Berlynas yra vienintelis miestas, kuriame ši ceremonija vyks jau antrą kartą po 1994 metų. Vokietijos sostinę MTV vadovybė pasirinko siekdama pažymėti 20–ąsias Berlyno sienos griuvimo metines, kurios bus minimos lapkričio 9 dieną.
„Šiais metais Europos muzikos apdovanojimų ceremonija yra nepaprasta, nes be tradicinių šventės bei muzikavimo elementų ji turi ir vienybės tematiką“, – sakė MTV tarptautinio padalinio vadovas Billas Roedy.
Legendinė airių grupė „U2“ surengs nedidelį pasirodymą priešais Brandenburgo vartus, vėliau stadione „O2 World“ vyks apdovanojimų įteikimas. Bilietai į „U2“ koncertą buvo platinami nemokamai internetu ir buvo išgraibstyti per kelias valandas.
„U2“ koncertas prie anksčiau Rytų ir Vakarų Vokietiją skyrusios sienos Brandenburgo vartų yra reikšmingas ir pačiai grupei . Septintasis grupės albumas „Achtung Baby“ buvo įrašytas Berlyne 1990 metais, o jų singlas „One“ buvo parašytas sienos griuvimo išvakarėse.
Europos muzikos apdovanojimams (EMA) 13–oje kategorijų yra nominuoti populiariausi atlikėjai ne tik iš Europos, bet ir iš Šiaurės bei Pietų Amerikos šalių.
Praėjusiais metais EMA ceremonija vyko Liverpulyje, joje triumfavo amerikiečiai skandalingoji Britney Spears (Britni Spirs), reperis Kanye West ir popmuzikos žvaigždė Pink. Mėgstamiausiu Europos atlikėju tapo turkas Emre Aydinas.
Tarp šių metų nominantų, be naujokų Lady Gaga ir anglų elektropop muzikos dueto „La Roux“, yra tokios įžymybės kaip pankroko grupė „Green Day“, Shakira, hiphopo atlikėjas Jay–Z. Į kovą geriausio Europos atlikėjo/grupės kategorijoje (Best European Act) stos suomių grupė „Deep Insight“ ir italai „Lost“, kurie šiemet nurungė „Jonas Brothers“ ir gavo 2009 metų geriausios grupės TRL apdovanojimą.
Šaltojo karo laikais Rytų Vokietijos jaunimą pasiekdavo Vakarų pasaulio muzika.
„Rytų Vokietijos jaunimas mėgo visą tą gyvą, nuotaikingą kultūrą, nes buvo jos labai ištroškę, – sakė Laisvojo Berlyno Universiteto sociologas Frithjofas Hageris. – Jie norėjo ištrūkti iš žiaurios ir pilkos jų šalies kasdienybės ir patirti kažką nauja ir gražaus“.
Pasak Berlyno mero Klauso Wowereito, sienos griuvimas turėjo didelės įtakos šalies menininkams. Nugriovus sieną, „Berlyne buvo išlaisvinta Vakarų dvasia su kūrybine menine energija bei muzikiniais impulsais“, pridūrė jis.