NATO vadovas Jensas Stoltenbergas: „Pasaulis yra pavojingiausiame taške“

Rusijos armija prie Europos sienų sutelkė apie 100 tūkst. karių, o Korėjos pusiasalyje kilo branduolinė krizė. NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas išskirtiniame interviu dienraščiui „The Guardian“ sako, kad pasaulis yra pavojingiausiame taške per visą šios žmonijos kartos egzistavimo laiką. 
NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas su JAV ir Lietuvos kariais
NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas su JAV ir Lietuvos kariais / „Scanpix“/AP nuotr.

Aljanso vadovas jau tris dešimtmečius dirba politikos ir gynybos srityje. Jo karjera prasidėjo pačiame Šaltojo karo įkarštyje. Nepaisant to, jis sako, kad dabartinė padėtis pasaulyje yra pavojingesnė.

„Dabar padėtis labiau nenuspėjama, sudėtingesnė, vienu metu susiduriame su labai daug iššūkių“, – dienraščiui „The Guardian“ sakė J.Stoltenbergas.

Dabar padėtis labiau nenuspėjama, sudėtingesnė, vienu metu susiduriame su labai daug iššūkių, – dienraščiui „The Guardian“ sakė J.Stoltenbergas.

Lankydamas britų karius, įsikūrusius Estijoje, NATO vadas pabrėžė, kad pagrindiniai iššūkiai pasaulio saugumui yra branduolinė krizė Korėjos pusiasalyje, aktyvėjantys teroristai ir agresyvi Rusija.

„Tai labiau pavojingas pasaulis“, – kalbėjo J.Stoltenbergas.

Kitą savaitę, ketvirtadienį, Rusijos ir Baltarusijos kariai dalyvaus didžiausiose Maskvos karinėse pratybose nuo Šaltojo karo laikų. Skaičiuojama, kad jose bus sutelkta apie 100 tūkst. kareivių, saugumo darbuotojų ir civilių pareigūnų. Jie veiks aplink visą Baltijos jūrą, Vakarų Rusijoje, Baltarusijoje, Kaliningrado srityje.

Ir visą tai vyks be tarptautinėse sutartyse numatytos priežiūros.

Kituose pasaulio kraštuose įtampos ne mažiau. Pietų Korėjos vyriausybė, nepaisant vietinių protestų, savo šalyje dislokavo JAV priešraketinės gynybos sistemas, kurios turėtų padėti atremti galimą Šiaurės Korėjos branduolinį smūgį.

Donaldas Trumpas pagrasino šiaurės korėjiečiams parodyti visą JAV ugnį ir įsiūtį, jeigu šie nesumažins grėsmės.

Tačiau NATO vadovas J.Stoltenbergas kol kas nekalbėjo apie galimą karinį atsaką Šiaurės Korėjos diktatūrai.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Jensas Stoltenbergas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Jensas Stoltenbergas

„Jeigu aš pradėčiau spekuliuoti apie galimas karines galimybes, tai tik padidinsiu situacijos neapibrėžtumą ir sudėtingumą, – sakė J.Stoltenbergas. – Aš palaikysiu pastangas rasti politinį, derybomis pagrįstą sprendimą.“

NATO generalinis sekretorius aiškino remiantis „karinę žinią“, kurią Pchenjanui pasiuntė Pietų Korėja ir Japonija.

„Jie turi teisę save ginti. Jie turi teisę reaguoti, kai mato šiuos labai agresyvius veiksmus. Aš taip pat palaikau kariuomenę ir pajėgumus Korėjoje“, – kalbėjo J.Stoltenbergas.

Aljanso vadovas tikino, kad netiki, jog grėsmė NATO nariams yra neišvengiama. Juolab, kad pastaruoju metu valstybės narės padidino savo gynybos biudžetus ir tapo labiau susitelkusios.

J.Stoltenbergas aplankė keturias kovines grupes, dislokuotas Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje ir Lenkijoje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų