Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Staigios mirtys ir prancūzų ligos sėja paniką dėl MERS: kiek ji pagrįsta?

Žinomo sporto žurnalisto mirtis Katare pagimdė ne vieną gandą – esą jį pakirto vakcina nuo COVID-19 ar pats koronavirusas, gal net MERS. Ne mažiau aktyviai dalijamasi komentarais ir įspėjimais, esą pasaulio futbolo čempionate gresia užsikrėsti „kupranugarių virusu“, kaip kartais pavadinama ši liga. Tačiau Granto Wahlo žmona pranešė, kad jo gyvybę nusinešė krūtinės aortos aneurizma, o MERS atvejų pirmenybių metu nenustatyta.
Grantas Wahlas
Grantas Wahlas / „Scanpix“ nuotr.

Tiesa, situacija gali pasikeisti, jei paaiškės, kad šią pavojingą ligą sukeliantis virusas įsisuko į Prancūzijos futbolo rinktinę. Artėjant finalui pranešama apie vis daugiau sergančių sportininkų. Bet kol kas tokia diagnozė nepatvirtinta, patys prancūzai svarsto, kad nacionalinės komandos žaidėjus vieną po kitą guldo peršalimas dėl visur veikiančių oro kondicionierių.

„Mano kūnas palūžo“

Vienas iškiliausių JAV futbolo žurnalistų G.Wahlas mirė Katare, iš kur rašė apie pasaulio futbolo čempionatą. 49-erių amerikietis prastai pasijautė gruodžio 9-osios vakarą per Argentinos ir Nyderlandų rungtynes ketvirtfinalyje.

Greta sėdėjusių kolegų iš „New York Times“ teigimu, vyras susmuko kėdėje žurnalistų ložėje „Lusail“ stadione. Iškviesta pagalba atvyko labai operatyviai, bet niekuo padėti nebegalėjo – gydytojai konstatavo mirtį.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Pasaulio čempionato metu mirė žurnalistas Grantas Wahlas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Pasaulio čempionato metu mirė žurnalistas Grantas Wahlas

G.Wahlas neslėpė, kad jau kurį laiką jautėsi prastai: „Galiausiai mano kūnas palūžo, – lyg nujausdamas kažką negero atviravo jis. – Trys savaitės miego trūkumo, didelio streso ir daug darbo gali padaryti savo.

Tai, kas pastarąsias 10 dienų buvo peršalimas, JAV ir Nyderlandų rungtynių vakarą virto kažkuo rimtesniu. Viršutinėje krūtinės dalyje pajutau stipresnį spaudimą ir diskomfortą.“

Žurnalistas buvo tikras, kad serga ne COVID-19, mat nuolat tyrėsi. Jis stebėjosi, kad tokiame renginyje, sutraukusiame dešimtis tūkstančių žmonių, koronavirusas neišplito. Aplinkui esą buvo matyti tik įprasti negalavimai – kosulys, peršalimas.

Kelios dienos iki mirties amerikietis sakė apsilankęs žiniasklaidos centre veikiančioje klinikoje. Medikai spėjo, kad amerikietis greičiausiai susirgo bronchitu.

„Jie man išrašė antibiotikų kursą ir stipraus sirupo nuo kosulio, ir vos po kelių valandų jaučiuosi geriau. Tačiau No bueno (isp. „Nėra gerai“), – rašė G.Wahlas.

Su išvadomis paskubėjo net brolis

Vos paskelbus apie vyro mirtį, socialiniuose tinkluose pasipylė spėlionės, kas jam galėjo nutikti. Nors jis pats tikino neužsikrėtęs koronavirusu, komentatoriai svarstė, kad palyginti jauną žmogų galėjo pakirsti būtent COVID-19 ar skiepai nuo šios ligos.

Ekrano nuotr. iš „Facebook“/Socialinių tinklų vartotojai Granto Wahlo mirtį klaidingai susiejo su vakcina nuo COVID-19
Ekrano nuotr. iš „Facebook“/Socialinių tinklų vartotojai Granto Wahlo mirtį klaidingai susiejo su vakcina nuo COVID-19

Svarstymai nesiliovė net viešai paskelbus mirties priežastį. „G.Wahlas, sporto reporteris pasaulio čempionate, patyrė širdies aneurizmą ir staiga mirė. Klausimas: ar jis gavo COVID vakciną?“, retoriškai klausė „Facebook“ vartotojai (čia, čia).

Ericas Wahlas, priblokštas žinios apie brolio mirtį, savo paskyroje „Instagram“ pareiškė, kad greičiausiai jį kažkas nužudė dėl viešai išreikštos paramos seksualinėms mažumoms.

Kaip žinoma, žurnalistas skundėsi, kad nebuvo įleistas į JAV ir Velso rinktinių rungtynes dėvėdamas marškinėlius su vaivorykšte.

Ekrano nuotr. iš „Twitter“/Granto Wahlo brolis paskubėjo iškelti versiją, esą jį pražudė parama seksualinėms mažumoms
Ekrano nuotr. iš „Twitter“/Granto Wahlo brolis paskubėjo iškelti versiją, esą jį pražudė parama seksualinėms mažumoms

G.Wahlo teigimu, Kataro pareigūnai jį sulaikė beveik pusvalandžiui, o paleido tik tuomet, kai to pareikalavo apsaugos vadovas. Vėliau FIFA atsiprašė už tokį apsaugininkų elgesį.

Scanpix/Grant Wahl via REUTE ir Scanpix/AP nuotr./Grantas Wahlas mirė pasaulio futbolo čempionate Katare
Scanpix/Grant Wahl via REUTE ir Scanpix/AP nuotr./Grantas Wahlas mirė pasaulio futbolo čempionate Katare

Tačiau netrukus E.Wahlas, kuris pats yra gėjus, ne tik padarė paskyrą „Instragram“ viešai neprieinamą, bet ir išreiškė apgailestavimą dėl savo žodžių. Jis teigė paskubėjęs su išvadomis, mat turėjo per mažai informacijos, ir atsiprašė musulmonų už įžeidimą.

Gąsdina, kad virusas plinta

Tuo spėlionės, kas pražudė G.Wahlą, nesibaigė. Socialiniuose tinkluose dar aktyviau ėmė reikštis tie, kuriems jo negalavimas pasirodė panašus į MERS (Middle East respiratory syndromeVidurio Ryto respiracinio sindromo koronavirusinę infekciją)

„JAV futbolo žurnalistas Grantas Wahlas aprašė kvėpavimo takų (ligos) simptomus, kurie atitinka kai kuriuos MERS atvejus – lengvus simptomus, po kurių staiga ištinka mirtis“, – komentavo vienas „Twitter“ vartotojas.

Įrašų apie MERS dar padaugėjo netrukus pranešus apie dar vieno žurnalisto – katariečio fotografo Khalido al-Misslamo, kuris dirbo vietos televizijai „Al Kass TV“, – mirtį. Tiksli praėjusį savaitgalį ištikusios staigios mirties priežastis iškart nebuvo aiški.

„Praėjus kelioms dienoms mirė kitas pasaulio futbolo čempionatą nušviečiantis žurnalistas, sklando gandai, kad jis galėjo užsikrėsti MERS, kurį vietiniai gyventojai vadina kupranugarių gripu. Ar jie yra tikri, kad G.Wahlo mirties priežastis nėra MERS?“ – šias mirtis tarpusavyje, o abi – su pavojinga liga paskubėjo susieti „Twitter“ vartotoja.

Ekrano nuotr. iš „Twitter“/t Socialinių tinklų vartotojai ėmė daryti savas išvadas apie žurnalistų mirtis pasaulio futbolo čempionate
Ekrano nuotr. iš „Twitter“/t Socialinių tinklų vartotojai ėmė daryti savas išvadas apie žurnalistų mirtis pasaulio futbolo čempionate

Ten pat buvo daugiau panašių komentarų, pavyzdžiui: „Du žurnalistai mirė nušviesdami pasaulio futbolo čempionatą. Bent vienas iš jų turėjo į bronchitą panašių simptomų ir teigė, kad daugumai ten dirbančių žurnalistų pasireiškė tokie patys simptomai. Ir jie – ir šimtai tūkstančių sirgalių – netrukus grįš namo. Jei tai MERS…“

Dar daugiau – internautai tvirtino, esą MERS ne tik galėjo pasiglemžti šias dvi gyvybes, bet ir plisti pasaulio futbolo čempionate ar net už Kataro ribų: „Labai tikėtina, kad jau per vėlu. Jei ten tikrai buvo MERS ir jei jis tikrai pražudė G.Wahlą, jis jau ištrūko iš šalies ir dabar plinta tarptautiniu mastu.“

„Žingsnis 1: 2 mln. žmonių atvyko į Katarą į pasaulio čempionatą. Žingsnis 2: Žiūrėkite, MERS plinta pasaulio čempionate. Žingsnis 3: 2 mln. žmonių perneša MERS iš Kataro į daugybę šalių visame pasaulyje.

Mirštamumas nuo MERS siekia 34,4 proc. Nėra patikimo gydymo“, – aiškino dar vienas „Twitter“ vartotojas.

Kai kurie priminė, kad įspėjimų dėl galimų MERS atvejų būta jau lapkritį, pačioje pirmenybių pradžioje. Štai Australijos sveikatos departamentas patarė tiems, kurie vyks į čempionatą, atkreipti dėmesį į šios ligos simptomus (karščiavimą, kosulį, pasunkėjusį kvėpavimą, viduriavimą. Pasijutus blogai patarta kreiptis į gydytojus.

„Dabar esu per daug išsigandusi ir pavargusi, kad galėčiau tai tinkamai suformuluoti, bet tai, kad pasaulio sveikatos bendruomenė ir FIFA nesugebėjo apsaugoti žurnalistų, fotografų bei sirgalių, yra nusikaltimas“, – žodžių nerinko ši internautė.

Niekas nebūtų išgelbėję

G.Wahlo mirties priežastį po kelių dienų atskleidė jo žmona. Žurnalistas mirė nuo krūtinės aortos aneurizmos – tai nustatyta per skrodimą Niujorko teismo medicinos ekspertizės biure.

„Grantas mirė plyšus lėtai augančiai, nepastebėtai kylančiai aortos aneurizmai su hemoperikardu (kraujo sankaupa perikarde), – vyro puslapyje rašė dr. Celine Gounder. – Spaudimas krūtinėje, kurį jis jautė prieš pat mirtį, galėjo būti pradinis simptomas.

Joks dirbtinis kvėpavimas ar elektrošokas nebūtų jo išgelbėjęs. Jo mirtis nebuvo susijusi su COVID. Jo mirtis nesusijusi su skiepijimo statusu. Jo mirtis nebuvo niekuo nepagrįsta.“

C.Gounder pati yra medikė ir medicinos žurnalistė. Jos specializacija kaip tyčia – infekcinės ligos. Moteris priklausė JAV prezidento Joe Bideno patarėjų COVID-19 klausimais tarybai.

123RF.com nuotr./COVID-19
123RF.com nuotr./COVID-19

Jos pranešimas apie apie vyro mirties priežastį buvo išsamiai aprašytas JAV ir kitų šalių žiniasklaidoje (pavyzdžiui, čia, čia, čia, čia).

Chaosas pas prancūzus

MERS sukėlė nemažai panikos Prancūzijos nacionalinės futbolo rinktinėje, kuri sekmadienio vakarą turi žaisti finale su Argentinos komanda.

Artėjant šiam susitikimui, planetos čempionų titulą ginsiančių prancūzų stovykloje stiprėja nerimas. Penktadienį, likus dviem dienoms iki lemiamo mūšio, pranešta, kad dar du Didier Deschamps‘o auklėtiniai pajuto į gripą panašius peršalimo simptomus.

Dėl to pusfinalyje su Maroku jau nežaidė Adrienas Rabiot, Dayotas Upamecano ir Kingsley Comanas. Dabar susirgo ir abu vidurio gynėjai, nepraleidę įvarčio kovoje su Maroku, – Raphaelis Varane'as bei Ibrahimas Konate, praneša „Telegraph“.

Siekdami, kad liga dar labiau neišplistų, prancūzai izoliavo sergančiuosius, o sveikuosius paragino dažniau dezinfekuotis rankas ir laikytis saugaus atstumo.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Prancūzų triumfas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Prancūzų triumfas

Iškart imta svarstyti, kad prancūzus išguldė MERS. Tačiau greičiausiai jie, kaip ir dauguma Kataro svečių, susirgo dėl sostinėje nuolat įjungtų oro kondicionierių.

„Oro temperatūra Dohoje kiek nukrito. Ir oro kondicionieriai čia veikia visur. Stengiamės būti atsargūs, kad virusas neišplistų“, – aiškino D.Deschamps‘as.

Kol kas čempionato metu nepatvirtintas nė vienas MERS atvejis, nepranešama apie jokius simptomus, kurie nebūtų būdingi kitoms infekcijoms.

Greta futbolo – kupranugarių konkursas

K.Comaną esą kamuoja tokie patys simptomai, kaip D.Upamecano ir A.Rabiot.

Dažniausiai MERS pasireiškia aukšta temperatūra, skaudančia gerkle, sausu kosuliu ir pasunkėjusiu kvėpavimu. Gali būti su virškinamuoju traktu susijusių simptomų – pilvo skausmas, pykinimas, viduriavimas. Retais atvejais liga komplikuojasi, pavyzdžiui, į plaučių uždegimą.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Kupranugarių lenktynės
AFP/„Scanpix“ nuotr./Kupranugarių lenktynės
Masiniai susibūrimai – sporto varžybos, festivaliai – sudaro idealias sąlygas žmogui perduoti įvairias infekcines ligas. Katare vienu metu vyksta du didžiuliai renginiai – pasaulio futbolo čempionatas ir kupranugarių grožio konkursas „Camel Mzayen Club“. Jie pritraukė šimtus tūkstančių žmonių ne tik iš Vidurio Rytų, bet ir viso pasaulio šalių.

„Daugelis jų dalyvauja abiejuose renginiuose, artimai bendrauja tarpusavyje ir su kupranugariais, todėl susidaro idealios sąlygos su kupranugariais susijusių zoonotinių patogenų, turinčių epideminį potencialą, perdavimui, – rašoma medicinos žurnale „The Lancet“. – Dromedarai (vienkupriai kupranugariai) Vidurio Rytuose yra pagrindinis MERS-CoV (šią ligą sukeliančio koronaviruso – red. past.) rezervuaras.

Imago / Scanpix nuotr./Senegalo komandos fanai
Imago / Scanpix nuotr./Senegalo komandos fanai

Žmonės retkarčiais užsikrečia per tiesioginį ar netiesioginį kontaktą su MERS-CoV infekuotais kupranugariais arba kupranugarių pieno produktais“.

Pirmą kartą apie MERS-CoV, kaip apie naują žmogaus patogeną, 2012 m. pranešė Saudo Arabija. Jis yra mirtiniausias iš trijų zoonozinių koronavirusų, sukėlusių didžiulius protrūkius (kiti – sukeliantys SARS ir COVID-19).

Lapkričio pradžios duomenimis, iš viso 27 pasaulio šalys pranešė apie 2,6 tūkst. žmonių, kuriems laboratoriškai buvo patvirtintas MERS. Mirtimis baigėsi 894 susirgimai (34 proc.).

Šią gegužę Kataras pranešė apie du MERS užsikrėtusius asmenis, iš kurių vienas mirė. Abu buvo turėję kontaktų su kupranugariais ir vartoję neapdoroto kupranugarių pieno.

Futbolo gerbėjai, keliaujantys į Katarą, buvo perspėti, kad ten gresia ne vien MERS, bet ir dar septynios užkrečiamos ligos.

MERS grėsmę futbolo varžybas Katare stebintiems savo gyventojams priminė ne tik Australija, bet ir Jungtinės Karalystės tarnybos: „Užsikrėtimo rizika yra labai maža, tačiau ji gali būti didesnė tiems, kurie susiduria su tam tikrais rizikos veiksniais regione, pvz., kupranugariais.“

Bet tuo bandoma nuraminti, kad realios grėsmės vien dėl to, kad žmonės lankosi Katare ir dalyvauja masiniuose renginiuose, nėra. Verslo leidinys „Quartz“ atkreipė dėmesį, kad tokie įspėjimai dėl tam tikros rizikos keliautojams yra standartiniai. Pavyzdžiui, panašų įspėjimą dėl kelionių į Arabijos pusiasalį skelbia JAV Užkrečiamųjų ligų kontrolės ir prevencijos centras, tačiau nenurodo, kad padidintos rizikos zona yra būtent pasaulio futbolo čempionatas.

Saskačevano (Kanada) universiteto Vakcinų ir infekcinių ligų organizacijos virologė dr. Angela Rasmussen savo paskyroje „Twitter“ pakomentavo taip: „Kiek man žinoma, nėra nė vieno MERS atvejo, susijusio su pasaulio futbolo čempionatu.

Nemanau, kad yra kokių nors įtariamų atvejų, išskyrus „mačiau kosinčius žmones“. Nors MERS-CoV visada kelia susirūpinimą, šie konkretūs nuogąstavimai atrodo išgalvoti.“

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?