Migracijos problema yra opus klausimas šioje 10,6 mln. gyventojų turinčioje ES ir NATO narėje, nors nuo 2015 metais Europoje prasidėjusios migrantų krizės pradžios šalyje apsistojo labai nedaug migrantų.
A.Babišas ir Čekijos prezidentas Milošas Zemanas atmetė ES nustatytas pabėgėlių priėmimo kvotas. Atvirai prieš musulmonus pasisakantis valstybės vadovas sausį užsitikrino antrą penkerių metų prezidento kadenciją, o jo pergalę rinkimuose, kaip manoma, iš dalies nulėmė visuomenėje paplitusi migrantų baimė.
„Mūsų vyriausybė kovos už mūsų piliečių saugumą, ypač prieš nelegalią migraciją, ir gins mūsų interesus Europoje“, – sakė A.Babišas per vyriausybės prisaikdinimo ceremoniją Prahoje.
A.Babišas taip pat žadėjo, kad jo administracija kovos su „korupcija, švaistymu ir biurokratija“.
Centrinės Europos Višegrado grupės valstybės – Čekija, Vengrija, Lenkija ir Slovakija – atsisako priimti migrantus pagal prieštaringai vertinamą ES kvotų sistemą.
Sienų kontrolė?
Šių keturių valstybių lyderiai nedalyvavo sekmadienį Briuselyje vykusiame neeiliniame posėdyje dėl migracijos politikos.
Ketvirtadienį ir penktadienį rengiamas visų ES valstybių vadovų susitikimas, Vokietijos kanclerei Angelai Merkel sulaukus savo griežtų pažiūrų vidaus reikalų ministro Horsto Seehoferio ultimatumo iki birželio pabaigos pasiekti su kitomis ES šalimis susitarimą, turintį pažaboti atvykėlių srautą.
„Vokietija pakeitė savo retoriką, o tai yra įdomu. Vidaus reikalų ministras Seehoferis net paminėjo sienų kontrolę“, – trečiadienį sakė A.Babišas.
Austrijos kancleris Sebastianas Kurzas „man aiškiai pasakė, kad jeigu Seehoferis uždarys sieną, Austrija paseks jo pavyzdžiu ir mums tada reikės reaguoti“, pridūrė jis.
„Niekas mums nenurodinės, kas gyvens ar dirbs šioje šalyje“, – sakė 63 metų žemės ūkio, chemijos pramonės ir žiniasklaidos magnatas.
Artėjant šeštadienį numatytam susitikimui su Prancūzijos prezidentu Emmanueliu Macronu A.Babišas pareiškė, kad Prancūzijos pasiūlymas imtis sankcijų prieš ES nares, kurios atsisako priimti savo dalį migrantų, yra „labai neigiamas ir nepriimtinas“.