Daugiau „Foreign Policy“
- Nesėkmių gniuždoma Rusija žlunga mūsų akyse
- Rusija turi ambicijų ir už Ukrainos ribų
- Šiurpi realybė: naujoji rusų karta šlovina karą, mirtį ir Vladimirą Putiną
Rusijos prezidento Vladimiro Putino beprotybė telkia išsivysčiusias demokratijas, bet tuo pat metu spartina Eurazijos tvirtovės iš laisvojo pasaulio priešų statybą.
Revizionistinės autokratijos – Kinija, Rusija, Iranas ir, mažesniu mastu, Šiaurės Korėja – ne tik siekia galios savo regionuose. Jos kuria tarpusavyje susijusias strategines partnerystes didžiausiame pasaulio sausumos masyve ir puoselėja prekybos bei transporto tinklus, kurie yra nepasiekiami JAV doleriui ir JAV kariniam laivynui. Kol kas tai nėra visavertis autokratijų aljansas. Tačiau tai yra darnesnis ir pavojingesnis priešininkų blokas nei bet kas, su kuo Jungtinės Valstijos buvo susidūrusios per pastaruosius dešimtmečius.
Visi didieji šių laikų konfliktai vyko dėl Eurazijos, kur koalicijos kovojo dėl dominavimo šiame superkontinente ir jį supančiuose vandenynuose. Iš tiesų Amerikos amžius buvo Eurazijos amžius: svarbiausia JAV, kaip supervalstybės, užduotis buvo išsaugoti pasaulio pusiausvyrą išlaikant Euraziją susiskaldžiusią.
Dabar Jungtinės Valstijos vėl vadovauja demokratinių sąjungininkų koalicijai Eurazijos pakraščiuose prieš centre esančių varžovų grupę, o svarbiausios svyruojančios valstybės manevruoja siekdamos pranašumo.
Tokios šalys kaip Turkija, Saudo Arabija ir Indija dėl savo geografinės padėties ir turimos įtakos vaidina itin svarbų vaidmenį šioje varžybų eroje. Daugeliu atvejų šios galybės pasiryžusios žaisti abiejose pusėse. Norint suvaldyti Eurazijos iššūkį, reikės stiprinti ryšius Jungtinių Valstijų aljansų tinkluose ir tarp jų. Vis dėlto dabartinis momentas toks bauginantis dėl to, kad oportunistinės svyruojančios valstybės taip pat formuos kovą tarp Eurazijos tvirtovės ir laisvojo pasaulio.