„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Mįslingame Kremliaus taikinių sąraše atsidūręs žurnalistas M.Ganapolskis: „Nuo Rusijos niekur nepasislėpsi“

47 asmenų, kuriuos, Kijevo teigimu, Rusija užsakė nužudyti, sąraše atsidūręs žurnalistas Matvejus Ganapolskis naujienų agentūrai „Reuters“ pareiškė nematantis jokios prasmės slėptis nuo jį esą eliminuoti norinčių žudikų. Esą, jei rusai panorės jį surasti, „geografija jų nesustabdys“. Tiesa, antradienį nutekinto tariamo Rusijos taikinių sąrašo autentiškumu jau abejojama.
Matvejus Ganapolskis
Matvejus Ganapolskis / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Praėjusį antradienį tariamai nužudytas, bet kitą dieną prikeltas Arkadijus Babčenka, regis, jau pavargo. Išgirdęs eilinį prašymą duoti išskirtinį interviu, tinklalapiui 112.ua jis pareiškė, kad pokalbis portalui kainuos 50 tūkstančių, dar geriau – 60 tūkst. dolerių.

Feisbuko žinutėje šis garsus karo korespondentas, teigiantis, kad Ukrainos saugumo tarnyba (SBU), surengusi specialiąją operaciją, išgelbėjo jam gyvybę, taip pat atskleidė, kad Rusijos Pirmasis kanalas susimokėti už interviu pasiūlė pats pirmasis.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Arkadijus Babčenka – gyvas ir sveikas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Arkadijus Babčenka – gyvas ir sveikas

„Draugai, jei dar nieko nesupratote, pasakysiu paprastai: pasiūlymas galioja tik žiniasklaidai, o ne prakeiktiems propagandistams, susikiškite savo pinigus sau į užpakalį ir eikite n**ui. O jūsų kanale aš pasirodysiu. Tik vėliau. Ant tanko „Abrams“. O ne interviu“, – rašė A.Babčenka.

Sąrašas kelia abejonių – autentiškas ar ne?

Nemaloniai nustebino vadinamųjų Ukrainos patriotų tinklalapis „Mirotrovec“, beje, siejamas su A.Babčenkos nužudymą inscenizavusia ir nusikaltimo organizatorius esą sučiupusia SBU.

Portalas pranešė, kad turi 47 žmonių, kurių nužudymą užsakė Rusija, sąrašą, ir pridūrė, jog jo neskelbs, nes nenori trukdyti tyrimui. Vis dėlto „Mirotrovec“ kažkodėl nutarė paskelbti gerai žinomų ukrainiečių žurnalistų – Serhijaus Leščenkos, Mustafos Nayyemo ir kitų – pavardes.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Serhijus Leščenka
AFP/„Scanpix“ nuotr./Serhijus Leščenka

„Miegokite ramiai, mieli „draugai“. Jūs vis dar reikalingi Rusijos agresoriams, nes esate jų viltis Ukrainoje“, – po sąrašu parašė „Mirotrovec“.

Šis tinklalapis išgarsėjo dar 2016 metais, kai paskelbė karą Rytų Ukrainoje iš separatistų su Rusijos pagalba užimtų Donbaso teritoriją nušvietusių žurnalistų sąrašą. Visi jie – rusai, vakariečiai, daugiausia patys ukrainiečiai – buvo apkaltinti bendradarbiavimu su separatistais.

SBU ir Generalinė prokuratūra anksčiau skelbė, kad Kremliaus taikinių sąrašą sudaro 30 žmonių, bet vėliau skaičių padidino iki 47.

Buvo paskelbtos ne tik žurnalistų pavardės ir darbdaviai, bet ir elektroninio pašto adresai bei telefono numeriai.

Sulaukę kritikos tarptautiniu mastu, Ukrainos politikai tik pasveikino „Mirotvorec“. Tarp tokių buvo parlamentaras Antonas Heraščenka, taip pat – vidaus reikalų ministras Arsenas Avakovas, separatistų pagalbininkais išvadinęs ir tuos, kurie sukritikavo sąrašo paskelbimą.

Turbūt nenuostabu, kad ir dabar kai kuriems žurnalistams kyla abejonių, ar SBU tikrai turi autentišką Rusijos taikinių sąrašą, kuriame – 47 žmonės.

Antradienį nutekintą taikinių sąrašą paskelbė portalas strana.ua, tiesa, pats siejamas su Rusijos saugumo tarnybomis. Įdomu tai, kad sąraše paties A.Babčenkos nėra, o dalis jame esančių žmonių dabar teigia, jog jiems SBU rodė visai kitą sąrašą.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Arkadijus Babčenka ir Jurijus Lucenka
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Arkadijus Babčenka ir Jurijus Lucenka

„Kyla daug abejonių dėl sąrašo autentiškumo. Neturime jokių galimybių sužinoti, ar jis tikras, ar jį ant cigarečių pakelio surašė Antonas Heraščenka.

SBU ir generalinė prokuratūra anksčiau skelbė, kad Kremliaus taikinių sąrašą sudaro 30 žmonių, bet vėliau skaičių padidino iki 47.

A.Babčenkos nužudymą, pasak SBU, organizavo jau sulaikytas Borisas Germanas.

Taikinių sąrašą jis pats to nežinodamas dar gegužės 21 dieną perdavė Ukrainos kontržvalgybai, o jį gavo iš maskviečio Viačeslavo Pivovarniko – Vladimiro Putino fondo darbuotojo, anksčiau kaltinto separatistų Donbase finansavimu. Tiesa, taip teigia pats B.Germanas.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Borisas Germanas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Borisas Germanas

Geriau tikėti grėsme, nei netikėti

Žurnalistai sudaro maždaug trečdalį sąrašo, jame taip pat yra tinklaraštininkų ir aktyvistų. Ukrainos pareigūnai su tariamais taikiniais jau pabendravo ir pasiūlė jiems apsaugą.

Tarp tokio pasiūlymo sulaukusių žurnalistų – ukrainietis M.Ganapolskis ir garsus rusų žurnalistas Jevgenijus Kiseliovas, kurie patys pasipasakojo apie susitikimą su teisėsaugininkais.

J.Kiseliovas: „Jei esi politinis žurnalistas, apžvalgininkas ir pasirenki pusę – o aš pasirinkau Ukrainą, na, tam tikrų rizikų yra.“

64-erių M.Ganapolskiui Ukrainos valstybė pasiūlė apsaugą: esą jis irgi laikomas Rusijos taikiniu. Ar jis sutiko būti saugomas, neskelbiama, bet žurnalistikos veteranas mano, kad sprendimas bėgti į Vakarus jam niekuo nepadėtų.

Esą tai jau parodė buvusio Rusijos šnipo Sergejaus Skripalio ir jo dukters Julijos apnuodijimas nervus paralyžiuojančia medžiaga Anglijoje šių metų kovą.

„Skripaliai buvo apnuodyti Didžiojoje Britanijoje, – teigė M.Ganapolskis. – Žudiko nusiuntimas kainuoja tiek, kiek lėktuvo bilietas. Ne sezono metu bilietai pigesni. Be to, dabar būna pigių oro linijų. Todėl šiuo atveju geografija nėra svarbi.“

Vakarų Ukrainoje gimęs M.Ganapolskis 1973 metais atvyko gyventi į Maskvą ir po Sovietų Sąjungos žlugimo išgarsėjo atvira ir pagrįsta kritika Rusijos teisėsaugai – dėl korupcijos ir žodžio laisvės varžymo.

Į Ukrainą jis sugrįžo 2014-aisiais, kai Rusija aneksavo Krymą. Šalies prezidentas Petro Porošenka suteikė M.Ganapolskiui Ukrainos pilietybę.

Savo ruožtu vienas televizijos NTV įkūrėjų J.Kiseliovas į Ukrainą atvyko dar 2008 metais. Jis anuomet aiškino, kad Kremlius išstūmė jį iš pagrindinių žiniasklaidos kanalų.

Nuotr. iš „YouTube“/Jevgenijus Kiseliovas
Nuotr. iš „YouTube“/Jevgenijus Kiseliovas

„Aš nekenčiu Putino. Jo nebijau. Nesakau, kad kartais nebijau dėl savo gyvybės ar šeimos, draugų ir giminaičių saugumo. Tačiau jaučiu tik pasišlykštėjimą“, – „Reuters“ teigė J.Kiseliovas.

Jis remia Ukrainą konflikte su Rusija dėl Krymo ir dėl Kremliaus įplieksto karo Donbase: „Jei esi politinis žurnalistas, apžvalgininkas ir pasirenki pusę – o aš pasirinkau Ukrainą, na, tam tikrų rizikų yra.“

Ukraina dėl A.Babčenkos nužudymo inscenizavimo sulaukė ir komplimentų, ir kritikos. Vienų teigimu, operacijos pobūdį galima pateisinti, nes sučiupti pasikėsinimo organizatoriai – nors tikrų faktų SBU kol kas nepateikia. Kiti kalba, kad Kijevas pakirto Ukrainos patikimumą sąjungininkų akyse.

Pačiam M.Ganapolskiui atrodo geriau tikėti grėsme, nei ja netikėti: „Babčenka patikėjo, kad pavojus tikras, ir galbūt būtent tai išgelbėjo jam gyvybę.“

VIDEO: Konferencijoje pasirodęs A.Babčenka: žinia apie jo mirtį buvo speciali operacija
VIDEO: Ukraina paviešino įtariamo žurnalisto nužudymo sąmokslo sumanytojo sulaikymo vaizdo įrašą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs