Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

NATO generalinis sekretorius A.Rasmussenas: Aljansas turi būti pasirengęs duoti atkirtį Rusijos agresijai

NATO generalinis sekretorius Andersas Foghas Rasmussenas pirmadienį Vašingtone pasakė įspūdingą kalbą, kurioje Rusijos veiksmus Ukrainoje aiškiai įvardijo kaip agresiją. Jis taip pat pažymėjo transatlantinių ryšių stiprinimo svarbą Rusijos agresijos akivaizdoje. Pateikiame A.F.Rasmusseno kalbos santrauką.
Andersas Foghas Rasmussenas
Andersas Foghas Rasmussenas / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Neseniai mes paminėjome sąjungininkų išsilaipinimo Normandijoje 70-ąsias metines. Jos mums ne tik priminė apie karo baisumus, bet ir apie tai, ką gali nuveikti prieš tironiją susivienijusios tautos.

Rusijos neteisėti ir neligitimūs veiksmai skatina ir kitus autokratinius režimus sekti jos pavyzdžiu.

Nuo to laiko NATO aljansas stiprino laisvę, taiką ir klestėjimą Europoje ir Šiaurės Amerikoje. Jis gynė mūsų vertybes – asmens laisvę, demokratiją, žmogaus teises ir įstatymo viršenybę.

Šiandien šioms vertybėms yra iškilusi grėsmė. Nestabilumų lankas driekiasi nuo Artimųjų Rytų ir Šiaurės Afrikos, auga įtampa ir teritoriniai ginčai Azijoje.

Revizionistinė Rusija laužo tarptautinės bendruomenės taisykles ir pamina pasitikėjimą.

Rusija ne tik stengiasi atkurti savo įtakos zoną. Ji pasikėsino į taisyklėmis grįstą tarptautinę sistemą, kurią mes kūrėme dešimtmečiais. Rusijos neteisėti ir nelegitimūs veiksmai skatina ir kitus autokratinius režimus sekti jos pavyzdžiu.

Geriausias būdas kovoje su šiomis grėsmėmis yra pasitikėjimas mūsų pačių vertybėmis ir transatlantinius ryšių, esančių tarptautinės tvarkos pagrindu, stiprinimas.

Revizionistinė Rusija laužo tarptautines bendruomenės taisykles ir pamina pasitikėjimą.

Nuo pat Antrojo pasaulinio karo transatlantinis ryšys buvo efektyviausias atsakas kiekvienam iššūkiui – Šaltajam karui, Balkanų, Afganistano ir finansinei krizėms. 

Amerika ir Europa dirba ir prekiauja kartu. Jei tai neišvengiama, jos ir kovoja kartu. Tokiu būdu mes apgynėme savo tautas ir atstovėjome savo vertybes.

Šiandien mes privalome skirti didelį dėmesį energetiniam saugumui. Didelė dalis Europos šalių šiuo metu priklauso nuo dujų ir naftos tiekimo iš Rusijos. Turime atsikratyti šios priklausomybės. Rusija Ukrainoje pademonstravo, kad gali bet kada užsukti dujų tiekimą. Atsikratyti šios priklausomybės  yra didelės strateginės svarbos uždavinys.

Transatlantinis ryšys turi būti atnaujintas, kad ir toliau būtų toks pats sėkmingas. Džiaugiuosi prezidento Baracko Obamos sprendimu skirti milijardą dolerių Europos saugumo stiprinimui. Toks žingsnis rodo, kad JAV yra rimtai nusiteikusi užtikrinti saugumą Europoje. Dabar laikas įsipareigojimą saugumui sustiprinti ir kitoms Aljanso valstybėms.

Kai kurios Europos šalys gali ir privalo padaryti daugiau. NATO yra draudimo kompanija, sauganti nuo nestabilumo. Visos valstybės turi įnešti savo įmokas. 

Laisvė nėra įgimta būsena. Už ją buvo kovojama, kenčiama ir mirštama. Mes turime būti pasiryžę apginti savo vertybes ir išlikti stiprūs bei vieningi, taip stiprindami transatlantinę bendruomenę.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų