Pastaruoju metu Rusijos režimui palankios žiniasklaidos priemonės ėmė platinti žinutes apie tai, kad europiečiai socialiniuose tinkluose neva dalijasi žinutėmis su grotažyme #againstSanctions.
Taip esą protestuojama prieš Ukrainą užpuolusiai šaliai taikomas sankcijas, nes neva dėl to europiečiai nebeišgali įsigyti užkandžių prie alaus ar įprastų maisto produktų.
Žinutę apie tariamą internete vykdoma akciją išplatino prokremliška naujienų agentūra „RT“.
Programėlės „Telegram“ kanale esančioje agentūros paskyroje pareikšta, kad socialiniuose tinkluose tinkle plinta akcija, kurios metu europiečiai savo šalies politikų paskyrose dalijasi tuščių lėkščių nuotraukomis.
Esą maisto ant lėkščių nėra, nes jį „suvalgė“ Rusijai taikomos sankcijos.
Melagiena įsiutino ukrainiečius
Socialiniame tinkle „Facebook“ yra vos keli įrašai su šia grotažyme. Daugiausia tai – prokremliškos Rusijos ir Baltarusijos žiniasklaidos priemonės.
O štai „Twitter“ įrašų gerokai daugiau.
Tiesa, pastaruoju metu tai daugiausiai ukrainiečiai, pasipiktinę tokia neva europiečių surengta akcija.
„Jau netrukus galėsite pripildyti tuščius puodelius mūsų krauju“, – piktinasi vienas Ukrainos gyventojų.
Informacija apie tariamą akciją dalijamasi ir keliuose atvirai Vladimiro Putino politiką palaikančiuose profiliuose. Viename jų atvirai kartojamos melagienos apie Donbase tariamai vykdytą genocidą, nacistus ukrainiečius ir tai, kad tik rusai pajėgūs apginti tikrąsias šeimos vertybes.
Atidžiau panagrinėjus aiškėja, kad apie šią akciją daugiausiai rašo prokremliškos paskyros ir naujienų agentūros.
O štai grotažymę pradėję „europiečių“ profiliai visi sukurti praktiškai vienu metu – šių metų liepą.
Profiliuose nesidalijama naujais įrašais, o bendras jų kiekis siekia iki penkių – šiam socialiniam tinklui tai labai mažai.
Netikri europiečiai
Pasipiktinimą Rusijai taikomomis sankcijomis Lenkijos prezidento Andrzejaus Dudos profilyje liejusi tariama lenkė pasidalijo nuotrauka, kurioje užfiksuotas tuščias puodelis ir lenkų kalba užrašyta „padėka“, kad sankcijos neva paliko ją be gėrimo.
Tačiau iš tiesų Marija Mroz prisistatantis profilis naudoja garsios CNN žurnalistės Saros Sidner nuotrauką.
Prieš sankcijas neva nusiteikusių europiečių įrašai parašyti vokiečių, prancūzų, lenkų ir italų kalbomis ir yra atsakas į Europos lyderių ar valdžios institucijų žinutes.
Tariamiems europiečiams įkūnyti buvo panaudotos indų aktorės Kiaros Advani, Rusijos verslininko Aleksandro Belovo ir kitų asmenų nuotraukos.
Tiesa, pastaruoju metu „Twitter“ tinklo administracija gerokai apsivalė ir dalis netikrų profilių jau nėra pasiekiami.
„Atidirbtos“ schemos
Propagandos ir informacinių karų ekspertas, Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) dėstytojas Nerijus Maliukevičius teigia, kad tokios informacinės operacijos nėra naujas dalykas.
„Sovietiniais laikais būdavo lygiai tas pats. Tai – senas triukas. Žiniasklaidoje atsirasdavo pasipiktinusių darbininkų laiškai, būdavo rengiamos įvairios disidentų pjudymo kampanijos, palaikymo laiškai“, – priminė ekspertas.
Anot N.Maliukevičiaus, tokios akcijos labiau skirtos vidaus rinkai.
„Dabar keičiasi medijos, keičiasi technologijos, bet sistema išlieka ta pati – taip yra kuriama alternatyvi realybė, tam tikra iliuzija Rusijos auditorijai, kad reikalai yra kitokie nei juos bando parodyti Vakarų žiniasklaida.
Tam naudojami tokie būdai – anksčiau tai buvo laiškai, dabar botų ar trolių žinutės“, – komentavo specialistas.
Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Facebook“ programa, kuria siekiama stabdyti melagingų naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.