Gyvūnai aplink katastrofos vietą buvo skaičiuojami ir tiriami maždaug trejus metus. Tai esą buvo patikimiausias būdas išmatuoti radiacijos poveikį gamtai, britų visuomeninio transliuotojo BBC interneto svetainė cituoja žurnalą „Ecological Indicators“.
Mokslininkų komanda 2006–2009 metais skaičiavo ir tyrė vabzdžius, amfibijas, reptilijas, paukščius ir žinduolius. Aplink Černobylį rastas gyvūnų rūšis ir kiekvienai rūšiai priklausančių gyvūnų skaičių jie lygino su gyvūnų skaičiumi panašiose, tačiau radiacijos neužnuodytose vietose.
Mokslininkų surinkti duomenys rodo, kad aplink Černobylį mažėja žinduolių ir reptilijų biologinė įvairovė. „Tiesa yra tokia, kad radiacijos žala yra tokia didelė, kad jos neįmanoma išmatuoti“, – BBC sakė vienas tyrimo autorių profesorius Timothy Mousseau iš Pietų Karolinos universiteto (JAV).
Tyrimo duomenys rodo, kad siaubingas radiacijos poveikis itin gerai matyti pažvelgus į paukščius. Ant kojų, kaklų ir aplink akis mokslininkai pastebėjo daugybę auglių.
Tiesa, su tokiais ir panašiais atradimais sutinka ne visi, o ypač kritiškai juos vertina mokslininkas iš Ukrainos Sergejus Gaščiakas. Naujausių surinktų duomenų jis negalėjo pakomentuoti, bet anksčiau BBC yra tikinęs visiškai priešingai. „Gyvūnija aplink Černobylį klesti, nes ten jų praktiškai nepasiekia žmonių įtaka“, – anksčiau sakė S.Gaščiakas.