„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Naujas niuksas Rusijai: Kinija prarado susidomėjimą rusiškais ginklais

Šiuolaikinė Rusijos ginkluotė nebedomina Pekino, laikraščiui „Financial Times“ teigė Rusijos gynybos ministerijai artimas šaltinis. Pasak jo, būtent Rusijos kariuomenė dabar labiau domisi Kinijos sistemomis.
Rusijos naikintuvas
Rusijos naikintuvas / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Mažėjantį Pekino susidomėjimą rusiška ginkluote lėmė pačios Kinijos technologiniai pasiekimai, laikraščiui sakė šaltinis.

Pasak jo, Kiniją vis dar domina kai kurios orlaivių technologijos, naudojamos naujausios kartos Rusijos naikintuvuose. Pekinas taip pat domisi sovietmečiu sukurtų lėktuvų variklių importu, nes šalyje gaminami tokie varikliai netenkina visos paklausos. „Tačiau tai paskutiniai kontraktai, ir po kelerių metų Kinijos susidomėjimas čia taip pat sumažės“, – FT sakė pašnekovas.

„Dabar Rusijos kariuomenė labiau domisi pažangiomis Kinijos ginklų sistemomis ir karinėmis technologijomis“, – pridūrė leidinio šaltinis.

Mažėjantis Kinijos susidomėjimas rusiškais ginklais gali būti skausmingas Rusijai. Stokholmo tarptautinio taikos tyrimų instituto duomenimis, 2023 m. Kinijai teko 21 proc. rusiškų ginklų eksporto. Ši šalis buvo antroji Rusijos ginklų pirkėja po Indijos.

Naujomis aplinkybėmis Kinija yra suinteresuota kitokiu bendradarbiavimu su Rusija. Gegužės pradžioje JAV nacionalinės žvalgybos direktorė Avril Haines pareiškė, kad, JAV žvalgybos agentūrų duomenimis, įsiveržimo į Taivaną atveju Pekinas norėtų bendradarbiauti su Maskva.

Pasak FT, Rusijos parama galėtų suteikti Kinijos kariuomenei lemiamą pranašumą konflikto su Jungtinėmis Valstijomis atveju (kuris atrodo beveik neišvengiamas, jei Kinija įsiveržtų į Taivaną). Vašingtonui labiausiai nerimą kelia, jei Pekinui būtų perduota Rusijos ankstyvojo perspėjimo priešraketinės gynybos sistemos technologija. Apie tai, kad Rusija padės Kinijai sukurti tokią sistemą, Vladimiras Putinas kalbėjo dar 2019 m.

Pasak Stanfordo universiteto Freemano Spogli tarptautinių studijų instituto profesorės Orianos Skylar Mastro, bendra Rusijos ir Kinijos sistema galėtų iš anksto įspėti Pekiną apie JAV paleistas balistines raketas.

Pastaraisiais metais (2019-2023 m.) Rusijos ginklų eksportas sumažėjo 53 proc., palyginti su 2014-2018 m. laikotarpiu, rodo Stokholmo tarptautinio taikos tyrimų instituto duomenys. Ir jei 2019 m. Rusijos ginkluotė buvo tiekiama į 31 šalį, tai 2023 m. – tik į 12 šalių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų