Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Naujasis Lenkijos vaikų teisių kontrolierius pagalbinį apvaisinimą laiko nederamu

Lenkijos naujasis vaikų teisių kontrolierius, penktadienį prisaikdintas parlamente, „nederamu“ pavadino apvaisinimą in vitro.
Vilniuje veiklą pradėjo pirmasis Lietuvoje licencijuotas lytinių ląstelių bankas
Pagalbinis apvaisinimas/Asociatyvinė nuotr. / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Šis pareiškimas nuskambėjo tą pačią dieną, kai Jungtinės Tautos paskelbė ataskaitą, kuria reiškiamas susirūpinimas dėl Lenkijos dešiniųjų vyriausybės taikomų moterų reprodukcijos teisių suvaržymų.

38 metų kanonų teisės specialistas Mikolajus Pawlakas, kurį palaiko partijos „Įstatymas ir teisingumas“ (PiS) vadovaujama vyriausybė, sukėlė ginčus, pavadinęs apvaisinimą mėgintuvėlyje „teisės ir moralės požiūriu nederamu metodu“.

Taikant vadinamąjį apvaisinimo mėgintuvėlyje gydymą nevaisingoms šeimoms, iš laboratorijoje apvaisintų kiaušinėlių gauti embrionai yra perkeliami į moters gimdą.

Kadangi Romos Katalikų Bažnyčia embrioną suvokia kaip kūdikį, ji pasisako prieš tokio metodo taikymą, nes į moters gimdą perkeliama tik dalis apvaisintų kiaušinėlių.

Nuo atėjimo į valdžią 2015 metais bažnyčios palaikoma PiS vyriausybė nutraukė valstybės finansavimą dirbtinio apvaisinimo (IVF) procedūroms ir priėmė skubiosios kontracepcijos priemonių pardavimą be recepto draudžiantį įstatymą.

Ketvirtadienį parlamente kalbėjęs M.Pawlakas taip pat sukritikavo Lenkijos abortų įstatymą, kuris jau dabar yra vienas griežčiausių Europoje. Jis sakė, kad įstatymą dėl jame esančių „prieštaravimų“ turėtų peržiūrėti Konstitucinis Tribunolas.

Ši PiS vadovaujama vyriausybė anksčiau bandė dar labiau sugriežtinti ir taip gana griežtą abortų įstatymą, draudžiantį bet kokį nėštumo nutraukimą, išskyrus atvejus, kai moteris pastoja po išprievartavimo ar dėl kraujomaišos, taip pat kai dėl nėštumo kyla grėsmė moters sveikatai arba vaisius yra smarkiai apsigimęs.

Parlamentas vis tik atmetė šio prieštaringo įstatymo projektą, kai 2016 metais protestuoti į gatves išėjo dešimtys tūkstančių juodai apsirengusių moterų.

Jungtinių Tautų žmogaus teisių ekspertai ketvirtadienį išreiškė susirūpinimą dėl Lenkijoje pablogėjusios moterų teisių, ypač reprodukcijos teisių, padėties.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos