Rusijos kalėjimų tarnyba anksčiau penktadienį pranešė, kad Sibiro šiaurėje esančioje griežtojo režimo kolonijoje mirė pagrindinis Rusijos opozicijos veikėjas Aleksejus Navalnas, perkeltas ten tęsti jam paskirtos 19 metų laisvės atėmimo bausmės.
Pranešama apie sulaikymus Rusijoje
Rusijos opozicijos veikėjo Aleksejaus Navalno mirties aukų pagerbimo akcijose ir mitinguose sulaikyti mažiausiai 73 žmonės, pranešė Rusijos represijas stebinti žmogaus teisių grupė „OVD-Info“.
„OVD-Info“ atstovas spaudai Dmitrijus Anisimovas penktadienį CNN sakė, kad greičiausiai buvo sulaikyta dar daugiau žmonių.
Sulaikymai vyko visoje šalyje, įskaitant Murmanską, Maskvą, Rostovą prie Dono, Nižnij Novgorodą ir Sankt Peterburgą.
Maskvos prokuratūra anksčiau penktadienį įspėjo rusus, kad demonstracijos sostinėje nėra leidžiamos ir kad jų dalyviams gali būti skirtas administracinis areštas.
Maskvoje dešimtys žmonių dėjo raudonas ir baltas rožes prie Solovkų akmens – memorialo sovietų eros represijų aukoms priešais Federalinės saugumo tarnybos (FSB) pastatą, kuriame anksčiau buvo įsikūrusi liūdnai pagarsėjusi sovietų slaptoji policija.
Mažiausiai vienas žmogus buvo sulaikytas už tai, kad laikė plakatą su, regis, užrašytu žodžiu „žudikai“.
Keli žmonės taip pat buvo nufotografuoti besirenkantys padėti gėlių prie netoli Kremliaus esančio tilto, ant kurio 2015 metais buvo nužudytas V. Putino kritikas Borisas Nemcovas.
Kituose įrašuose matyti, kaip policija vaiko žmones, susirinkusius prie vieno paminklo Kazanėje centrinėje Rusijos dalyje.
Didesnės demonstracijos vyko Sakartvelo sostinėje Tbilisyje, Armėnijos sostinėje Jerevane ir Serbijos sostinėje Belgrade, kur gyvena nemažos rusų, pabėgusių iš tėvynės Maskvai pradėjus invaziją į Ukrainą, bendruomenės.
„Bijau to, kas bus dabar“
„Aš bijau. Bijau to, kas bus dabar. Bijau to, ką valstybė gali padaryti su savo piliečiais“, – sakė Maskvos gatvėje kalbintas 18-metis Markas.
28 metų Valerija sakė, kad A. Navalnas buvo „tam tikros vilties dėl geresnės ateities Rusijai simbolis“.
„Jaučiu, kad su jo mirtimi miršta ir ši viltis, – kalbėjo ekskursijų gidė. – Galvoju, kad daug žmonių tiesiog pasiduos, nes žmonėms visuomet reikia kokio nors simbolio bet kokiai opozicijai.“
A. Navalnas daug metų buvo žymiausias prezidento Vladimiro Putino kritikas ir sugebėdavo sutelkti didžiulius gatvių protestus nepaisant prieš demonstracijas nukreiptų griežtų Rusijos įstatymų.
Jis išgarsėjo tuo, kad viešindavo pareigūnų korupciją V. Putino Rusijoje.
Kiti opozicijos veikėjai ir žmogaus teisių aktyvistai taip pat buvo šokiruoti A. Navalno mirties.
Rusijos Nobelio taikos premijos laureatas Dmitrijus Muratovas A. Navalno mirtį pavadino žmogžudyste ir pridūrė, kad jis kelerius metus buvo kankinamas.
Teisių gynėjas Olegas Orlovas teigė, kad A. Navalno mirtis kalėjime yra Rusijos režimo nusikaltimas.
„Aš drebu, – sakė 22-ejų IT specialistė Marija. – Jaučiuosi tarsi netekusi giminaičio. Tai didelė netektis visai Rusijos opozicijai.“
27 metų studentas Arturas sakė negalintis patikėti naujienomis ir turintis vilties, kad oficialus pranešimas apie A. Navalno mirtį yra netiesa.
„Jei tai tikrai tiesa, tai būtų tragedija, nes A. Navalnas reiškė teigiamas permainas ateityje, ateities reformas, galinčias pagerinti mums sąlygas“, – sakė jis.
Pasak Arturo, jis pyksta dėl A. Navalno mirties ir nori išvažiuoti iš Rusijos, nes nebetiki teigiamomis permainomis.