Nadija Savčenko – jau Ukrainoje: suvienys šalį ar supjudys politikus?

708 dienas Nadija Savčenko matė tik grotas Rusijos kalėjimo kameroje arba teismo salėje, bet trečiadienį buvo pagaliau sugrąžinta namo po mainų į du Ukrainoje pagautus Rusijos agentus. N.Savčenko išlaisvinimą pasveikino visas demokratinis pasaulis, tačiau Kijeve yra ir būgštavimų. Garsioji kalinė gali daug ką pakeisti. Tiesa, nebūtinai į gerąją pusę.
Nadija Savčenko iš lėktuvo išlipo basa
Nadija Savčenko iš lėktuvo išlipo basa / „Scanpix“ nuotr.

„Radio Free Europe“ apžvalgininkas Brianas Whitmore'as itin optimistiškas ir kalba apie „naująją Ukrainos viltį“.

Jo teigimu, į Ukrainą grįžo toks žmogus, kokio šaliai jau seniai trūko – asmenybė su nesuteptu moraliniu autoritetu ir biografija, kurios negadina korupcija. Žmogus, kuris nuolat skelbė bado streikus ir taip kėlė pavojų savo gyvybei, kuris kaišiojo vidurinį pirštą teisme.

Su kuo tikslingiau lyginti?

„Nadija Savčenko gali tapti Ukrainos Vaclavu Havelu ar Nelsonu Mandela“, – tokį palyginimą, kuris sulaukė ir nusistebėjimų, tinkle „Twitter“ tėškė B.Whitmore'as.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Išlaisvinta Ukrainos herojė Nadija Savčenko Kijeve
AFP/„Scanpix“ nuotr./Išlaisvinta Ukrainos herojė Nadija Savčenko Kijeve

Kad jos Ukrainoje laukia šviesi ateitis, esą rodo vien tai, kad šalies pilietinė visuomenė aktyvumu ir brandumu ir taip „šviesmečiais lenkia politinę klasę“.

N.Savčenko neva galės spausti porevoliucinę valdžią griebtis reformų, o žmonės ją tikrai palaikys. Ukrainiečiai jau paskelbė peticiją, kuria prezidentas Petro Porošenka raginamas užleisti postą išlaisvintajai kalinei.

Ukrainietės charakteris toks, kad į Kijevą galbūt sugrįžo ne būsimasis šalies Vaclavas Havelas, o audringasis Malcolmas X.

Vis dėlto tikrai galima ginčytis, ar N.Savčenko kada nors apskritai prilygs žymiajam čekų disidentui ir legendiniam kovotojui su apartheidu Pietų Afrikos Respublikoje.

„The Moscow Times“ jau pastebėjo, jog šios ukrainietės charakteris toks, kad į Kijevą galbūt sugrįžo ne būsimasis šalies V.Havelas, o audringasis Malcolmas X. Šį afroamerikietį aktyvistą nuolat lydėjo smurto ir neapykantos skatinimas.

Trečiadienį, vos nusileidusi Kijevo Borispolio oro uoste, N.Savčenko tikrai jautėsi nepatogiai. Bet vis tiek išrėžė ugningą kalbą, kuri buvo tokia, lyg ji jau būtų visos Ukrainos lyderė.

„Parlamente turėsime tokius žmones, kurie bus jo verti. Gyvensime geriau – taip, kaip nusipelno save gerbiantys žmonės“, – sugriaudėjo ukrainietė, kuri iš lėktuvo išlipo ir žmonėms pasirodė basa.

„Scanpix“/AP nuotr./Išlaisvinta Ukrainos herojė Nadija Savčenko Kijeve
„Scanpix“/AP nuotr./Išlaisvinta Ukrainos herojė Nadija Savčenko Kijeve

Bet ji vis dėlto pridūrė: „Jei atvirai, nežinau, kaip tai padaryti. Negaliu pažadėti, kad rytoj bus geriau.“

Ukrainiečiams nėra už ko daugiau kabintis

Rytų Europos studijų centro analitikas Linas Kojala 15min pabrėžė, kad N.Savčenko jau dabar reikėtų laikyti politine lydere.

„Galbūt ji neturės didelės galios, nes bus paprasta parlamentarė. Bet ji ukrainiečiams yra simbolis ir įkvėpimo šaltinis, o valdžiai – sąžinės balsas. Juk vyriausybei kol kas nepavyksta įgyvendinti pomaidaninių pažadų.

Valdžią reikia įkvėpti priimti sprendimus, kurių reikalauja visuomenė, nes dabar politikais nebepasitikima. Tad N.Savčenko gali reikšti tam tikrą politinės sistemos atgimimą“, – svarstė L.Kojala.

L.Kojala: „Visuomenė po Maidano vystosi labai sparčiai: kuriasi įvairios pilietinės organizacijos, ir jos nori permainų. Deja, pakilus į aukščiausią lygmenį reformų nematyti.“

Ekspertas sutiko, kad lyginti N.Savčenko su V.Havelu ar N.Mandela dar tikrai per anksti: „Tai rodo, kokia situacija Ukrainoje. Šalyje iš tiesų vyrauja gana pesimistinės nuotaikos, grįžta skepsis kalbant apie politinį elitą.“

„Ypač reiktų kalbėti apie elito negebėjimą suspėti su visuomenės raida. O visuomenė po Maidano vystosi labai sparčiai: kuriasi įvairios pilietinės organizacijos, ir jos nori permainų. Deja, pakilus į aukščiausią lygmenį reformų nematyti.

O štai N.Savčenko yra karo herojė, kovojusi Irake ir visu savo gyvenimu įrodžiusi, kad nebijo imtis didžiulių darbų. Tad ji tampa ženklu, kad Ukraina gali pasikeisti. Juk nėra už ko daugiau kabintis – dabartiniai lyderiai jau prarado pasitikėjimą“, – kalbėjo L.Kojala.

Bus sunku priprasti prie naujo vaidmens

Jis vis dėlto siūlo nepervertinti N.Savčenko galimybių – esą net didžiulį moralinį autoritetą turinti sugrįžėlė greičiausiai netaps ledlaužiu, galinčiu sutriuškinti visas tas oligarchines ir korupcines struktūras.

Be to, Vakaruose jau girdėti svarstymų, kad ukrainietei gali būti nelengva sklandžiai įsijungti į šalies politiką. Esą jos pažiūros gana nacionalistinės ir net vadintinos prieštaringomis, be to, moteris Donbase priklausė savanorių batalionui „Aidar“, garsėjančiam radikaliomis pažiūromis.

„Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr./Bataliono „Aidar“ kariai
„Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr./Bataliono „Aidar“ kariai

„Taip, jai gali būti sunku pereiti į naują lygmenį. Iki šiol ji buvo kovotoja: ji kariavo, kalėjo. Jei N.Savčenko bandys tapti politine veikėja, jai, aišku, reikės keisti retoriką, apgalvoti savo pareiškimus ir suvokti, kokią atsakomybę už visą Ukrainą neša.

Manau, kad ji tikrai gali susidurti su problemomis. O ir sprendimai politikoje yra sudėtingesni. N.Savčenko gali pakišti koją patirties stoka – pereinamasis laikotarpis greičiausiai bus nelengvas“, – sutiko L.Kojala.

Žinoma, pasak eksperto, galbūt paaiškės, kad N.Savčenko yra labai talentinga ir sugebės greitai prisitaikyti: „Tačiau žvelgiant į jos praeitį ir biografiją galima spėti, kad bus sunku.“

Pradės tampyti politinės partijos

Tuo metu Ukrainos prezidentas P.Porošenka keblioje situacijoje – jau dabar.

Viena vertus, jis iš tiesų išpildė savo pažadą išlaisvinti Ukrainos karo didvyrę ir parvežti ją namo. Mainai P.Porošenkai įvyko pačiu laiku: prezidento populiarumas smukęs, tad jam reikėjo tokios nacionalinės pergalės.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Ukrainos prezidentas Petro Porošenka
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Ukrainos prezidentas Petro Porošenka

Tačiau dabar jam reikės dalintis dėmesiu su šia sunkaus charakterio asmenybe. Ironiška, kad į Ukrainą sugrąžinta N.Savčenko bent jau teoriškai yra P.Porošenkos politinė priešininkė.

Kariškė buvo išrinkta į Aukščiausiąją Radą iš Julijos Tymošenko partijos „Batkivščyna“ sąrašo, o pastaroji šįmet pasitraukė iš valdančiosios koalicijos.

N.Savčenko jau patikino neturinti ko bijoti, tad tikrai nesikuklins išsakydama savo nuomonę apie politinius procesus šalyje, taip ji tampa tikru galvos skausmu P.Porošenkai. Kokie gali būti jų santykiai?

„Aišku, P.Porošenka neturėjo kito pasirinkimo – juk N.Savčenko yra kovos prieš okupaciją, prieš bandymą suskaldyti Ukrainą, simbolis.

Santykiai, žinoma, gali būti įtempti, bet pačiam P.Porošenkai N.Savčenko susigrąžinimas tikrai yra gera žinia, kuri pakels visuomenės nuotaikas – kad ir kelioms dienoms. Juk žiniose dominuoja ne korupcija, ne Panama Papers, o N.Savčenko.

N.Savčenko jau tapo Aukščiausiosios Rados Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto nare.

Vis dėlto manau, kad ilgainiui ją ims tampyti įvairios politinės jėgos – ne tik J.Tymošenko partija. N.Savčenko manevruoti tikrai bus nelengva – vieningo Maidano fronto nėra“, – 15min teigė L.Kojala.

Analitikas mano, kad N.Savčenko dar ir pati nežino, ar galėtų kurti naują partiją – tiesiog spėlioti dar per anksti: „Visų pirma matysime kitų partijų bandymus ją išnaudoti. Gali būti, kad ji bandys išlaikyti kuo daugiau nepriklausomybės, neutralumo.“

Ketvirtadienį N.Savčenko jau tapo Aukščiausiosios Rados Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto nare.

Skelbiama, kad ji nekantrauja kuo greičiau pradėti dirbti, o pirmąja jos darbo parlamente diena numatyta gegužės 31-oji, antradienis.

VIDEO: Nadijos Savčenko sutikimas Ukrainoje

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis