Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

NATO vadovas: per derybas dėl Rusijos raketų proveržio nepasiekta

Rusija per penktadienį vykusias derybas neparodė „jokių naujų ženklų“, kad norėtų išsaugoti svarbų Šaltojo karo laikų branduolinės ginkluotės kontrolės susitarimą, nurodė NATO vadovas Europoje augant nerimui dėl potencialių naujų ginklavimosi varžybų.
Jensas Stoltenbergas NATO viršūnių susitikime
Jensas Stoltenbergas / „Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr.

Generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas pareiškė, kad per susitikimą su Rusijos užsienio reikalų ministru Sergejumi Lavrovu nebuvo pasiekta proveržio ar išgirsta kokių nors užuominų, kad Maskva galėtų nusileisti ginče dėl vienos raketos sistemos, kuri, NATO teigimu, pažeidžia Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų (INF) sutartį.

Artėjant šio 1987 metais pasirašyto pakto, laikomo pasaulinės ginklų kontrolės kertiniu akmeniu, žlugimui, iškilo abejonių dėl kovos su ginklų platinimu ateities.

Vašingtonas anksčiau šį mėnesį pradėjo pusmetį truksiantį traukimosi iš INF sutarties procesą, atsakydamas į Maskvos sprendimą dislokuoti raketas 9M729. Rusija savo ruožtu taip pat paskelbė, kad nebedalyvaus sutartyje.

NATO ragina Rusiją atsikratyti šios raketų sistemos, pareigūnų teigimu, galinčios smogti Europos sostinėms, tokioms kaip Londonas. Aljansas sako, kad tokiu atveju susitarimą pavyktų išsaugoti.

„Rusijos atstovai neparodė jokių naujų ženklų“, – po derybų su S.Lavrovu Miuncheno saugumo konferencijos kuluaruose pareiškė J. Stoltenbergas.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Rusijos diplomatijos vadovas Sergejus Lavrovas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Rusijos diplomatijos vadovas Sergejus Lavrovas

NATO jau pradėjo ruoštis pasauliui be INF sutarties, bet tvirtina, kad „nekopijuos“ Rusijos sprendimų, o Vokietijos gynybos ministrė Ursula von der Leyen patikino, jog nebus vadovaujamasi principu „akis už akį“.

Tuo metu Maskva teigia, kad aistras sukėlusi raketų sistema nepažeidžia INF nuostatų, ir praėjusį mėnesį pakvietė užsienio žiniasklaidą ir pareigūnus ją apžiūrėti viename parke netoli Maskvos.

JAV pareigūnai vėliau pabrėžė, kad „stacionari demonstracija“ nesumažino nerimo dėl raketų, o J.Stoltenbergas apkaltino Maskvą sutartyje numatytų ginkluotės tikrinimo procedūrų nepaisymu.

„Numatytas specialusis patikros komitetas, taip pat konkrečios patikrinimo gairės ir taisyklės, taigi, pagal susitarimą, stacionari demonstracija netolygi patikrai“, – sakė jis.

Vašingtonas jau ilgiau kaip penkerius metus reiškia susirūpinimą dėl naujųjų Rusijos raketų ir pernai paviešino įrodymų, esą patvirtinančių, kad sistema pažeidžia INF.

Anot J.Stoltenbergo, dabar dar „kelios“ NATO valstybės turi panašių įrodymų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs