„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

NATO ragina Rusiją atnaujinti dialogą

Rusija per anksti nusprendė nutraukti diplomatinis ryšius su NATO, bet Aljansas ragina Maskvą atšaukti šį sprendimą ir dėl taikos bei saugumo vėl dalyvauti NATO ir Rusijos taryboje, antradienį vakare spaudos konferencijoje Rygoje sakė Aljanso generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas.
Jensas Stoltenbergas
Jensas Stoltenbergas / Luko Balandžio / 15min nuotr.
Temos: 2 NATO Rusija

Jis pažymėjo, kad antradienį vyko išsamios NATO užsienio reikalų ministrų diskusijos dėl trijų klausimų: Rusijos pajėgų sutelkimo netoli Ukrainos sienos, Baltarusijos autoritarinio lyderio Aliaksandro Lukašenkos režimo veiksmų ir svarbaus NATO vaidmens ginklų kontrolės srityje.

J.Stoltenbergas akcentavo, kad padėtis Ukrainoje ir aplink ją vis dar nestabili ir neprognozuojama, be to, nėra aiškūs Rusijos ketinimai.

„Matome nepagrįstą ir nepaaiškintą pajėgų sutelkimą. Jį taip pat lydi stipresnė retorika ir dezinformacija.

Žinome, kad Rusija praeityje yra panaudojusi jėgą prieš Ukrainą ir kitas kaimynes. Vieningai ketiname sulaikyti Rusiją nuo bet kokių tolesnių agresyvių veiksmų“, – sakė NATO generalinis sekretorius.

Aljanso šalių užsienio reikalų ministrai ragina Rusiją veikti skaidriai, deeskaluoti padėtį ir sumažinti įtampą. J.Stoltenbergas pažymėjo, kad bet kokia tolesnė Rusijos agresija Ukrainos atžvilgiu atsieitų labai brangiai ir sukeltų rimtų politinių bei ekonominių pasekmių.

„Ministrai aiškiai pasakė, kad nereikėtų neteisingai suprasti NATO įsipareigojimų. Mes visi laikomės drauge, kad saugotume ir gintume visus savo sąjungininkus. Ir toliau aktyviai sieksime... turėti visus būtinus planus. Tuo pačiu metu toliau užtikrinsime politinę ir praktinę paramą savo partnerei Ukrainai“, – sakė J.Stoltenbergas.

Jis paaiškino, kad dėl Rusijos agresyvaus elgesio NATO ir toliau laikysis dvejopos pozicijos Rusijos atžvilgiu – gynybos ir atgrasymo priemonių.

Ministrai taip pat aptarė padėtį prie išorinių NATO ir Europos Sąjungos sienų, A.Lukašenkos režimo veiksmus – naudojimąsi pažeidžiamais žmonėmis siekiant daryti spaudimą Lenkijai, Latvijai ir Lietuvai.

J.Stoltenbergas pabrėžė, kad tai ciniška ir nežmoniška, ir kad NATO ministrai aiškiai išreiškė savo paramą paveiktoms sąjungininkėms bei solidarumą su jomis. Generalinis sekretorius taip pat sakė, kad NATO glaudžiai bendradarbiauja su ES, siekdama atremti šią hibridinę kampaniją.

Pasak J.Stoltenbergo, užsienio reikalų ministrai taip pat aptarė ginklų kontrolę, nusiginklavimą ir masinio naikinimo ginklų neplatinimą. Jis pabrėžė, kad tai yra vienas NATO prioritetų, nes ji remia pasaulio be branduolinių ginklų idėją ir po Šaltojo karo reikšmingai sumažino savo branduolinį arsenalą.

„Taip pat remiame svarbius ginklų kontrolės susitarimus. Matome nerimą keliančių tendencijų. Rusija ir Kinija reikšmingai didina savo arsenalus, susitarimai žlugdomi. NATO sąjungininkės yra įsipareigojusios tęsti mūsų pastangas stiprinti ginklų kontrolę. Gyvename pavojingame pasaulyje, mus reikia daugiau nuspėjamumo ir skaidrumo“, – sakė J.Stoltenbergas.

Anot jo, ministrai toliau aptarinės kitą Aljanso strateginę koncepciją – ji turi būti priimta per NATO viršūnių susitikimą Madride 2022 metais. Ši koncepcija atspindės naują saugumo aplinką, patvirtins Aljanso vienybę ir vertybes, ja bus tęsiama adaptacija, sakė generalinis sekretorius.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs