Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2013 10 23 /16:00

NATO vadovas Andersas Foghas Rasmussenas kviečia Rusiją bendradarbiauti glaudžiau ir laikytis skaidrumo

Dabartinio bendradarbiavimo su Rusija siekiant stabilumo Afganistane ir kovojant su terorizmu bei narkotikais nepakanka. Būtina susitarti dėl priešraketinės gynybos ir nesaugios ginkluotės sunaikinimo, o karines pratybas rengti kaip įmanoma skaidriau. Taip trečiadienį Briuselyje po NATO-Rusijos tarybos posėdžio pareiškė Aljanso generalinis sekretorius Andersas Foghas Rasmussenas.
Andersas Foghas Rasmussenas
Andersas Foghas Rasmussenas / nato.int nuotr.

Šios tarybos, kuri veikia nuo 2002 m., posėdis surengtas po ilgos pertraukos. Jame pirmą kartą dalyvavo Rusijos gynybos ministras generolas Sergejus Šoigu. Buvęs nepaprastųjų situacijų ministras, trumpai – Maskvos apskrities gubernatorius ir vienas iš partijos „Vieningoji Rusija“ pirmininkų, šias pareigas eina nuo praėjusio lapkričio.

Dviejų valandų susitikimą NATO vadovas pavadino produktyviu. Jo metu buvo aptartas praktinis bendradarbiavimas, pasikeista nuomonėmis apie aktualius tarptautinio saugumo klausimus, visų pirma – situaciją Artimuosiuose Rytuose, įskaitant Siriją.

„Mes kartu darome daugiau nei kada nors anksčiau“, – pažymėjo A.F.Rasmussenas, vertindamas santykius su Rusija.

gazeta.ru nuotr./Sergejus Šoigu
gazeta.ru nuotr./Sergejus Šoigu

Jis paminėjo keletą sričių, kuriose sėkmingai bendradarbiaujama, pavyzdžiui, kovą su terorizmu. NATO-Rusijos taryba pasmerkė teroro ataką Volgograde, kur buvo susprogdintas autobusas, ir išreiškė užuojautą aukoms bei jų šeimoms. 

„Niekada negalima pateisinti tokių apgailėtinų atakų prieš nekaltus žmones. Niekas neturėtų abejoti visų NATO-Rusijos tarybos narių nusiteikimu petys petin kovoti su terorizmu“, – kalbėjo generalinis sekretorius.

Jis teigiamai įvertino pažangą kovojant su išpuoliais viešajame transporte – mokslininkų sukurtą technologiją, kuri padeda aptikti sprogmenis viešose vietose, pavyzdžiui, oro uostuose, metro ir traukinių stotyse.

Su Rusija sėkmingai dirbama Afganistane – šios šalies karinių oro pajėgų technikai mokomi prižiūrėti sraigtasparnius. Jau apmokyta penktadalis technikų, kiti toliau mokomi. Be to, tiekiamos svarbios atsarginės detalės. Tai esą leis Afganistano pajėgoms skraidyti, o kariams ant žemės – būti saugiems, kartu padės siekti stabilumo regione. 

Dar vienas bendras projektas – Afganistane, Pakistane ir kitur Centrinėje Azijoje dirbančių kovos su narkotikais pareigūnų mokymas. Jau apmokyta 3 tūkst. pareigūnų, kurie „dirba pirmosiose gretose, kovojant su narkotikais“.

A.F.Rasmussenas paminėjo ir praėjusį mėnesį Lenkijos, Rusijos bei Turkijos padangėse vykusias pilotų pratybas.

nato.int nuotr./Krašto apsaugos ministras Juozas Olekas (iš kairės), JAV gynybos sekretorius Chuckas Hagelis, NATO generalinis sekretorius Andersas Foghas Rasmussenas ir Europos Sąjungos išorinių veiksmų tarnybos generalinis sekretorius Pierre'as Vimont'as
nato.int nuotr./Krašto apsaugos ministras Juozas Olekas (iš kairės), JAV gynybos sekretorius Chuckas Hagelis, NATO generalinis sekretorius Andersas Foghas Rasmussenas ir Europos Sąjungos išorinių veiksmų tarnybos generalinis sekretorius Pierre'as Vimont'as

Tačiau, pasak jo, dar esama daug potencialo, pavyzdžiui, siekiant sunaikinti nesaugią ginkluotę. NATO vadovas pabrėžė ir karinių pratybų skaidrumą. „Tokiuose strateginiuose santykiuose, kaip tarp NATO ir Rusijos, nepaprastai svarbu, kad pratybos vyktų su maksimaliu skaidrumu“, – pabrėžė generalinis sekretorius.

Be to, iki šiol nesutariama dėl priešraketinės gynybos.

„Rusiją norėtume matyti kaip NATO partnerę, sprendžiant pasaulio saugumo klausimus“, – posėdžio išvakarėse žurnalistams sakė Lietuvos krašto apsaugos ministras Juozas Olekas. Kaip gerą pavyzdį jis taip pat paminėjo bendradarbiavimą Afganistane, tačiau dar trūksta skaidrumo tokiose srityse kaip karinės pratybos.

Baltijos šalims sukritikavus rugsėjį prie jų sienų vykusias Rusijos ir Baltarusijos pratybas „Zapad 2013“, per NATO-Rusijos tarybos susitikimą buvo aptarti ir karinių pratybų skaidrumo klausimai.

Aljanso atstovai buvo pakviesti stebėti „Zapad 2013“, bet esą ne visa reikiama informacija buvo pateikta. Pratybos vyko Baltarusijos ir Rusijos vakarų karinės apygardos teritorijose bei Baltijos ir Barenco jūrų akvatorijose. Iš anksto buvo skelbta, kad manevruose dalyvaus apie 13 tūkst. kariškių, bet manoma, kad jų galėjo būti kelis kartus daugiau, – Rusijos pateikti oficialūs skaičiai esą kelia abejonių. Svarstoma, kad „Zapad“ galėjo būti gerokai platesnės nei antiteroristinių veiksmų pratybos ir nukreiptos prieš Vakarus. Tiesa, J.Olekas pripažino, kad informacijos šįkart buvo pateikta daugiau nei apie pratybas, vykusias 2009-aisiais.

NATO savo ruožtu pakvietė Rusijos atstovus stebėti lapkričio pradžioje Baltijos šalyse ir Lenkijoje vyksiančias pratybas „Steadfast Jazz 2013“ – pirmąsias Greitojo reagavimo pajėgų pratybas šiame regione, kuriose dalyvaus 6 tūkst. NATO karių, įskaitant apie 300 lietuvių.

„Skaidrumas – nepaprastai svarbus. Problema yra ne karinės pratybos – kariuomenės jas rengia. Problema būna, jei trūksta skaidrumo, ir atsiranda neteisingas suvokimas bei nesusipratimai. Geriausias būdas to išvengti – užtikrinti visišką skaidrumą“, – prieš NATO-Rusijos tarybos posėdį kalbėjo A.F.Rasmussenas.

Pratybas „Steadfast Jazz 2013“ jis pavadino pavyzdžiu, kaip ateityje turėtų veikti NATO, pasirengusi atremti bet kokias grėsmes.

Sutiktų naikinti pasenusią ginkluotę Kaliningrade

Kaip po NATO-Rusijos tarybos posėdžio sakė krašto apsaugos ministras Juozas Olekas, iš S.Šoigu buvo justi noras bendrauti, tvyrojo „pozityvi bendravimo atmosfera“.

Jis išsakė savo poziciją dėl glaudesnio bendradarbiavimo su NATO ir nerimą dėl priešraketinės gynybos. Rusijos ministras pareiškė matantis bendradarbiavimo galimybių naikinant pasenusią ginkluotę Kaliningrade.

„Esame pasiruošę prisidėti ir padėti mažinti ginklų arsenalo mūsų pašonėje, – pažymėjo J.Olekas. – Manau, kad tikrai galėtume rasti formų, kaip NATO kartu su Rusija galėtų prisidėti, kad pašonėje nebūtų ginklų ir šaudmenų arsenalo.“

S.Šoigu aiškino, esą karinės pratybos buvo vykdomos atvirai, pažėrė kaltinimų NATO adresu dėl būsimų pratybų ir bandė jas gretinti, tačiau skaičių – nei dalyvių, nei užimto ploto – nenurodė.

„Bendrai tai buvo pozityvus žingsnis, kad po tokio laiko tarpo susirinkta ir kalbėta. Tačiau iš Rusijos norėtume didesnio atvirumo. Ministras ir kiti buvo pakviesti atvykti į "Steadfast Jazz". Gal po truputį galėsime žengti abipusio sutarimo link“, – kalbėjo J.Olekas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų