Gyventojų paniką sustiprino prisiminimai apie praėjusią savaitę įvykusį stiprų žemės drebėjimą, kurio sukeltas smarkus cunamis Samoa ir Tongos salynuose nusinešė mažiausiai 183 žmonių gyvybes.
Šį kartą pranešimų apie sugriovimus ir nukentėjusiuosius kol kas negauta, o cunamio pavojus greitai buvo atšauktas. Tačiau salų gyventojai nusprendė nerizikuoti ir pasitraukė į kalvų šlaitus arba per eismo spūstis mėgino pasiekti aukštesnes vietas.
„Čia irgi kilo panika“, – Papua Naujosios Gvinėjos sostinėje Port Moresbyje esančios Geofizikos observatorijos direktoriaus pavaduotojas Chrisas McKee sakė naujienų agentūrai „The Associated Press“.
„Biurai buvo uždaryti. Žmonės pasipylė į gatves ir kopia į kalvas. Daugelis įstaigų nebedirba, – pasakojo jis. – Mėginome sušvelninti padėtį, tačiau ji buvo jau nevaldoma.“
Havajuose įsikūręs Ramiojo vandenyno cunamių perspėjimo centras paskelbė regioninį cunamio pavojų vienuolikoje šalių ir teritorijų po 7,8 balo pagal momentinės magnitudės skalę žemės drebėjimo. Nustatyta, kad šio smūgio epicentras buvo už 294 kilometrų į šiaurės rytus nuo Vanuatu salos Santo, o jo židinys buvo 35 kilometrų gylyje.
Vėliau tą regioną sukrėtė 7,7 ir 7,3 balo smūgiai.
Cunamių pavojus buvo atšauktas, kai jūros lygio matavimo prietaisai parodė, jog žemės drebėjimo sukeltos bangos buvo per silpnos, kad padarytų didesnių nuostolių.
Iš Vanuatu kol kas negauta jokių pranešimų apie nukentėjusius žmones arba sugriovimus. Šis salynas, kurį sudaro 83 salos, yra už 2200 kilometrų į šiaurės rytus nuo Australijos miesto Sidnėjaus.
„Smūgį pajutome – žemė drebėjo, bet nelabai smarkiai“, – sakė vienas policijos pareigūnas iš Santo salos miesto Luganvilio. Jis atsisakė nurodyti savo vardą, nes tikino nesąs įgaliotas kalbėtis su žiniasklaida.
Rugsėjo 29 dieną Ramiojo vandenyno pietinėje dalyje įvykęs 8,3 balo žemės drebėjimas sukėlė dideles cunamio bangas, kurios nuniokojo pakrančių kaimus Samoa, Amerikos Samoa ir šiaurinėse Tongos salose. Ketvirtadienį šios nelaimės aukų skaičius padidėjo iki 183, kai gelbėtojai Samoa salose rado daugiau kūnų, sakė šios šalies Vyriausybės vyriausiasis administratorius Vaosa Epa.
Amerikos Samoa šis cunamis nusinešė 32, o Tongoje – devynių žmonių gyvybes.
Nauji požeminiai smūgiai išgąsdino apie 10 tūkst. gyventojų Tuvalu salyne, kurį sudaro aštuoni plokšti koraliniai atolai. Ketvirtadienį paskelbus pavojų tūkstančiai žmogų bėgo į salų gilumą, o sostinės Funafučio gyventojai susitelkė prie vyriausybės būstinės, kuri yra vienintelis daugiaaukštis pastatas šioje šalyje.
Samoa, kur rugsėjo 29 dieną cunamiai nusinešė mažiausiai 142 gyvybes, ketvirtadienį žmonės puolė bėgti į artimiausias kalvas, sostinės Apijos gyventojas Russellas Hunteris sakė „The Associated Press“. Į salos gilumą vedančiuose keliuose susidarė automobilių spūstys.
„Žmonės rimtai išsigando, – sakė R.Hunteris, dienraščio „Samoa Observer“ redaktorius. – Jie matė, kas nutiko aną savaitę, ir nenorėjo dar kartą to išgyventi.“
Ketvirtadienį nerimas apėmė ir Amerikos Samoa. Vandenyno pakrantės kaimo Utulėjaus gyventojai pabėgo į kalvas, išgirdę, jog šiame Jungtinių Valstijų kontroliuojamame salyne paskelbtas cunamio pavojus. Į aukštesnes vietas taip pat buvo evakuoti moksleiviai, Vyriausybės biurų darbuotojai ir kiti gyventojai.
Naujosios Kaledonijos pareigūnai perspėjo gyventojus įjungę sirenas ir išsiuntę trumpąsias žinutes. Buvo evakuotos šios salos rytinės pakrantės ir Luajotės salyno mokyklos.
JAV geologijos tarnybos (USGS) seismologas Rafaelis Abreu, dirbantis Goldeno mieste Kolorade, sakė, kad ketvirtadienio požeminiai smūgiai nesusiję su rugsėjo 29 dieną netoli Samoa įvykusiu žemės drebėjimu.
Po pirmo smūgio praėjus 15 minučių smogė antrasis, kurio židinys buvo tame pačiame gylyje, tačiau epicentras buvo toliau į šiaurę nuo Santo ir Port Vilos. Trečiasis smūgis užfiksuotas praėjus beveik valandai, už 280 kilometrų į šiaurės vakarus nuo Santoso, 15 kilometrų gylyje.
Ketvirtadienio rytą USGS taip pat užfiksavo kitą stiprų žemės drebėjimą, įvykusį į pietus nuo Filipinų.
Smūgis, kurio stiprumas preliminariai siekė 6,7 balo, įvyko Sulavesio jūroje, už 282 kilometrų į pietryčius nuo Sulu salyno sostinės Džolo ir už 1175 kilometrų į pietus nuo Manilos. Apie jo padarytą žalą ir nukentėjusiuosius nepranešama.