Politikos veteranas Ranilas Wickremesinghe naujuoju ministru pirmininku buvo prisaikdintas vėlai ketvirtadienį. Jam pavesta išvesti šalį iš didžiausio nuosmukio per jos, kaip nepriklausomos valstybės, istoriją, dideliam elektros, maisto produktų, degalų ir vaistų stygiui keliant visuomenės pyktį.
73 metų R.Wickremesinghe tvirtina turintis pakankamą paramą ir pakvietė kelis galimus sąjungininkus prisidėti prie jo administracijos.
Tačiau įtakingas opozicijos parlamentaras Harsha de Silva viešai atmetė pasiūlymą vadovauti šalies finansams ir sakė, kad vietoje to sieks vyriausybės atsistatydinimo.
„Žmonės neprašo politinių žaidimų ir susitarimų; jie nori naujos sistemos, apsaugosiančios jų ateitį“, – sakoma jo pareiškime.
H.de Silva paskelbė prisidedantis prie „žmonių kovos“ už prezidento Gotabayos Rajapaksos nuvertimą ir neparemsiantis jokio politinio susitarimo, numatančio jo išlikimą poste.
H.de Silva priklauso partijai „Samagi Jana Balawegaya“ (SJB), didžiausiai opozicijos grupei parlamente. Frakcijos nariai nesutaria, ar paremti vienybės vyriausybę be G.Rajapaksos atsistatydinimo.
Šalyje jau kelias savaites vyksta didžiulės demonstracijos; protestuotojai kaltina G.Rajapaksą dėl jo administracijos prasto atsako į krizę.
Šimtai protestuotojų mėnesį stovyklauja prie prezidentūros Kolombe reikalaudami G.Rajapaksos atsistatydinimo.
H.de Silva priklauso partijai „Samagi Jana Balawegaya“ (SJB), didžiausiai opozicijos grupei parlamente. Frakcijos nariai nesutaria, ar paremti vienybės vyriausybę be G.Rajapaksos atsistatydinimo.
Harinas Fernando, vienas iš SJB parlamentarų, ketinusių išstoti iš frakcijos, penktadienį sakė, kad lieka joje.
„Nepalaikysiu R.Wickremesinghe vyriausybės“, – sakė jis naujienų agentūrai AFP.
Dvi mažesnės partijos taip pat pranešė, kad neprisijungs prie jokios vienybės vyriausybės.
Tamilų nacionalinis aljansas (TNA) sakė, kad G.Rajapaksos administracija „visiškai prarado legitimumą“, vadovauti vyriausybei paskyrusi penkis kartus premjero poste dirbusį R.Wickremesinghe, pastarąjį kartą šias pareigas ėjusį 2019 metais.
Tuo metu kairiojo sparno Liaudies išsivadavimo frontas (Janatha Vimukthi Peramuna, JVP) pareiškė, kad vienintelė išeitis iš dabartinės aklavietės – nauji visuotiniai rinkimai.
„Negalime išspręsti ekonominės krizės turėdami neteisėtą vyriausybę, – žurnalistams Kolombe sakė JVP lyderis Anura Dissanayake. – Reikalaujame naujų rinkimų“.
Tačiau vargu ar pinigų stokojanti vyriausybė galėtų surengti rinkimus ar net atspausdinti rinkimų biuletenius, turint galvoje, kad dėl popieriaus trūkumo mokyklose teko atidėti egzaminus.
Kiti parlamento rinkimai šalyje turėtų vykti 2025 metų rugpjūtį.
Valgis triskart per dieną
Šri Lankos gyventojai jau ne vieną mėnesį susiduria su didžiuliu maisto produktų, degalų ir vaistų stygiumi, taip pat nuolatiniais elektros energijos tiekimo sutrikimais, šaliai pristigus užsienio valiutos net būtiniausioms prekėms importuoti.
Šri Lankos centrinio banko vadovas trečiadienį perspėjo, kad ekonomika „galutinai žlugs“, jeigu artimiausiomis dienomis nebus paskirta nauja vyriausybė.
R.Wickremesinghe ketvirtadienį perspėjo, kad sunki padėtis ateinančiais mėnesiais gali dar labiau pablogėti, ir paragino tarptautinius donorus suteikti šaliai pagalbą.
„Norime grąžinti šalį į tokią padėtį, kad mūsų žmonės vėl valgytų triskart per dieną“, – sakė jis.
Prezidento brolis Mahinda Rajakapsa pirmadienį atsistatydino, kai lazdomis ginkluoti vyriausybės šalininkai Kolombe užpuolė kelias savaites dėl ekonominės krizės taikiai protestavusius demonstrantus, reikalavusius prezidento atsistatydinimo.
Per neramumus žuvo mažiausiai devyni žmonės, per 200 buvo sužeisti. Siautėjusios riaušininkų minios padegė dešimtis M.Rajakapsos šalininkų namų.
Ketvirtadienį teismas uždraudė buvusiam ministrui pirmininkui išvykti iš šalies. Šiuo metu jis slepiasi Trinkomalio karinio jūrų laivyno bazėje salos rytuose.
Kariai iš esmės atkūrė tvarką, o didžiąją savaitės dalį visoje šalyje galiojo komendanto valanda.
Indijos ir Japonijos pasiuntiniai Kolombe buvo vieni pirmųjų, susitikusių su R.Wickremesinghe netrukus po to, kai jis penktadienį oficialiai pradėjo eiti pareigas.
Naujasis premjeras laikomas provakarietišku laisvosios rinkos reformų šalininku, todėl tikėtina, kad derybos dėl finansinės pagalbos su Tarptautiniu valiutos fondu ir kitais skolintojais vyks sklandžiau.