„Beveik taip greitai kaip turistai“ – NATO per viršūnių susitikimą birželį deklaravo, kad Europoje labai svarbus „karinis Šengenas“. Sąjungininkai įsipareigojo mokytis vieni kitų sienas kirsti greičiau – diplomatinius leidimus išduoti per penkias dienas ar dar sparčiau esant skubiam judėjimui, užtikrinti tiekimo linijas, komunikacijos ir koordinacijos tinklus, o kaip viskas veikia, turi patikrinti pratybos pavadinimu „Trident Juncture“.
„Iš tiesų gana neįtikėtina, kad perkelti karius per Europą esant krizei sunkiau nei turistus Šengeno zonoje“, – pastebi Nyderlandų kariuomenės atstovas Hansas Damenas.
NATO kariai trečiadienį iš Britanijos persikėlė į Nyderlandus ir Vokietijos, Danijos, NATO nepriklausančios Švedijos keliais vyksta į Norvegiją.
Pagal scenarijų ją užpuolė neįvardyta valstybė. Pratybose dalyvaus apie 50 tūkstančių karių, 50 lėktuvų, 60 laivų, 10 tūkstančių transporto priemonių.
„Esmė parodyti, kad galime pasiųsti daugybę technikos, visiškai ją įvaldyti ir panaudoti mūšyje, kad ir kur jis vyktų“, – pasakoja Didžiosios Britanijos dalinio atstovas Busby Anzio.
Rusija pastaruoju metu pajėgas per pratybas skelbia permetinėjanti dar didesniais kiekiais, bet pagal NATO standartą – tai didžiausios pratybos nuo pat Šaltojo karo pabaigos. Pajėgų sutelkimas bus baigtas iki spalio 25 dienos, kai Skandinavijos Šiaurėje oras jau atšalęs ir tai papildomas išbandymas ne tik prie šiltesnių orų pripratusiems amerikiečių ar Vakarų europiečių kariams, bet ir jų automobiliams, važinėsiantiems slidesniais keliais.
Į pratybas pakviesta po du Rusijos ir Baltarusijos stebėtojus.