalyvauja ne mažiau kaip 1 000 žmonių. Jie rankose laiko baltas gėles. Pro šalį važiuojantys automobiliai palaiko susirinkusiuosius garso signalais. Gatve, palei kurią išsirikiavę protestuotojai, važinėja motociklininkai su nacionalinėmis baltai raudonai baltomis Baltarusijos vėliavomis.
Baltarusijos teisių aktyvistai reikalauja VRM vadovo nutraukti sulaikytųjų kankinimą
17:44
Baltarusijos teisių gynimo organizacijos ketvirtadienį kreipėsi į vidaus reikalų ministrą Jurijų Karajevą reikalaudamos nutraukti žiaurų elgesį su žmonėmis, sulaikytais per protestus.
„Mes, baltarusių teisių gynimo organizacijų atstovai, reikalaujame nedelsiant nutraukti bet kokius kankinimo ir žiauraus elgesio veiksmus sulaikant žmones... ir vežant juos į priverstinio sulaikymo vietas“, – sakoma kreipimesi, kuris buvo paskelbtas organizacijos „Pravovaja iniciativa“ („Teisinė iniciatyva“) tinklalapyje.
Be to, teisių gynėjai ragina išlaisvinti visus per demonstracijas sulaikytus asmenis, nes neįmanoma užtikrinti jiems humaniškų sulaikymo sąlygų, kurios atitiktų tarptautinius susitarimus ir Baltarusijos teisės aktus, taip pat ištirti visus atvejus, kai teisėsaugos pareigūnai žiauriai elgiasi ir kankina sulaikomus asmenis.
Teisių gynėjai remiasi informacija, kurią jie gauna iš žmonių, paleistų iš Pažeidėjų izoliacijos centro (PIC).
Iš jų „sužinota, kad sulaikytieji už dalyvavimą taikiuose protestuose 2020 metų rugpjūčio 9, 10 ir 11 dienomis yra laikomi nežmoniškomis sąlygomis, daugelis yra kankinami. Žmonės sumušti, laikomi perpildytose kamerose: 40–50 žmonių kameroje, skirtoje tik 4–6 žmonėms, todėl neįmanoma miegoti naktį, žmonėms nepakanka oro ir vietos“, sakoma kreipimesi.
„Taip pat pranešama, kad žmonės nemaitinami, o dieną pabandžius prisėsti, juos ima mušti. Labai daug žmonių iš PIC išvežami greitosios pagalbos automobiliais... Yra daugybė įrodymų apie žiaurumą, smurtą ir nepagrįstą fizinės jėgos bei specialių priemonių naudojimą prieš žmones, kurie laikomi policijos nuovadų teritorijoje, kol bus surašyti reikiami procesiniai dokumentai“, – sako teisių gynėjai.
Jie pažymi, kad tokie veiksmai „laikytini žiauriu elgesiu ir kankinimais, kurie nėra leistini ir turi liautis“.
Kreipimąsi pasirašė 12 organizacijų, įskaitant Baltarusijos Helsinkio komitetą, Baltarusijos žurnalistų asociaciją ir teisių gynimo centrą „Viasna“.
Rusija tvirtina, kad išorinės jėgos siekia „destabilizuoti“ Baltarusiją
17:18
Rusijos užsienio reikalų ministerija ketvirtadienį apkaltino išorines jėgas bandant destabilizuoti Baltarusiją, kur jau keturias dienas vyksta masiniai protestai dėl ginčijamų prezidento rinkimų.
„Stebimi aiškūs išorinio kišimosi bandymai, kuriais siekiama sukelti visuomenės susiskaldymą ir destabilizuoti situaciją“, – per spaudos konferenciją tvirtino Rusijos URM atstovė Marija Zacharova.
Ji pridūrė, kad Maskva atidžiai stebi situaciją Baltarusijoje.
„Baltarusiai pamatė šlykštų šios vyriausybės veidą. Susiginčijau su savo vyru ir balsavau už Lukašenką. Ir štai ką aš gavau – nerandu savo artimųjų kalėjimuose“, – sakė 49 metų Valentina Čailytko, kurios vyras ir sūnus buvo sulaikyti per sekmadienį vykusią demonstraciją. Moteris sakė vis dar negalinti rasti jokios informacijos apie jų buvimo vietą.
Baltarusijoje protestai vyksta jau ketvirtą dieną iš eilės. Protestuotojai nesutinka su preliminariais rinkimų rezultatais, remiantis kuriais, dabartinis valstybės vadovas A.Lukašenka užtikrino 80,08 proc. balsų, o pagrindinė jo varžovė Sviatlana Cichanouskaja – 10,9 procento.
Policija agresyviai vaikė protestuotojus lazdomis, kurtinamosiomis granatomis, ašarinėmis dujomis ir guminėmis kulkomis.
Anksčiau buvo pranešta, kad per protestus vienas žmogus žuvo, dar per 100 asmenų (įskaitant teisėsaugos pareigūnus) nukentėjo. Vidaus reikalų ministerija paskelbė, kad naktį į pirmadienį buvo sulaikyta per 3 tūkst. žmonių, o kitą naktį – dar daugiau nei 2 tūkstančiai.
Trečiadienį „apie 700 žmonių buvo sulaikyti už dalyvavimą neteisėtuose masiniuose renginiuose“, pranešė ministerija. Tai reiškia, kad iki šiol iš viso areštuota per 6 700 asmenų.
Demonstracijų metu buvo sulaikyti ir keli Rusijos žurnalistai. Antonas Starkovas, Dmitrijus Lasenka ir Semionas Pegovas jau yra paleisti. Pirmadienio vakare buvo paleisti naujienų portalo Znak.com korespondentas Nikita Teliženka ir nepriklausomo naujienų tinklapio „Meduza“ reporteris Maksimas Solopovas.
VRM pažymėjo užregistravusi mažiau masinių neramumų atvejų, „nors agresijos lygis teisėsaugos pareigūnų atžvilgiu lieka aukštas“.
Iš viso nuo sekmadienio buvo sužeisti 103 teisėsaugos pareigūnai, o 28 iš jų prireikė hospitalizacijos, informavo Vidaus reikalų ministerija.
Minske ir pietvakariau sostinės esančiame Baranovičių miestelyje vairuotojai užpuolė kelių policijos pareigūnus, teigė ministerija.
„Teisėsaugos pareigūnai panaudojo ginklus, kad sustabdytų įstatymų pažeidėjus“, – nurodoma ministerijos pareiškime.
Galimos sankcijos
Vakarai griežtai kritikuoja Minską dėl susidorojimo su protestuotojais.
ES diplomatijos vadovas Josepas Borrellis pareiškė, jog 27 valstybių blokas peržiūrės savo santykius su Baltarusija ir svarstys galimybę paskelbti sankcijų „už stebimą smurtą, nepagrįstus areštus ir rinkimų rezultatų klastojimą atsakingiems asmenims“
JAV valstybės sekretorius Mike'as Pompeo savo ruožtu pabrėžė, kad rinkimai Baltarusijoje nebuvo „laisvi ir sąžiningi“, ragindamas vyriausybę susilaikyti nuo smurto prieš taikius protestuotojus.
A.Lukašenka opozicijos veikėjus pavadino iš užsienio manipuliuojamomis „avimis“ ir žadėjo toliau laikytis griežtos pozicijos demonstrantų atžvilgiu.
„Šių vadinamųjų protestuotojų branduolį sudaro žmonės su nusikalstama praeitimi ir tie, kas šiuo metu yra bedarbiai“, – po trečiadienį įvykusio A.Lukašenkos susitikimo su saugumo pareigūnais prezidentą citavo valstybinė naujienų agentūra BELTA.
Baltarusijos tyrimų komitetas pradėjo tyrimą dėl masinių riaušių – kaltinimas šiuo nusikaltimu numato griežtą laisvės atėmimo bausmę.
Šiemet koronaviruso ekonomikai padaryta žala ir prezidento pasipūtėliškas atsakas į pandemiją, kurią jis laiko „psichoze“, išprovokavo platesnį pasipiktinimą visuomenėje, o opozicijos gretos padidėjo. Dėl šios priežasties baltarusių lyderis nusprendė atnaujinti disidentų persekiojimą.
Vis tik kai kurie protestuotojai ketvirtadienį pareiškė, kad susidorojimas jų neatgrasys nuo nepaklusnumo akcijų.
„Nebijome, nebijome“, – naujienų agentūrai AP sakė 38 metų Ala Pronič.
„Į įžūlų rinkimų klastojimą, smurtą, pareigūnų naudojamas kurtinamąsias granatas atsakome solidarumu ir taikiu protestu. Tai viskas, ką turime“, – pridūrė moteris.