Po susitikimo su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu D.Trumpas antradienį daugelį vėl nustebino pareiškęs, kad tokios mažos šalies kaip Juodkalnija žmonės yra „agresyvūs“ ir gali išprovokuoti Trečiąjį pasaulinį karą.
Kai vienas televizijos „Fox News“ žurnalistas paklausė, ar būtų protinga juos ginti, D.Trumpas atsakė: „Suprantu, ką sakote. Aš keliu tą patį klausimą.“
Šis prezidento pareiškimas puikiai atspindi jo „Amerika – pirmiausia“ strategiją ir senas JAV abejones, ar protinga gelbėti mažesnes į bėdą pakliuvusias sąjungininkes Europoje, rizikuojant sukelti dar didesnio masto konfliktą.
Vienas NATO pareigūnas tiesiogiai šio Juodkalnijos pavyzdžio nepaminėjo, tačiau pabrėžė, kad praėjusią savaitę Briuselyje vykusiame NATO viršūnių susitikime D.Trumpas dar kartą patvirtino Vašingtono įsipareigojimus Aljansui.
„NATO (sutarties) 5-asis straipsnis dėl kolektyvinės gynybos yra besąlygiškas ir tvirtas kaip geležis. Tai reiškia, kad ataka prieš vieną (narę) yra ataka prieš visas“, – sakė pavardės nenorėjęs skelbti pareigūnas naujienų agentūrai AFP.
„Prezidentas D.Trumpas aiškiai pasakė, kad JAV yra visiškai įsipareigojusi NATO, ir mūsų aljansas yra tvirtas“, – patikino jis.
„Penktasis straipsnis buvo inicijuotas tik vieną kartą – palaikant JAV po (2001 metų) rugsėjo 11-osios atakų, – tęsė pareigūnas. – Tai lėmė NATO didžiausią visų laikų operaciją Afganistane, kur šimtai tūkstančių karių iš Europos, įskaitant Juodkalniją, taip pat Kanados stojo petys į petį su JAV kariais, ir daugiau nei tūkstantis jų už tai sumokėjo savo gyvybe“, – pridūrė pareigūnas.
Juodkalnija įstojo į NATO 2017 metais. Šis jos žingsnis įtvirtino šalies pasiryžimą eiti Vakarų keliu ir supykdė Rusiją, kuri Balkanus tradiciškai laikė savo įtakos zona.