Naujų pajėgų dislokavimas, tikėtina, yra susijęs su bendromis Rusijos ir Baltarusijos pratybomis, kurios prasidės kitą savaitę, ketvirtadienį.
Tačiau kitos nuotraukos rodo, kad karinės stovyklos yra įrengiamos ir netoli sienos su Ukraina, šimtai kilometrų nuo ten, kur vyks pratybos.
Rusija ne kartą neigė, kad planuoja pulti Ukrainą, nepaisant didžiulio pajėgų telkimo regione.
Pasak dviejų JAV valdžios atstovų, Rusija jau yra sukaupusi apie 70 proc. pilnai invazijai reikalingų pajėgų ir ginkluotės prie Ukrainos sienų. Vis dėlto nėra aišku, kiek laiko Rusijai truktų sukaupti likusią dalį pajėgų arba ar ji galėtų pradėti puolimą su mažesnėmis pajėgomis.
„Maxar“ šeštadienį nufotografuotos palydovinės nuotraukos neprieštarauja neseniai socialiniuose tinkluose paplitusiems vaizdo klipams, kuriuose matyti Rusijos pajėgos, judančios per Baltarusiją ir statančios karines stovyklas maždaug 30 km nuo Ukrainos sienos.
Kai kuriose nuotraukose matyti Lunineco oro uostas Baltarusijoje, kur Rusijos naikintuvai nusileido dar neprasidėjus pratyboms, kurios vadinasi „Sąjungininkų ryžtas 2022“.
Fotografijose taip pat matyti rusiškos S-400 priešlėktuvinės oro gynybos sistemos ir Su-25 naikintuvai, dislokuoti oro uoste.
Rusijos krašto apsaugos ministerija šeštadienį paskelbė vaizdo klipą, kuriame matyti, kaip į Luninecą atvyksta lėktuvai.
Vienas iš S-400 batalionų buvo perkeltas iš Chabarovsko Rusijos Tolimuosiuose Rytuose, kuris yra už 9 tūkst. kilometrų.
Kitose „Maxar“ palydovinėse nuotraukose matyti Rusijos pajėgos, įsikuriančios nemažu atstumu nuo teritorijos, kur vyks pratybos.
Dalis jų kuriasi Rečycoje – Baltarusijos mieste maždaug 170 km į rytus nuo Lunineco. Netoli šio miesto yra Rusijos, Baltarusijos ir Ukrainos sienų sankirta.
Tarp šiame mieste įsikūrusių pajėgų – tankai, haubicos ir pėstininkų kovos mašinos.
Iš socialiniuose tinkluose paskelbtų vaizdo klipų matyti, kad Rusijos kariai Rečycoje pramogauja su vietiniais renginyje, kuris vadinasi „Dvi tautos, viena istorija, viena liaudis“. Renginyje skamba muzika, vyksta demonstracijos.
Kitos „Maxar“ nuotraukos rodo, kad Rusijos pajėgų daugėja į pietvakarius nuo Rečycos ir kaimiškose vietovėse netoli Jelsko miesto, maždaug 25 km nuo Ukrainos sienos.
Rusijos pajėgų dislokavimas Baltarusijoje kelia nerimą JAV ir Europos lyderiams. NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas ketvirtadienį sakė, kad Maskvos pajėgų dislokavimas Baltarusijoje yra didžiausias nuo Šaltojo karo laikų.
Rusija yra paspartinusi pasirengimą plataus masto invazijai į Ukrainą, tačiau nėra aišku, ar Maskva jau apsisprendė žengti tokį žingsnį, sekmadienį pareiškė JAV pareigūnai, remdamiesi žvalgybos vertinimais.
Rusija prie sienos su provakarietiška kaimynine šalimi yra sutelkusi 110 tūkst. karių, tačiau JAV žvalgyba kol kas nenustatė, ar prezidentas Vladimiras Putinas realiai apsisprendė dėl invazijos, pažymėjo pareigūnai, kurie pastarosiomis dienomis teikė informaciją šiuo klausimu Kongreso nariams ir Europos sąjungininkams.
Pareigūnai įstatymų leidėjus įspėjo, kad prie sienos telkiamos Rusijos pajėgos didinamos taip sparčiai, kad plataus masto invazijai V.Putinui reikalinga jėga – apie 150 tūkst. karių – bus sutelkta jau iki vasario vidurio.
Jeigu Maskva visgi pasirinktų plataus masto puolimą, įsiveržiančios pajėgos sostinę Kijevą galėtų užimti ir prezidentą Volodymyrą Zelenskį galėtų nuversti per 48 valandas, pareiškė JAV pareigūnai.
Jų skaičiavimais, per tokį puolimą žūtų 25–50 tūkst. civilių, taip pat 5–25 tūkst. Ukrainos karių bei 3–10 tūkst. Rusijos karių.
Be to, puolimas galėtų išprovokuoti 1–5 mln. pabėgėlių srautą, daugiausia į Lenkiją, pridūrė pareigūnai.